Drobné terénní a stavební pozůstatky tvrze písemně zachycené při prodeji Přeckova v roce 1376. Koncem 15. století se přeměnila v rychtářský dvůr, který ve značně přestavěné podobě existoval ještě na začátku 21. století.
Hlavní obrázek místa
Nový dům čp.1
© Dušan Dohňanský 12/2017
Obec se připomíná roku 1360 v souvislosti se Zdichem z Přeckova, který v roce 1368 prodal svůj díl Ondřeji Rodálovi, měšťanovi ze Znojma. Při prodeji Mikulášovi z Náramče a Trmačova roku 1376 se uvádí v soupisu majetku i tvrz. Po několika dalších majitelích tvrz v roce 1472 získává Toman Henikar z Rajsova, jehož synové následně prodali veškeré zboží Janovi z Lomnice k Velkému Meziříčí. Tím tvrz ztratila sídelní funkci a přeměnila se v rychtářský dvůr, jehož přestavěné pozůstatky existovaly ještě po roce 2010. Z vlastní tvrze se nedochovalo nic, ale stavební kámen se s velkou pravděpodobnosti použil ke stavbě dvora a k jeho pozdějším přestavbám. Ještě v roce 2017 byly vidět zdi dvora, ale již toho novodobějšího. Ze dvou rybníků zajišťujících obranu tvrze na jihu zůstal jenom ten jihozápadní, na místě jihovýchodního je louka. Na východní straně se nachází strž. V areálu tvrze je nově postavený dům č. p. 1 a na místě hospodářských budov krytý bazén.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 24.8. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Přeckov

Místa v okolí

 Vlčatín
 Velký javor
 Nárameč
 židovský hřbitov
 Hostákov
 Hrádek
 Černý dům
 Budišov
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Třebíč
 Stařík
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 pivovar
 Zátiší
 Dolní Heřmanice
 Krahulov
 boží muka
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Pyšel
 Obecník
 radnice
 Stránecká Zhoř
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 Nová synagoga
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Okříšky
 Dub
 Čechočovice
 Bransouze
 Vaneč
 Střeliště
 Tasov
 boží muka
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Lhota u Lipníka
 Kamenice
 Heraltice
 Kozlov
 Výčapy
 Přímělkov
 Plešice
 Holoubek
 boží muka
 Přímělkov
 Sádek
 Rokštejn
 Ocmanice
 Holý mlýn
 Valeč
 Valeč
 Čáslavice
 Štěměchy
 Kokštejn
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 15174
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama