Zbytky renesanční tvrze postavené v polovině 16. století rytíři Jesenickými z Janovic. Po připojení k Náměšti r. 1629 sloužila hospodářským účelům, později byla opuštěna a z větší části zanikla.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 12/2014
Za zbytky tvrze je dnes považován čtyřboký útvar na severozápadní straně návsi obklopený kamennou ohradní zdí. V jižní části je zeď vzepřená opěrnými pilíři postavena na starším pravděpodobně středověkém základě. V areálu dvora byly při utilitárních výkopech odkryty zbytky masivního zdiva a sklepů, více o podobě tvrze by mohl říci teprve řádný archeologický výzkum.
Zany, 24.4. 2008
historie

přehled dějin

Ves Jasenice vznikla snad již někdy v první polovině 13. století, jak dokazují dvě pozdně románské sakrální stavby datované rámcově do druhé poloviny 13. století – kostel sv. Klimenta na kopci nad vsí a kaple sv. Maří Magdaleny v jižní části návsi. Tato neobvyklá blízkost raných církevních objektů vzdálených od sebe vzdušnou čarou pouhých 300 m naznačuje existenci nějakého významnějšího osídlení, přesto však literatura předpokládá, že v tomto období nebyla Jasenice samostatným statkem. Poprvé se ves připomíná až r. 1353, kdy byla v držení pánů z Tasova, kteří drželi i podací právo ke kostelu. Roku 1409 je Jasenice poprvé zmiňována v přídomku Hynka z Jasenice, což by mohlo naznačovat existenci panského sídla ve vsi. Pokud ovšem existovalo, nemuselo dosahovat úrovně tvrze a s největší pravděpodobností jej nelze ztotožňovat s tvrzí, jejíž zbytky se dodnes dochovaly. Další majitelé s přídomkem z Jasenice jsou doloženi až…  číst dále

Zany, 28.1. 2008

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Ocmanice
 Vaneč
 hrobka Haugwitzů
 Tasov
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Kralice nad Oslavou
 Dub
 Kralice nad Oslavou
 Pyšel
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Zňátky
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 boží muka
 Osová
 Čertův most
 Devět křížů
 Nový hrad
 Lamberk
 Ořechov
 Gloriet
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Rudka
 kaple sv. Anny
 Budišov
 Vlčí kopec
 Rohy
 mlýn ve Žlebě
 Rudka
 Kokštejn
 Vysoké Popovice
 Kozlov
 Holoubek
 Plešice
 Zbraslav
 Hostákov
 kostel sv. Vavřince
 Nárameč
 kostel sv. Mikuláše
 Domašov
 pivovar
 Čalonice
 Kraví Hora
 Lukovany
 boží muka
 Příbram
 Levnov
 Babylon
 kostel sv. Václava
 Žďárec
 mariánský sloup
 Kubův most
 katovna
 kostel sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Křižanov
 Deblín
 akciový pivovar
 Valeč
 Obecník
 radnice
 Valeč
 kaple sv. Donáta
 Velké Meziříčí
 Senorady
 Dalešice
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 kostel sv. Jiljí
 Sáblíkův lesopark
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Martina
 Rysov
 smírčí kámen
 kostel sv. Martina
 Skryje
 Loučky
 železniční viadukt
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 vyhlídka Babylon
Základní informace místa
ID místa: 1401
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama