Nová kovová multifunkční rozhledna spojená s vodojemem z roku 2004 má krásný a dokonalý kruhový výhled a je volně přístupná. Okolí je ideálním terénem pro cykloturistiku.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Ocmanice
Stav v červnu 2008.
© Josef Šamalík, 06/2008

Ocmanice - "Rozhledna nad vodojemem"

Jihozápadně od obce Ocmanice byla 10.6.2004 na bezejmenném vrchu otevřena multifunkční rozhledna, která zároveň slouží obci jako vodojem. Na stavbě se podílela obec, mikroregion Náměšťsko a dotací přispělo i Ministerstvo pro místní rozvoj. Stavba vyšla celkem na 420.000 Kč. Vysoká je 15,25 metru a je volně přístupná. Nabízí krásný a nerušený kruhový výhled plných 360° na celé okolí. Okolní terém je ideální na turistiku nebo cykloturistiku, přímo před rozhlednou je malé parkoviště, včetně stojanů na kola a je zde možnost občarstvení pitnou vodou zdarma. Jako ideální výchozí body jsou nedaleká nádraží v Náměšti nad Oslavou nebo ve Studenci.
Michal Kupsa, 30.11. 2006
Vysočina,  Třebíč  (TR), Ocmanice

Místa v okolí

 Okárec
 kříž
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Vaneč
 Pyšel
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Zňátky
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 Jinošov
 Jinošov
 Čertův most
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 Tasov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kokštejn
 Kozlov
 Lamberk
 Nový hrad
 Holoubek
 Plešice
 Gloriet
 Horní Lhotice
 Vlčí kopec
 dolní hrádek
 Budišov
 boží muka
 pivovar
 Hostákov
 Čalonice
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 Nárameč
 akciový pivovar
 boží muka
 Babylon
 Dalešice
 Osová
 Kraví Hora
 Vysoké Popovice
 Levnov
 Ořechov
 Devět křížů
 pivovar
 Rudka
 Hrotovice
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 Senorady
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 socha sv. Floriána
 Rudka
 Rabštejn
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Václava
 Zbraslav
 Vlčatín
 Přeckov
 katovna
 kaple sv. Anny
 mlýn ve Žlebě
 Lhota u Lipníka
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Krhov
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 boží muka
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 Lykodery
 boží muka
 Sáblíkův lesopark
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 Templštejn
 Hrubšice
 kaple sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 4801
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama