
Dolní brána má dnes renesanční podobu. V její blízkosti je zachována část hradeb s kruhovou baštou (dnes využívanou k bydlení). Gotická brána byla vyšší a chránil ji padací most. Asi 1,5 m pod vozovkou se dochoval kamenný práh brány a ve sklepě sousedního domu lze vidět zbytek další části gotické fortifikace – fortny pro pěší.
Historie města Velké Meziříčí sahá pravděpodobně až do 12. století, kdy byla oblast horního pooslaví kolonizována zásluhou otce sv. Zdislavy Přibyslava z Křižanova a jeho zetě Bočka z Obřan. První písemná zmínka (nepočítáme-li dvě falza) o městě je z roku 1281, uvádí Znatu z Meziříč. Je pravděpodobné, že původní ohrazení města bylo dřevěné, palisádové, a využívalo k obraně i strategickou polohu místa mezi dvěma vodními toky. Ve 14 století bylo původní opevnění nahrazeno kamennou hradbou se třemi branami – Horní, Vrchoveckou a dodnes dochovanou Dolní branou. Čtrvrtá brána – Malostranská, předsunutá před prstenec hradeb, chránila most přes říčku Balinku. Brány chránila mohutná vrata a padací mosty. Rozkvět města nastal v renesanci a proto byla v 16. století upravena stará gotická fortifikace, jak je to viditelné na ozdobné renesanční úpravě Dolní brány. Tato brána jako jediná přežila rozvoj města v 19. a 20.… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.