kaple sv. Jana Nepomuckého

kaple Povýšení sv. Kříže, Kostelíček
Kapli Povýšení svatého Kříže postavil v letech 1644–1645 třebíčský stavitel Jan Fulík. V r. 1793 byla z nařízení vydaného císařem Josefem II. kaple odsvěcena a prodána. Soukromý majitel ji však v r. 1797 nechal znovu vysvětit, přičemž bylo změněno i původní patrocinium.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Římskokatolická poutní kaple svatého Jana Nepomuckého (lidově Kostelíček) stojí na Strážné hoře (481 m n. m.), kterou naleznete v jižní části západomoravského města Třebíč. U kaple je i kalvárie v podobě tří dřevěných křížů a rozhledna upravená z původní vodárenské věže. Od kaple je krásný pohled na město.
Luděk Vláčil, 9.7. 2021
historie

Na Strážné hoře původně stála hláska předsunutého městského opevnění. V letech 1644-1645 postavil třebíčský stavitel Jan Fulík na místě hlásky kapli Povýšení svatého Kříže. Fulík, přestože neměl větší teoretické vzdělání, o více než půl století předstihl rozmach barokní architektury na Moravě. V roce 1672 byl v kryptě kaple pochován stavitel Fulík vedle svého syna, který zemřel ještě jako dítě. Zvony sv. Jana Evangelisty a sv. Máří Magdaleny, zavěšené ve věžičce, posvětil roku 1677 světící biskup Jan Josef Breuner. V roce 1793 byla z nařízení vydaného císařem Josefem II. kaple odsvěcena a prodána. Soukromý majitel ji však v roce 1797 nechal znovu vysvětit. Novým patronem kaple se stal sv. Jan Nepomucký. Za 1. světové války byly zabaveny oba zvony. Ve 2. polovině 20. století byla kaple mnohokrát poničena vandaly a v roce 1962 znesvětili i kryptu s ostatky. V roce 2007 byla kaple opravena.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/kostelicek-postavil-obycejny-zednicky-20110720.html,, https://www.trebicmartin.cz/kostelicek a další, 9.7. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Stařík
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Krahulov
 Čechočovice
 Výčapy
 Sádek
 Přeckov
 Lhota u Lipníka
 pivovar
 Velký javor
 Hostákov
 Okříšky
 Ratibořice
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Nárameč
 Heraltice
 Lesůňky
 Vlčatín
 Štěměchy
 Lykodery
 boží muka
 Střeliště
 Dašovský mlýn
 Budišov
 Mařenka
 Bransouze
 Kozlov
 Plešice
 Valeč
 Holoubek
 Dašovice
 Valeč
 boží muka
 Zátiší
 Chaloupky
 boží muka
 Lesonice
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Václava
 Pyšel
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Dolní Heřmanice
 Kněžice
 Želetava
 Želetava
 Jakubov
 Sáblíkův lesopark
 socha sv. Floriána
 Dub
 Šášovice
 Přímělkov
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 akciový pivovar
 Rokštejn
 kostel sv. Vavřince
 Dalešice
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 Přímělkov
 sýpka a panský dvůr
 Dolní most
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 15771
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama