kaple sv. Jana Nepomuckého

kaple Povýšení sv. Kříže, Kostelíček
Kapli Povýšení svatého Kříže postavil v letech 1644–1645 třebíčský stavitel Jan Fulík. V r. 1793 byla z nařízení vydaného císařem Josefem II. kaple odsvěcena a prodána. Soukromý majitel ji však v r. 1797 nechal znovu vysvětit, přičemž bylo změněno i původní patrocinium.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Římskokatolická poutní kaple svatého Jana Nepomuckého (lidově Kostelíček) stojí na Strážné hoře (481 m n. m.), kterou naleznete v jižní části západomoravského města Třebíč. U kaple je i kalvárie v podobě tří dřevěných křížů a rozhledna upravená z původní vodárenské věže. Od kaple je krásný pohled na město.
Luděk Vláčil, 9.7. 2021
historie

Na Strážné hoře původně stála hláska předsunutého městského opevnění. V letech 1644-1645 postavil třebíčský stavitel Jan Fulík na místě hlásky kapli Povýšení svatého Kříže. Fulík, přestože neměl větší teoretické vzdělání, o více než půl století předstihl rozmach barokní architektury na Moravě. V roce 1672 byl v kryptě kaple pochován stavitel Fulík vedle svého syna, který zemřel ještě jako dítě. Zvony sv. Jana Evangelisty a sv. Máří Magdaleny, zavěšené ve věžičce, posvětil roku 1677 světící biskup Jan Josef Breuner. V roce 1793 byla z nařízení vydaného císařem Josefem II. kaple odsvěcena a prodána. Soukromý majitel ji však v roce 1797 nechal znovu vysvětit. Novým patronem kaple se stal sv. Jan Nepomucký. Za 1. světové války byly zabaveny oba zvony. Ve 2. polovině 20. století byla kaple mnohokrát poničena vandaly a v roce 1962 znesvětili i kryptu s ostatky. V roce 2007 byla kaple opravena.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/kostelicek-postavil-obycejny-zednicky-20110720.html,, https://www.trebicmartin.cz/kostelicek a další, 9.7. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Třebíč

Místa v okolí

 Stařík
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Černý dům
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Krahulov
 Čechočovice
 Výčapy
 Sádek
 Přeckov
 Lhota u Lipníka
 pivovar
 Velký javor
 Hostákov
 Okříšky
 Ratibořice
 Čáslavice
 Holý mlýn
 Nárameč
 Heraltice
 Lesůňky
 Štěměchy
 Vlčatín
 Lykodery
 Střeliště
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Budišov
 Bransouze
 Mařenka
 Kozlov
 Plešice
 Valeč
 Holoubek
 Dašovice
 Valeč
 boží muka
 Bohušice
 Zátiší
 Chaloupky
 Lesonice
 boží muka
 Myslibořice
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Václava
 Pyšel
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 Krhov
 Dolní Heřmanice
 Kněžice
 Želetava
 Želetava
 Jakubov
 Sáblíkův lesopark
 socha sv. Floriána
 Dub
 Přímělkov
 Šášovice
 pivovar
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 akciový pivovar
 Rokštejn
 kostel sv. Vavřince
 Dalešice
 radnice
 Hoffmannův dům
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 Přímělkov
 židovské ghetto
 Dolní most
 sýpka a panský dvůr
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 smírčí kříž
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 Mstěnice
Základní informace místa
ID místa: 15771
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama