Empírová hrobka a hřbitovní kaple, postavena Jindřichem Vilémem Haugwitzem v letech 1822–1825. Autorem projektu byl vídeňský architekt Josef Kornhäusel, výzdobu vytvořil vídeňský sochař Josef Klieber. Doposud poslední člen rodu Haugwitzů, hrabě Karel Antonín, zde byl pohřben v roce 1995.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2012
Rozměrnou empírovou hrobku, sloužící též jako hřbitovní kaple, si nechali v letech 1822–1825 vybudovat Haugwitzové podle projektu Josefa Kornhäusela, architekta který se proslavil svými stavbami v areálu zámků Lednice a Valtice. Výzdobu vytvořil další vídeňský umělec, sochař Josef Klieber. Haugwitzové do hrobky přenesli ostatky předků, kteří panství Náměšť vlastnili od roku 1752. Nejdříve k pohřbívání používali hrobku pod farním kostelem sv. Jana Křtitele v centru Náměště, po vybudování kláštera v sousedství zámku nechali přenést ostatky předků do klášterního kostela. Když byl klášter za Josefa II. zrušen, byly rakve s ostatky Haugwitzů přeneseny do kostela sv. Petra a Pavla v Jinošově. V roce 1805, kdy byl v Náměšti budován nový hřbitov, rozhodl se tehdejší majitel panství a úspěšný podnikatel Jindřich Vilém Haugwitz postavit při vstupu na hřbitov výstavnou rodinnou hrobku. Ta byla navržena v empírovém slohu, vycházejícím z antiky, této inspiraci odpovídá i výzdoba plastikami. Hrobka je čtvercová, její stěny měří 15 metrů. Haugwitzové se podíleli na opravě hrobky na konci 20. století, zatím posledním příslušníkem tohoto rodu, který zde byl pohřben r. 1995, byl hrabě Karel Antonín Haugwitz.
© Milan Caha (zdoj: http://www.dedictvivysociny.cz), 19.3. 2013
Vysočina,  Třebíč  (TR), Náměšť nad Oslavou

Místa v okolí

 fara
 stará radnice
 pivovar
 barokní most
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Ocmanice
 Jinošov
 Jinošov
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 kostel sv. Klimenta
 Gloriet
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Jasenice
 Vlčí kopec
 Kokštejn
 Vaneč
 Pyšel
 Kozlov
 Holoubek
 Čalonice
 Plešice
 Babylon
 Kraví Hora
 Tasov
 Dub
 Vysoké Popovice
 Levnov
 akciový pivovar
 Dalešice
 Senorady
 Valeč
 Lukovany
 Valeč
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Devět křížů
 Rudka
 pivovar
 Zbraslav
 Rabštejn
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 boží muka
 Budišov
 Hostákov
 boží muka
 boží muka
 smírčí kříž
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 Hrotovice
 Příbram
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Osová
 Dolní Heřmanice
 mlýn ve Žlebě
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Lipňany
 Dukovany
 Nárameč
 Domašov
 kostel sv. Václava
 Templštejn
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Martina
 Mstěnice
 kaple sv. Anny
 Krhov
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Mstěnice
 Oslavany
 Kubův most
 důl Kukla
 Hrubšice
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Řeznovice
 Deblín
 Sáblíkův lesopark
 Alexovice
Základní informace místa
ID místa: 11160
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama