Empírová hrobka a hřbitovní kaple, postavena Jindřichem Vilémem Haugwitzem v letech 1822–1825. Autorem projektu byl vídeňský architekt Josef Kornhäusel, výzdobu vytvořil vídeňský sochař Josef Klieber. Doposud poslední člen rodu Haugwitzů, hrabě Karel Antonín, zde byl pohřben v roce 1995.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2012
Rozměrnou empírovou hrobku, sloužící též jako hřbitovní kaple, si nechali v letech 1822–1825 vybudovat Haugwitzové podle projektu Josefa Kornhäusela, architekta který se proslavil svými stavbami v areálu zámků Lednice a Valtice. Výzdobu vytvořil další vídeňský umělec, sochař Josef Klieber. Haugwitzové do hrobky přenesli ostatky předků, kteří panství Náměšť vlastnili od roku 1752. Nejdříve k pohřbívání používali hrobku pod farním kostelem sv. Jana Křtitele v centru Náměště, po vybudování kláštera v sousedství zámku nechali přenést ostatky předků do klášterního kostela. Když byl klášter za Josefa II. zrušen, byly rakve s ostatky Haugwitzů přeneseny do kostela sv. Petra a Pavla v Jinošově. V roce 1805, kdy byl v Náměšti budován nový hřbitov, rozhodl se tehdejší majitel panství a úspěšný podnikatel Jindřich Vilém Haugwitz postavit při vstupu na hřbitov výstavnou rodinnou hrobku. Ta byla navržena v empírovém slohu, vycházejícím z antiky, této inspiraci odpovídá i výzdoba plastikami. Hrobka je čtvercová, její stěny měří 15 metrů. Haugwitzové se podíleli na opravě hrobky na konci 20. století, zatím posledním příslušníkem tohoto rodu, který zde byl pohřben r. 1995, byl hrabě Karel Antonín Haugwitz.
© Milan Caha (zdoj: http://www.dedictvivysociny.cz), 19.3. 2013
Vysočina,  Třebíč  (TR), Náměšť nad Oslavou

Místa v okolí

 fara
 stará radnice
 pivovar
 barokní most
 Zňátky
 Kralice nad Oslavou
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Ocmanice
 Jinošov
 Jinošov
 Čertův most
 Nový hrad
 Lamberk
 kostel sv. Klimenta
 Gloriet
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Jasenice
 Vlčí kopec
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 Vaneč
 Pyšel
 Kozlov
 Holoubek
 Čalonice
 Plešice
 Babylon
 Kraví Hora
 Tasov
 Dub
 Levnov
 Vysoké Popovice
 akciový pivovar
 Dalešice
 Senorady
 Valeč
 Lukovany
 Valeč
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Devět křížů
 Rudka
 pivovar
 Zbraslav
 Rabštejn
 křížový kámen
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 boží muka
 Budišov
 Hostákov
 boží muka
 boží muka
 smírčí kříž
 kaple sv. Donáta
 pivovar
 smírčí kříž
 Hrotovice
 Příbram
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Osová
 Dolní Heřmanice
 mlýn ve Žlebě
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Nárameč
 Lipňany
 Dukovany
 Domašov
 Templštejn
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Martina
 Mstěnice
 kaple sv. Anny
 Krhov
 zaniklá ves Mstěnice
 kostel sv. Mikuláše
 Mstěnice
 Oslavany
 Kubův most
 důl Kukla
 Hrubšice
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Řeznovice
 Deblín
 Sáblíkův lesopark
 Alexovice
Základní informace místa
ID místa: 11160
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama