Pozdně románský jednolodní orientovaný kostel s odsazeným pravoúhlým kněžištěm snad z konce 13. století. Poprvé uváděn roku 1348. Goticky a barokně upravován, loď byla přestavěna 1863, sakristie přistavena v první třetině 20. století. Rekonstrukce v letech 1992 – 93. Památkově chráněn od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Pozdně románský jednolodní orientovaný kostel s odsazeným pravoúhlým kněžištěm je snad z konce 13. století. Poprvé je uváděn roku 1348. Od 14. století patřila zdejší farnost klášteru na Starém Brně. Kostel byl upravován v gotice. V roce 1502 získalo patronát žďárské opatství, nicméně v průběhu 16. století zdejší farnost zanikla. Kostel byl vážně poškozen za třicetileté války a po ní, v roce 1678, byl barokně opraven. Farnost byla obnovena v roce 1784. Loď byla prodloužena roku 1863. V první třetině 20. století byla přistavěna sakristie. Od roku 1958 je kostel památkově chráněný. Novodobá rekonstrukce proběhla v letech 1992 – 1993.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a různé internetové zdroje), 27.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Horní Bory

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Mrázkova louka
 železniční viadukt
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Zahradiště
 Radešín
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Velké Meziříčí
 železniční viadukt
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Nová synagoga
 boží muka
 Obecník
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Moravec
 Bobrová
 Stránecká Zhoř
 socha kavky
 železniční viadukt
 kaplička
 Sáblíkův lesopark
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 Ořechov
 Šiklův mlýn
 Blažkov
 Černá
 Strážek
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalov
 boží muka
 Rohy
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Dolní Heřmanice
 Horní Rozsíčka
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 Mitrov
 fara
 Nové Veselí
 Dolní Rožínka
 boží muka
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 boží muka
 Templ
 Vlčatín
 boží muka
 boží muka
 Bukov
 kašna Píseň hor
 Rudolec
 radnice
 kaple sv. Anny
 Osová
 kaple sv. Barbory
 železniční viadukt
 Zátiší
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 14760
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama