Větrný mlýn holandského typu dal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl obnoven a zachovalo se z něj jen obvodové zdivo do výše 9 metrů. Památkově chráněn od roku 1968.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2011
Severně od zámeckého parku v Budišově se uprostřed lesíka nalézají zříceniny větrného mlýna holandského typu z 19. století. Lokalita se nazývá Věterák a dnes je včetně zříceniny mlýna využívána k rekreačním účelům.
19.7. 2004
historie

Větrný mlýn holandského typu nechal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Mlýn měl dvě složení, převody, které procházely sklepem budovy dále poháněly 2 pily a 16 stoup na výrobu krup. Mlýn zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl mlýn nikdy obnoven, chátral a dnes se z něj zachovalo pouze obvodové zdivo do výše 9 metrů. U země má mlýn průměr země 6,5 metru, vnitřní prostor má průměr pouhých 3,3 metru. Tloušťka zdi je u země 1,4 metru, na koruně stavby 0,4 metru. Stavba má nezvyklá kruhová a eliptická okna, lemovaná kamenným ostěním. Památka stojí v soukromé zahradě a je nepřístupná. Památkově chráněná je od roku 1968.

Milan Caha (zdroj: http://www.povetrnik.cz), 15.3. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Budišov

Místa v okolí

 Budišov
 boží muka
 Nárameč
 Dolní Heřmanice
 Dub
 Pyšel
 Hostákov
 Oslavice
 Vlčatín
 Vaneč
 Tasov
 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 pivovar
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Ocmanice
 Okárec
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Velký javor
 Jasenice
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Klimenta
 Černý dům
 Ořechov
 Kozlov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Plešice
 Holoubek
 Stránecká Zhoř
 boží muka
 Stařík
 kříž
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 Náměšť nad Oslavou
 pivovar
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Jinošov
 Kokštejn
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Osová
 Zňátky
 Šénvald
 Jinošov
 Valeč
 Valeč
 Zátiší
 Kralice nad Oslavou
 boží muka
 Lhota u Lipníka
 Rohy
 Čertův most
 Krahulov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Výčapy
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 1010
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama