Větrný mlýn holandského typu dal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl obnoven a zachovalo se z něj jen obvodové zdivo do výše 9 metrů. Památkově chráněn od roku 1968.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2011
Severně od zámeckého parku v Budišově se uprostřed lesíka nalézají zříceniny větrného mlýna holandského typu z 19. století. Lokalita se nazývá Věterák a dnes je včetně zříceniny mlýna využívána k rekreačním účelům.
19.7. 2004
historie

Větrný mlýn holandského typu nechal v letech 1837-1838 postavit majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Mlýn měl dvě složení, převody, které procházely sklepem budovy dále poháněly 2 pily a 16 stoup na výrobu krup. Mlýn zanikl v roce 1866, kdy jej údajně vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl mlýn nikdy obnoven, chátral a dnes se z něj zachovalo pouze obvodové zdivo do výše 9 metrů. U země má mlýn průměr země 6,5 metru, vnitřní prostor má průměr pouhých 3,3 metru. Tloušťka zdi je u země 1,4 metru, na koruně stavby 0,4 metru. Stavba má nezvyklá kruhová a eliptická okna, lemovaná kamenným ostěním. Památka stojí v soukromé zahradě a je nepřístupná. Památkově chráněná je od roku 1968.

Milan Caha (zdroj: http://www.povetrnik.cz), 15.3. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Budišov

Místa v okolí

 Budišov
 boží muka
 Nárameč
 Dolní Heřmanice
 Dub
 Pyšel
 Hostákov
 Vlčatín
 Vaneč
 Tasov
 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 pivovar
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Ocmanice
 Okárec
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Velký javor
 Jasenice
 židovský hřbitov
 Hrádek
 kostel sv. Klimenta
 Ořechov
 Černý dům
 Kozlov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Plešice
 Holoubek
 Stránecká Zhoř
 boží muka
 kříž
 Stařík
 kostel sv. Jiljí
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Jinošov
 Kokštejn
 Křižanov
 Osová
 Zňátky
 Šénvald
 Jinošov
 Valeč
 Valeč
 Zátiší
 Kralice nad Oslavou
 boží muka
 Lhota u Lipníka
 Rohy
 Čertův most
 Krahulov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Výčapy
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 1010
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 16.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama