Vrcholně gotický kostel nahradil v pol. 14. stol. nevyhovující románsko-gotickou svatyni. V 15. století opevněn hradbou s branskou věží, ta na přel. 15. 16. stol. upravena na zvonici. V l. 1728-30 rozšířen hrabětem Josefem Paarem barokně, zvonice zrušena, opuštěný starší kostel upraven na faru.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2008
V Tasově stával kostel již od první poloviny 13. století. Nejprve šlo o rotundu sv. Jiří při šlechtickém dvorci, která byla zřejmě kolem poloviny 13. století nahrazena stejně zasvěceným větším obdélným kostelem s pravoúhlým kněžištěm. Někdy po polovině 14. století přestal kostel coby sídelní svatyně rozsáhlého děkanátu kapacitně dostačovat a proto byla jihozápadně od něj postavena nová vrcholně gotická svatyně zasvěcená sv. Petru a Pavlovi. Ve druhé polovině 15. století byl kostel obehnán hradbou s branskou věží přeměněnou na přelomu 15. a 16. století ve zvonici. V letech 1728-30 byl hrabětem Josefem Paarem kostel barokně rozšířen do dnešní podoby. Zvonici v ohradní zdi nahradila nová věž v průčelí kostela. V rámci této přestavby byl dávno opuštěný kostel sv. Jiří upraven na faru. Z gotické fáze kostela sv. Petra a Pavla se dochoval polygonální presbytář, který byl začleněn do novostavby a barokně upraven. Jeho gotická okna byla zazděna a gotická klenba nahrazena klenbou valenou. V barokní věži jsou zvony z let 1483 a 1763, na její fasádě se nacházejí dvě kamenné sochy sv. Petra a sv. Pavla, 3,25 m vysoké.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz/), 19.12. 2013
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Tasov

Místa v okolí

 Tasov
 Dub
 Vaneč
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 Pyšel
 boží muka
 Jasenice
 Budišov
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Ocmanice
 Ořechov
 Osová
 Nárameč
 katovna
 Nová synagoga
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Jinošov
 Velké Meziříčí
 Hostákov
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 Šénvald
 boží muka
 stará radnice
 fara
 Náměšť nad Oslavou
 Rohy
 barokní most
 pivovar
 Sáblíkův lesopark
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Kralice nad Oslavou
 Vlčatín
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Křižanov
 pivovar
 Zňátky
 kostel sv. Mikuláše
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Přeckov
 Čertův most
 Holoubek
 Plešice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Kokštejn
 Lamberk
 Nový hrad
 Gloriet
 Devět křížů
 Vlčí kopec
 Žďárec
 Stránecká Zhoř
 kostel sv. Jiljí
 Víckov
 Vysoké Popovice
 Košíkov
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11548
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama