Vrcholně gotický kostel nahradil v pol. 14. stol. nevyhovující románsko-gotickou svatyni. V 15. století opevněn hradbou s branskou věží, ta na přel. 15. 16. stol. upravena na zvonici. V l. 1728-30 rozšířen hrabětem Josefem Paarem barokně, zvonice zrušena, opuštěný starší kostel upraven na faru.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 12/2014
V Tasově stával kostel již od první poloviny 13. století. Nejprve šlo o rotundu sv. Jiří při šlechtickém dvorci, která byla zřejmě kolem poloviny 13. století nahrazena stejně zasvěceným větším obdélným kostelem s pravoúhlým kněžištěm. Někdy po polovině 14. století přestal kostel coby sídelní svatyně rozsáhlého děkanátu kapacitně dostačovat a proto byla jihozápadně od něj postavena nová vrcholně gotická svatyně zasvěcená sv. Petru a Pavlovi. Ve druhé polovině 15. století byl kostel obehnán hradbou s branskou věží přeměněnou na přelomu 15. a 16. století ve zvonici. V letech 1728-30 byl hrabětem Josefem Paarem kostel barokně rozšířen do dnešní podoby. Zvonici v ohradní zdi nahradila nová věž v průčelí kostela. V rámci této přestavby byl dávno opuštěný kostel sv. Jiří upraven na faru. Z gotické fáze kostela sv. Petra a Pavla se dochoval polygonální presbytář, který byl začleněn do novostavby a barokně upraven. Jeho gotická okna byla zazděna a gotická klenba nahrazena klenbou valenou. V barokní věži jsou zvony z let 1483 a 1763, na její fasádě se nacházejí dvě kamenné sochy sv. Petra a sv. Pavla, 3,25 m vysoké.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz/), 19.12. 2013
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Tasov

Místa v okolí

 Tasov
 Dub
 Vaneč
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 Pyšel
 boží muka
 Jasenice
 Budišov
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Ocmanice
 Ořechov
 Osová
 Nárameč
 katovna
 Nová synagoga
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Jinošov
 Velké Meziříčí
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 Hostákov
 Šénvald
 boží muka
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 barokní most
 pivovar
 Rohy
 Sáblíkův lesopark
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Kralice nad Oslavou
 Vlčatín
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Křižanov
 pivovar
 Zňátky
 kostel sv. Mikuláše
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Přeckov
 kostel sv. Jiljí
 Čertův most
 Holoubek
 Plešice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Kokštejn
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Devět křížů
 Vlčí kopec
 Žďárec
 Stránecká Zhoř
 kostel sv. Jiljí
 Víckov
 Vysoké Popovice
 Košíkov
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11548
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama