Vrcholně gotický kostel nahradil v pol. 14. stol. nevyhovující románsko-gotickou svatyni. V 15. století opevněn hradbou s branskou věží, ta na přel. 15. 16. stol. upravena na zvonici. V l. 1728-30 rozšířen hrabětem Josefem Paarem barokně, zvonice zrušena, opuštěný starší kostel upraven na faru.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 12/2014
V Tasově stával kostel již od první poloviny 13. století. Nejprve šlo o rotundu sv. Jiří při šlechtickém dvorci, která byla zřejmě kolem poloviny 13. století nahrazena stejně zasvěceným větším obdélným kostelem s pravoúhlým kněžištěm. Někdy po polovině 14. století přestal kostel coby sídelní svatyně rozsáhlého děkanátu kapacitně dostačovat a proto byla jihozápadně od něj postavena nová vrcholně gotická svatyně zasvěcená sv. Petru a Pavlovi. Ve druhé polovině 15. století byl kostel obehnán hradbou s branskou věží přeměněnou na přelomu 15. a 16. století ve zvonici. V letech 1728-30 byl hrabětem Josefem Paarem kostel barokně rozšířen do dnešní podoby. Zvonici v ohradní zdi nahradila nová věž v průčelí kostela. V rámci této přestavby byl dávno opuštěný kostel sv. Jiří upraven na faru. Z gotické fáze kostela sv. Petra a Pavla se dochoval polygonální presbytář, který byl začleněn do novostavby a barokně upraven. Jeho gotická okna byla zazděna a gotická klenba nahrazena klenbou valenou. V barokní věži jsou zvony z let 1483 a 1763, na její fasádě se nacházejí dvě kamenné sochy sv. Petra a sv. Pavla, 3,25 m vysoké.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz/), 19.12. 2013
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Tasov

Místa v okolí

 Tasov
 Dub
 Vaneč
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 Pyšel
 boží muka
 Budišov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 boží muka
 Ocmanice
 Ořechov
 Osová
 Nárameč
 katovna
 Nová synagoga
 Okárec
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Jinošov
 Velké Meziříčí
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 Hostákov
 Šénvald
 kříž
 boží muka
 fara
 stará radnice
 Náměšť nad Oslavou
 pivovar
 barokní most
 Rohy
 Sáblíkův lesopark
 mariánský sloup
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Václava
 Vlčatín
 kaple sv. Barbory
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Křižanov
 pivovar
 Zňátky
 kostel sv. Mikuláše
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Přeckov
 kostel sv. Jiljí
 Holoubek
 Čertův most
 Plešice
 Horní Lhotice
 kaple sv. Anny
 dolní hrádek
 boží muka
 Kokštejn
 Nový hrad
 Lamberk
 Gloriet
 Devět křížů
 Vlčí kopec
 Žďárec
 Stránecká Zhoř
 kostel sv. Jiljí
 Víckov
 Vysoké Popovice
 Košíkov
 boží muka
 Moravecké Pavlovice
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 11548
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama