Původně gotická tvrz, sídlo vladyckého rodu z Kněževsi, jejíž počátky sahají do 1. pol. 14. stol. Prvotní tvrz stavebně upravena v duchu renesance v 1. pol. 16. stol. Ve 2. pol. 18. stol. stavba barokně rozšířena. Po průzkumu a rekonstrukci od r. 2013 sídlo regionálního muzea.
Hlavní obrázek místa
Západní obvodová stěna se střílnovými okny.
© Jiří Niesyt, 04/2014
Malá obec Kněževes s asi 150 obyvateli je doložena od r. 1370, od 1. poloviny 15. století byla místní tvrz sídlem vladyckého rodu. Často je podle názvu katastrálního území zvána Kněževes nad Oslavou. Samotná řeka Oslava však protéká údolím západně od obce. Kněževes leží asi 1,5 km východně od Radostína nad Oslavou, kterým prochází silnice II/354 spojující Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí. Železniční spojení obec nemá, neprocházejí tudy ani turisticky značené cesty. Místní tvrz gotického původu, od 18. století označovaná též jako lovecký zámek, je po provedeném průzkumu a opravě od r. 2013 sídlem Regionálního muzea Horního Pooslaví, jehož sbírky mají být v průběhu r. 2017 zpřístupněny veřejnosti.
15.4. 2017
historie

Dějiny obce jsou zhruba až do první poloviny 16. století spojeny se zdejším opevněným sídlem - drobnou tvrzí, náležející dosud málo známému zemanskému rodu erbu zkříženého šípu a podpěry kuše, píšícím se „z Kněževsi“. V roce 1421 je kupříkladu zmiňován panoš Matějek z Kněževsi spolu se svou manželkou Eliškou, kteří si od Jana ze Svratky kupují svratecký dvůr. Po získání svrateckého dvora se již posléze jmenují „na Svratce“. V roce 1445 prodává žďárský klášter doživotně za sumu 10 kop pražských grošů půl vsi Borů (Horních Borů) s rychtou, mlýnem a se vším příslušenstvím panoši Matějkovi z Kněževsi a jeho synům Janu, Václavu a Martinovi, aby ves osadili lidmi. Děje se tak na radu Jiřího z Poděbrad. V roce 1466 provdává Eliška ze Svratky (manželka Matějka z Kněževsi) dceru Annu za Jiříka z Šiborova (Šeborova). Eliška zároveň oba manžele činí dědici svého věna na 2 lánech ve Svratce. Jiřík zapisuje své ženě Anně podíl na…  číst dále

Jiří Niesyt, 13.4. 2014

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Kněževes

Místa v okolí

 Zahradiště
 železniční viadukt
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 Radešín
 Bohdalov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 Mostiště
 boží muka
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Černá
 Stránecká Zhoř
 Bobrová
 Velké Meziříčí
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 radnice
 Obecník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 katovna
 Moravec
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Sáblíkův lesopark
 mariánský sloup
 kašna Píseň hor
 kamenný most
 Rosička
 Lhotka u Mirošova
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 kamenný most
 Najdek
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Blažkov
 dolní hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostnice
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 kostnice
 boží muka
 Kamenice
 Zátiší
 Skalský dvůr
 Ronov
 boží muka
Kontaktní informace
Regionální muzeum Horního Pooslaví, z.s.
Kněževes 3
CZ - 594 44, pošta Radostín nad Oslavou
http://www.muzeumhp.cz/
muzeum@muzeumhp.cz
Základní informace místa
ID místa: 11696
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama