Původně gotická tvrz, sídlo vladyckého rodu z Kněževsi, jejíž počátky sahají do 1. pol. 14. stol. Prvotní tvrz stavebně upravena v duchu renesance v 1. pol. 16. stol. Ve 2. pol. 18. stol. stavba barokně rozšířena. Po průzkumu a rekonstrukci od r. 2013 sídlo regionálního muzea.
Hlavní obrázek místa
Západní obvodová stěna se střílnovými okny.
© Jiří Niesyt, 04/2014
Malá obec Kněževes s asi 150 obyvateli je doložena od r. 1370, od 1. poloviny 15. století byla místní tvrz sídlem vladyckého rodu. Často je podle názvu katastrálního území zvána Kněževes nad Oslavou. Samotná řeka Oslava však protéká údolím západně od obce. Kněževes leží asi 1,5 km východně od Radostína nad Oslavou, kterým prochází silnice II/354 spojující Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí. Železniční spojení obec nemá, neprocházejí tudy ani turisticky značené cesty. Místní tvrz gotického původu, od 18. století označovaná též jako lovecký zámek, je po provedeném průzkumu a opravě od r. 2013 sídlem Regionálního muzea Horního Pooslaví, jehož sbírky mají být v průběhu r. 2017 zpřístupněny veřejnosti.
15.4. 2017
historie

Dějiny obce jsou zhruba až do první poloviny 16. století spojeny se zdejším opevněným sídlem - drobnou tvrzí, náležející dosud málo známému zemanskému rodu erbu zkříženého šípu a podpěry kuše, píšícím se „z Kněževsi“. V roce 1421 je kupříkladu zmiňován panoš Matějek z Kněževsi spolu se svou manželkou Eliškou, kteří si od Jana ze Svratky kupují svratecký dvůr. Po získání svrateckého dvora se již posléze jmenují „na Svratce“. V roce 1445 prodává žďárský klášter doživotně za sumu 10 kop pražských grošů půl vsi Borů (Horních Borů) s rychtou, mlýnem a se vším příslušenstvím panoši Matějkovi z Kněževsi a jeho synům Janu, Václavu a Martinovi, aby ves osadili lidmi. Děje se tak na radu Jiřího z Poděbrad. V roce 1466 provdává Eliška ze Svratky (manželka Matějka z Kněževsi) dceru Annu za Jiříka z Šiborova (Šeborova). Eliška zároveň oba manžele činí dědici svého věna na 2 lánech ve Svratce. Jiřík zapisuje své ženě Anně podíl na…  číst dále

Jiří Niesyt, 13.4. 2014

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Kněževes

Místa v okolí

 Zahradiště
 Mrázkova louka
 železniční viadukt
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 socha kavky
 kaplička
 železniční viadukt
 boží muka
 Radešín
 Bohdalov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 Mostiště
 boží muka
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Černá
 Stránecká Zhoř
 Bobrová
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 Velké Meziříčí
 radnice
 Obecník
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 Moravec
 Křižanov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Sáblíkův lesopark
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 kamenný most
 Rosička
 Lhotka u Mirošova
 radnice
 evangelický kostel
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Oslavice
 kamenný most
 Najdek
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Blažkov
 dolní hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostnice
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kostnice
 Rohy
 Kamenice
 Zátiší
 Skalský dvůr
 Ronov
 boží muka
Kontaktní informace
Regionální muzeum Horního Pooslaví, z.s.
Kněževes 3
CZ - 594 44, pošta Radostín nad Oslavou
http://www.muzeumhp.cz/
muzeum@muzeumhp.cz
Základní informace místa
ID místa: 11696
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama