Zřícenina raně gotického hradu z pol. 13. st. Hluboký příkop odděloval trojuhelníkové předhradí. Hrad zanikl na poč. či kolem poloviny 15. st. Dochovány jsou zbytky hradeb, brány, základy hradního paláce a příkop.
Hlavní obrázek místa
© Michal Weinberger, 03/2016
Zřícenina hradu Dubu leží necelé dva km západně od obce Tasova. Z Tasova nás sem dovede modrá turistická cesta. Autem se na něj dostaneme od Panského Mlýna, u kterého odbočíme na cestu, po které dojedeme po asi půl kilometru přímo pod zříceninu. Samotný hrad se rozkládá na nevysokém ostrohu v ohybu řeky Oslavy. Od předhradí je oddělen asi 3 metry hlubokým příkopem. Z hradu se zachovaly zbytky severní obvodové hradby, brány, jižní obvodové hradby a nepatrné zbytky zdí paláce. V okolí bych milovníkům hradů doporučil: Asi 7 km po žluté turistické cestě vzdálený hrádek Templštejn (nejedná se o hrad Templštejn u Jamolic). Z hrádku se zachovalo nároží věže do výšky asi dvou metrů a zbytky příkopu. Na okraji obce Tasova jsou potom ještě zajímavé zbytky gotické tvrze z konce 14. stol.
Michal Brůža, 28.3. 2003
historie

Hrad Tasov (Tassenberg) – přezvaný dnes na Dub – stával nad městečkem Tasovem nad řekou Oslavou. Původně byl sídlem (v r. 1233) panského rodu majícího v erbu křídlo, který později užíval převážně přídomku z Lomnice a vlastnil většinu Pooslaví. Oblíbená rodová jména byla Tas (odtud i jméno hradu) a Znata. Po Tasově se psal v r. 1234 Mladota, dále bratři Záviše (1240), Budiš (1240–1245), Bohuše (1237–1259), Viktor (1245), Drahoslav a Unka (1256) a Znata z Tasova (1256–1281). Znata se těšil důvěře krále Přemysla Otakara II.; v r. 1271 byl jeho komisařem při mírovém jednání s uherským králem Stěpánem V. a v r. 1277 s Rudolfem Habsburským. Od Přemysla Otakara II. Znata také získal Velké Meziříčí, které rychle zatlačovalo Tasov do pozadí. V r. 1366 se hrad Tasov uvádí naposled. Zdá se, že byl rozbořen za domácích válek mezi markrabaty. Zachovaly se z něho zříceniny zdiva, brány a věže.

Hrady, zámky a tvze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 19.4. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

Místa v okolí

 Tasov
 Vaneč
 Pyšel
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 Budišov
 boží muka
 Ocmanice
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Nárameč
 boží muka
 Hostákov
 Ořechov
 katovna
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Obecník
 radnice
 Velké Meziříčí
 hrobka Haugwitzů
 Jinošov
 Osová
 fara
 stará radnice
 boží muka
 barokní most
 pivovar
 pivovar
 Šénvald
 Jinošov
 Vlčatín
 Sáblíkův lesopark
 Kralice nad Oslavou
 Zňátky
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Rohy
 Přeckov
 Kozlov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Holoubek
 kaple sv. Barbory
 Plešice
 Křižanov
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Čertův most
 Kokštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Lamberk
 Nový hrad
 Gloriet
 kaple sv. Anny
 Valeč
 Valeč
 Vlčí kopec
 boží muka
 Stránecká Zhoř
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Třebíč
 Žďárec
 Lhota u Lipníka
 boží muka
 Vysoké Popovice
 Víckov
 Košíkov
 Výčapy
Základní informace místa
ID místa: 1147
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama