Zachovalé torzo věže tvrze ze 14.století, dnes slouží pro účely bydlení jako soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu na zachovalé torzo věže mezi pozdější zástavbou
© Roman Řezáč 05/2006
Z větší části výborně dochovaná obytná věž tvrze v Náramči se nachází v bezprostřední blízkosti hlavní silnice procházející obcí. Tvrz byla postavena v podstatě na rovině, i když částečně se svažující k jihu až jihozápadu. Původní rozsah tvrze, velikost opevnění, příkopy či hospodářské zázemí jsou díky novodobé zástavbě zcela neurčitelné a nedochované. Jak je však v okolí patrné, tak mnoho starších stavení v blízkosti je postaveno z jistě druhotně použitého materiálu z rozebíraného zdiva původní tvrze. Snad jen zaoblení silnice a zástavby kolem místa tvrze na severozápad od ní může respektovat původní rozsah jejího vnějšího opevnění. Většina tvrzí a hrádků byla po svém opuštění, kdy přestala vyhovovat svému původnímu účelu, opuštěna a ponechána většinou svému osudu. Zachovány zůstaly jen ty objekty, které později našly své další využití. Díky tomu se nám tak do dnešní doby zachovala mimo jiných objektů i věž tvrze v Náramči, přestože poprvé se uvádí pustá už v roce 1561. Patrně však zůstala minimálně zčásti zachována i když byla opuštěná až do roku 1690. Tehdy ji však koupila rodina Tůmova a upravila ji k bydlení a její potomci ji dosud vlastní. Není ale jasné, v jakém stavu ji koupila, mohlo tedy jít už tehdy jen o věž tvrze, patrně však stále zachované v plné výšce a ostatní zástavba už mohla být dřív rozebrána. Pravděpodobnější však je, že až po té bylo ostatní zdivo zástavby nehodící k úpravám na soukromé bydlení rodiny sneseno, věž byla upravena k bydlení a předpokládaný příkop a val srovnán, což ovšem není potvrzeno a ani později o této činnosti mi nejsou známé žádné zprávy. Dnes částečně zachovaná věž tvrze má vnější rozměry 12.7 x 11.5 m. Běžný návštěvník si ji může velmi dobře prohlédnou od severní strany ze silnice, kde je její nejzachovalejší část a také přes plot od západu. Věž je v podstatě…  číst dále
Roman Řezáč, 22.5. 2006
historie

První písemná zmínka Náramči pochází z roku 1104. V roce 1349 se po Náramči píší bratři Mikuláš a Přeček. Dalším majitelem byl Mikuláš z Trmačova, který tvrz a ves prodal roku 1373 Bohušovi z Vanče. Roku 1379 tvrz drží Bušek z Náramče. Jeho rod však vymřel a roku 1410 tvrz získali bratři ze Stichovic. Tvrz držel Zbyněk a po něm jeho syn Mikuláš. Po jeho smrti v roce 1466 tvrz připadla Janu Konšelskému z Jinošova. V roce 1490 pak patřila bratrům z Noskova a Budišova. Patrně tehdy ztratila svoji funkci a v roce 1561 se uvádí jako pustá.

Roman Řezáč (dle M.Plaček 2000), 22.5. 2006

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Budišov
 Hostákov
 Přeckov
 boží muka
 Vlčatín
 pivovar
 Dolní Heřmanice
 Pyšel
 Dub
 Vaneč
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Černý dům
 Sáblíkův lesopark
 Velký javor
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Tasov
 Stařík
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 Velké Meziříčí
 Ocmanice
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Stránecká Zhoř
 Lhota u Lipníka
 Zátiší
 Krahulov
 Valeč
 Valeč
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Kokštejn
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 Ořechov
 barokní most
 pivovar
 Čechočovice
 Náměšť nad Oslavou
 Výčapy
 Zňátky
 Ratibořice
 boží muka
 boží muka
 Čertův most
 akciový pivovar
 Čalonice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Dalešice
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Sádek
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Kamenice
 Rohy
 Čáslavice
 Babylon
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 4258
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama