Archeologicky nepotvrzené místo tvrze, na vyvýšeném ostrůvku v poli, blízko Hostákova
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na možné místo tvrze od severozápadu
© Roman Řezáč 05/2006
Zatím archeologicky nepotvrzené místo tvrze patřící k Hostákovu, se nachází asi 600 m severovýchodně od konce dnešní zástavby obce a zároveň asi 200 m východně od rybníka Záhumenice, který se nachází mezi obcí a větším rybníkem, zvaným Opatský a blízkým mlýnem. Popisované místo je zdaleka viditelné, stojí uprostřed obdělávaného pole a tvoří ostrůvek s vysokými stromy. O tvrzi v Hostákově toho moc známo není a zmiňuje se v pramenech jen velmi zřídka. Pokud bychom její umístění hledali v okolí dnešní obce, je popisované místo příhodné a nadějné. Tvrz by zaujala vrchol vypouklého terénu, její polohu bychom i tak mohli označit za rovinou. Samotný ostrůvek uprostřed pole je asi o 4 m vyvýšený nad okolní terén. Tvoří ho oválná plocha o rozměrech asi 35 x 25 m. Uvažovaný okružní příkop a val mohl být staletou zemědělskou činností rozorán k nepoznání. Pokud bychom se však stali kritiky tohoto místa, tak ve většině podobných případech po valu a příkopu přece jen zůstává třeba jen mírně zvlněný terén. Kdybychom ale i tak chtěli nějaké náznaky po příkopu hledat, tak severozápadním a jihovýchodním směrem od ostrůvku vystupují v poli dva znatelné kamenné hrby. Oba ve vzdálenosti přibližně 25 m od jádra. Kdybychom uvažovali, že oba byly součástí vnější hrany valu, měl by příkop uvedenou, dost nadprůměrnou šířku a tvrziště by mělo celkově zhruba 90 m průměr a to se jeví, i vzhledem k významu tvrze poměrně hodně. Navíc, na jihovýchodě je za hranicí jádra a to asi do vzdálenosti 20 m od něj neoraná plocha, protože zde leží několik balvanů. Opět to navozuje otázku, jak dlouho tu balvany jsou. Pokud by totiž byly na svém, stovky let neměnném místě, musel by tu příkop tedy zůstat zachovalý, orbou neporušený. Buď jsou zde tedy kratší dobu a nebo je možné, že tato plocha byla nějak využita, třeba jako hospodářské zázemí. Že by ale nebyla i tak…  číst dále
Roman Řezáč, 22.7. 2006
historie

Tvrz Hostákov se nepřímo zmiňuje v roce 1556. Po Hostákově se psal v roce 1407 Ondřej, po něm Kateřina nebo Ctibor. Případné upřesnění života na tvrzi je v rukou archeologie.

Roman Řezáč, dle M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002), 22.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 pivovar
 Nárameč
 Budišov
 Pyšel
 Přeckov
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Vlčatín
 Plešice
 Třebíč
 Vaneč
 Dub
 Holoubek
 Dolní Heřmanice
 Stařík
 Ocmanice
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Jiljí
 Tasov
 Valeč
 Valeč
 Velký javor
 Kokštejn
 Sáblíkův lesopark
 Ratibořice
 Výčapy
 hrobka Haugwitzů
 stará radnice
 Lykodery
 fara
 barokní most
 katovna
 pivovar
 Krahulov
 kostel sv. Mikuláše
 Jasenice
 Náměšť nad Oslavou
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Zňátky
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Čalonice
 Velké Meziříčí
 Dalešice
 Čertův most
 Čechočovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 pivovar
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Vavřince
 Krhov
 Šénvald
 Jinošov
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Sádek
 Zátiší
 smírčí kříž
 boží muka
 smírčí kříž
 Ořechov
 boží muka
 Babylon
 Lesůňky
 Čáslavice
 Rohy
 Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 4435
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama