Archeologicky nepotvrzené místo tvrze, na vyvýšeném ostrůvku v poli, blízko Hostákova
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na možné místo tvrze od severozápadu
© Roman Řezáč 05/2006
Zatím archeologicky nepotvrzené místo tvrze patřící k Hostákovu, se nachází asi 600 m severovýchodně od konce dnešní zástavby obce a zároveň asi 200 m východně od rybníka Záhumenice, který se nachází mezi obcí a větším rybníkem, zvaným Opatský a blízkým mlýnem. Popisované místo je zdaleka viditelné, stojí uprostřed obdělávaného pole a tvoří ostrůvek s vysokými stromy. O tvrzi v Hostákově toho moc známo není a zmiňuje se v pramenech jen velmi zřídka. Pokud bychom její umístění hledali v okolí dnešní obce, je popisované místo příhodné a nadějné. Tvrz by zaujala vrchol vypouklého terénu, její polohu bychom i tak mohli označit za rovinou. Samotný ostrůvek uprostřed pole je asi o 4 m vyvýšený nad okolní terén. Tvoří ho oválná plocha o rozměrech asi 35 x 25 m. Uvažovaný okružní příkop a val mohl být staletou zemědělskou činností rozorán k nepoznání. Pokud bychom se však stali kritiky tohoto místa, tak ve většině podobných případech po valu a příkopu přece jen zůstává třeba jen mírně zvlněný terén. Kdybychom ale i tak chtěli nějaké náznaky po příkopu hledat, tak severozápadním a jihovýchodním směrem od ostrůvku vystupují v poli dva znatelné kamenné hrby. Oba ve vzdálenosti přibližně 25 m od jádra. Kdybychom uvažovali, že oba byly součástí vnější hrany valu, měl by příkop uvedenou, dost nadprůměrnou šířku a tvrziště by mělo celkově zhruba 90 m průměr a to se jeví, i vzhledem k významu tvrze poměrně hodně. Navíc, na jihovýchodě je za hranicí jádra a to asi do vzdálenosti 20 m od něj neoraná plocha, protože zde leží několik balvanů. Opět to navozuje otázku, jak dlouho tu balvany jsou. Pokud by totiž byly na svém, stovky let neměnném místě, musel by tu příkop tedy zůstat zachovalý, orbou neporušený. Buď jsou zde tedy kratší dobu a nebo je možné, že tato plocha byla nějak využita, třeba jako hospodářské zázemí. Že by ale nebyla i tak…  číst dále
Roman Řezáč, 22.7. 2006
historie

Tvrz Hostákov se nepřímo zmiňuje v roce 1556. Po Hostákově se psal v roce 1407 Ondřej, po něm Kateřina nebo Ctibor. Případné upřesnění života na tvrzi je v rukou archeologie.

Roman Řezáč, dle M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002), 22.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 pivovar
 Nárameč
 Budišov
 Pyšel
 Přeckov
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Vlčatín
 Plešice
 Třebíč
 Vaneč
 Dub
 Holoubek
 Dolní Heřmanice
 Stařík
 Ocmanice
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Jiljí
 Tasov
 Valeč
 Valeč
 Velký javor
 Kokštejn
 Sáblíkův lesopark
 Ratibořice
 Výčapy
 hrobka Haugwitzů
 stará radnice
 Lykodery
 fara
 barokní most
 katovna
 pivovar
 Krahulov
 kostel sv. Mikuláše
 Jasenice
 Náměšť nad Oslavou
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Zňátky
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Čalonice
 Velké Meziříčí
 Dalešice
 Čertův most
 Čechočovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 pivovar
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Vavřince
 Krhov
 Šénvald
 Jinošov
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Sádek
 Zátiší
 smírčí kříž
 boží muka
 smírčí kříž
 Ořechov
 boží muka
 Babylon
 Lesůňky
 Čáslavice
 Rohy
 Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 4435
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama