Archeologicky nepotvrzené místo tvrze, na vyvýšeném ostrůvku v poli, blízko Hostákova
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na možné místo tvrze od severozápadu
© Roman Řezáč 05/2006
Zatím archeologicky nepotvrzené místo tvrze patřící k Hostákovu, se nachází asi 600 m severovýchodně od konce dnešní zástavby obce a zároveň asi 200 m východně od rybníka Záhumenice, který se nachází mezi obcí a větším rybníkem, zvaným Opatský a blízkým mlýnem. Popisované místo je zdaleka viditelné, stojí uprostřed obdělávaného pole a tvoří ostrůvek s vysokými stromy. O tvrzi v Hostákově toho moc známo není a zmiňuje se v pramenech jen velmi zřídka. Pokud bychom její umístění hledali v okolí dnešní obce, je popisované místo příhodné a nadějné. Tvrz by zaujala vrchol vypouklého terénu, její polohu bychom i tak mohli označit za rovinou. Samotný ostrůvek uprostřed pole je asi o 4 m vyvýšený nad okolní terén. Tvoří ho oválná plocha o rozměrech asi 35 x 25 m. Uvažovaný okružní příkop a val mohl být staletou zemědělskou činností rozorán k nepoznání. Pokud bychom se však stali kritiky tohoto místa, tak ve většině podobných případech po valu a příkopu přece jen zůstává třeba jen mírně zvlněný terén. Kdybychom ale i tak chtěli nějaké náznaky po příkopu hledat, tak severozápadním a jihovýchodním směrem od ostrůvku vystupují v poli dva znatelné kamenné hrby. Oba ve vzdálenosti přibližně 25 m od jádra. Kdybychom uvažovali, že oba byly součástí vnější hrany valu, měl by příkop uvedenou, dost nadprůměrnou šířku a tvrziště by mělo celkově zhruba 90 m průměr a to se jeví, i vzhledem k významu tvrze poměrně hodně. Navíc, na jihovýchodě je za hranicí jádra a to asi do vzdálenosti 20 m od něj neoraná plocha, protože zde leží několik balvanů. Opět to navozuje otázku, jak dlouho tu balvany jsou. Pokud by totiž byly na svém, stovky let neměnném místě, musel by tu příkop tedy zůstat zachovalý, orbou neporušený. Buď jsou zde tedy kratší dobu a nebo je možné, že tato plocha byla nějak využita, třeba jako hospodářské zázemí. Že by ale nebyla i tak…  číst dále
Roman Řezáč, 22.7. 2006
historie

Tvrz Hostákov se nepřímo zmiňuje v roce 1556. Po Hostákově se psal v roce 1407 Ondřej, po něm Kateřina nebo Ctibor. Případné upřesnění života na tvrzi je v rukou archeologie.

Roman Řezáč, dle M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002), 22.7. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt lokality
© M. Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové revidované lokality (in Přehled výzkumů Archeologického ústavu Brno, svazek 44, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 pivovar
 Nárameč
 Budišov
 Pyšel
 Přeckov
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Kozlov
 Vlčatín
 Plešice
 Třebíč
 Okárec
 Vaneč
 Dub
 Holoubek
 Dolní Heřmanice
 Stařík
 Ocmanice
 Lhota u Lipníka
 kostel sv. Jiljí
 Tasov
 Valeč
 Valeč
 Oslavice
 Velký javor
 Kokštejn
 kříž
 Sáblíkův lesopark
 Ratibořice
 Výčapy
 hrobka Haugwitzů
 stará radnice
 Lykodery
 fara
 barokní most
 katovna
 pivovar
 Krahulov
 kostel sv. Mikuláše
 Jasenice
 Náměšť nad Oslavou
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Zňátky
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 akciový pivovar
 Čalonice
 Velké Meziříčí
 Dalešice
 Čertův most
 Čechočovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 pivovar
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vendelína
 Hrotovice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Vavřince
 Krhov
 Šénvald
 Jinošov
 Přibyslavice
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 Sádek
 Zátiší
 smírčí kříž
 boží muka
 smírčí kříž
 Ořechov
 boží muka
 Babylon
 Lesůňky
 Čáslavice
 Rohy
 vodní nádrž Mohelno
 Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 4435
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama