Zámek přestavěný z gotického hradu. Renesanční podobu dostal v 16. st. za Jana Staršho ze Žerotína. R. 1760 vyhořel, obnoven Haugvici. V ineriérech cenná sbírka tapiserií. Po zestátnění sloužila část zámku jako příležitostná prezidentská rezidence.
Hlavní obrázek místa
Náměšť nad Oslavou - gotický hrad přestavěný na renesančně-barokní zámek
zámek od mostu přes Oslavu
2003 ©Zany

Prohlídkové okruhy:

I. okruh - Reprezentační prostory - prohlídkový okruh doporučený organizovaným skupinám. Zahrnuje prohlídku zámecké kaple (unikátní barokní mobiliář), vnitřního arkádového nádvoří a reprezentačních prostor I. poschodí. Ojedinělá kolekce tapisérií, které tvoří dle doby jejich vzniku ucelenou řadu od 1. pol. 16. stol. - pol. 19. stol. Tapisérie pocházejí převážně z proslulých dílen v Bruselu, Enghienu a Gramontu na území dnešní Belgie či z dílen ve francouzském Aubussonu a Beauvais. Zámecké sbírky jsou pozoruhodné také množstvím historického nábytku z období renesance, baroka, rokoka i empíru, cennými obrazy, sbírkami porcelánu a keramiky a či mnoha unikátními kachlovými kamny. Doba prohlídky je cca 55 minut, max. 45 osob ve skupině.
II. okruh - Apartmán hraběte Haugwitze - nová prohlídková trasa, otevřená pro veřejnost 1.6.2013. Doporučena rodinám, menším skupinám a individuálním návštěvníkům. Zahrnuje prohlídku vnitřního renesančního nádvoří, 8 místností bytu hraběte Jindřicha Haugwitze a zámecké knihovny s čítárnou v nejkrásnějším zámeckém sále. Tato prohlídková trasa představuje soukromý život majitele panství na počátku 20. století. Doba prohlídky je cca 50 minut, max. 15 osob ve skupině.
Volně přístupné parky a zahrady jsou ideálním místem pro odpočinek s řadou cenných stromů a dřevin, okolí zámku zve k vycházkám, ale nabízí i delší turistické trasy bývalou zámeckou oborou či malebným údolím řeky Oslavy.
E.H. podle http://www.zamek-namest.cz, 3.10. 2013
historie

Náměšť nad Oslavou

Na místě dnešního zámku stával gotický hrad, zbudovaný v 2. polovině 13. století pány z Lomnice. Jeho pozůstatkem je válcová věž z lomového kamene. Hrad byl přestavován a rozšířen pozdně goticky, část stavby se později začlenila do renesančního zámku, který postavili v letech 1565 - 1578 Žerotínové, příznivci Jednoty bratrské....

http://hrady.dejiny.cz/namestno/index.htm, 28.3. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

areál zámku
© A. Prokop, Die Markgrafschaft Mähren in kunstgeschichtlicher Beziehung 2, Wien, 1904.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 hrobka Haugwitzů
 kříž
 Kralice nad Oslavou
 Zňátky
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Jinošov
 Jinošov
 Čertův most
 Ocmanice
 Nový hrad
 Lamberk
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Gloriet
 Okárec
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Vlčí kopec
 kostel sv. Jiljí
 Kokštejn
 Vaneč
 Pyšel
 Čalonice
 Babylon
 Kraví Hora
 Holoubek
 Kozlov
 Plešice
 Vysoké Popovice
 Levnov
 Tasov
 Dub
 akciový pivovar
 Senorady
 Dalešice
 Lukovany
 Rudka
 kostel sv. Václava
 Valeč
 Valeč
 Devět křížů
 Rudka
 Zbraslav
 boží muka
 křížový kámen
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Rabštejn
 pivovar
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 Příbram
 smírčí kříž
 Budišov
 boží muka
 Hostákov
 boží muka
 pivovar
 smírčí kříž
 Hrotovice
 Osová
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Heřmanice
 Domašov
 Dukovany
 socha sv. Floriána
 Lipňany
 Templštejn
 kostel sv. Martina
 Nárameč
 kostel sv. Václava
 socha sv. Šebestiána
 kaple sv. Anny
 Mstěnice
 Oslavany
 kostel sv. Mikuláše
 zaniklá ves Mstěnice
 Krhov
 důl Kukla
 Mstěnice
 Kubův most
 Hrubšice
 Myslibořice
 Lykodery
 kostel sv. Lukáše
 Řeznovice
 Polánka
 Deblín
 Alexovice
 Sáblíkův lesopark
Kontaktní informace
NPÚ - správa zámku Náměšť nad Oslavou
Mgr. Marek Buš, kastelán
Zámek 1
675 71 Náměšť nad Oslavou
Tel: (+420) 568 620 201, 606 764 466
http://www.zamek-namest.cz/
namest@telc.npu.cz bus@telc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1143
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama