Románský původ kostela z 12. stol. dokládají dvě románská okna v jižní stěně. Z gotických přestaveb pocházejí sakristie, presbytář a zaklenutí lodi. Během barokní přestavby po r. 1715 vznikla 24 m vysoká věž, jejíž vrchol zdobí unikátní mohutná korouhev, od r. 1982 měděná, později pozlacená replika.
Hlavní obrázek místa
Pohled na kostel od hřbitovní brány.
© Pavel Vlach, 09/2013
Budišov je jako ves prvně zmiňován již r. 1194, v r. 1538 byl povýšen na městečko a historický status městyse mu byl vrácen r. 2006. Prochází tudy silnice II/390 a městys má i nádraží na lokální trati 252 Křižanov - Studenec, která tvoří spojku mezi dvěma rychlíkovými tratěmi z Havlíčkova Brodu do Brna. Na severovýchodním okraji městyse se nachází bývalé panské sídlo, tvrz později přestavěná na zámek. Na opačném, tedy jihozápadním konci stojí v dominantní poloze na hřbitově farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda. Kostel je zdaleka viditelný, od r. 2000 dokonce i po setmění, neboť tu bylo instalováno vnější osvětlení.
28.4. 2015
historie

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda je románského původu z 12. století, což dokládají dvě dochovaná románská okna v jižní stěně. Z gotických přestaveb ve 13. a 14. století pocházejí sakristie, presbytář a zaklenutí lodi. V r. 1414 byla ke kostelu přistavěna kaple sv. Gotharda, která se však nedochovala. K zásadní barokní přestavbě došlo za hrabat Paarů, kteří panství získali r. 1715. Tehdy vznikly barokní klenby jako náhrada stropu zříceného následkem požáru. V r. 1722 byla ke kostelu přistavěna hranolová, 24 m vysoká věž ukrývající tři zvony. Nejstarší z nich pochází z r. 1524 a váží 1,3 tuny. Na nárožích ochozu jsou umístěny sochy světců v biskupských a opatských mitrách. Podle nejnovějšího výzkumu dokládají církevní dráhu sv. Gotharda. Na vrcholu věže se otáčí mohutná korouhev s výjevy ilustrujícími zasvěcení kostela, která má svůj vzor ve španělské Seville. Původní železná korouhev musela…  číst dále

Pavel Vlach (s využitím informací na stránkách městyse Budišov), 2.4. 2014

Vysočina,  Třebíč  (TR), Budišov

Místa v okolí

 Budišov
 Nárameč
 boží muka
 Hostákov
 Dolní Heřmanice
 Pyšel
 Dub
 Vlčatín
 Přeckov
 Vaneč
 pivovar
 Tasov
 Sáblíkův lesopark
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 radnice
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 Ocmanice
 Velké Meziříčí
 Okárec
 boží muka
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Velký javor
 Černý dům
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Stařík
 Jasenice
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiljí
 kříž
 Ořechov
 Stránecká Zhoř
 hrobka Haugwitzů
 fara
 stará radnice
 barokní most
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 Kokštejn
 boží muka
 Valeč
 Valeč
 Lhota u Lipníka
 Zňátky
 Jinošov
 Zátiší
 Šénvald
 Jinošov
 Krahulov
 Kralice nad Oslavou
 mariánský sloup
 Čertův most
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 Osová
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Čalonice
 Výčapy
 Čechočovice
 Kralice nad Oslavou
 Ratibořice
 kostel sv. Martina
 Rohy
 Lamberk
 Gloriet
 Nový hrad
 Vlčí kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 11675
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama