Barokní mariánský sloup z r. 1730 snad od sochaře Františka Alexandra Jelínka. Jedná se o hodnotnou pískovcovou skulpturu Immaculaty v životní velikosti. Spočívá na vysokém sloupu z bílého mramoru. V r. 1997 provedena rekonstrukce. Sloup památkově chráněn od r. 1970.
Hlavní obrázek místa
Mariánský sloup v Křižanově
© Pavel Vítek 09/2018
Městys Křižanov najdeme 24 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou, 10 km severovýchodně od Velkého Meziříčí a 22 km jihovýchodně od Bystřice nad Pernštejnem. Obcí prochází silnice I/37 spojující Žďár nad Sázavou s Velkou Bíteší. Vede zde železniční trať č. 250 z Havlíčkova Brodu přes Žďár nad Sázavou do Brna. Ve vzdálenosti 2,5 km západně od obce se nachází nádraží Křižanov. Do Křižanova vede také autobusové spojení ze Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí, Nového Města na Moravě nebo Bystřice nad Pernštejnem. Mariánský sloup najdeme na východní straně Benešova náměstí.
Pavel Vítek, 3.11. 2018
popis

Socha stojí na čtvercové základně ohraničené balustrádou z kuželek s nárožními pilířky, s psaníčkovou bosáží, na rozích s čučky. Uprostřed ohrádky je čtyřboký sokl s rytými rámy oválného tvaru a na přední straně muskulární nápis: KRÁLOVNO MÍRU ORODUJ ZA NÁS. Sokl je ukončen vloženou profilovanou římsou, na ní vydutý sloup, jakoby to způsobil zatížením, tlakem podpíraného břemene, patkou a ramenem svítilny. Spodní část sloupu zdobena nízkým reliéfem a završena čtyřbokou kompositní hlavicí, na ní podnož ve tvaru zeměkoule s hadem a půlměsíce se sochou Immaculaty v životní velikosti. Šat bohatě zřasen, ruce sepjaty před tělem, skloněna k pravému rameni. Kolem hlavy obroučka z hvězd. Materiál sochy je kámen. V r. 1997 byla provedena rekonstrukce tohoto nejvýznamnějšího sochařského díla obce. Opravy provedl sochař a restaurátor M. Kovařík a akademický sochař F. Kovařík ze Svratky. Po opravě a vyčištění…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 3.11. 2018

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1239. Barokní mariánský sloup z r. 1730 je připisován Františku Alexandru Jelínkovi. Na horní straně náměstí, Na Kopečku, vytváří pohledovou dominantu této části náměstí. Jedná se o hodnotnou pískovcovou skulpturu Immaculaty, jež spočívá na vysokém sloupu z bílého mramoru, který chrání čtvercová balustrádová ohrádka.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 3.11. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Křižanov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Ořechov
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
 Moravec
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Velké Meziříčí
 boží muka
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Obecník
 Lhotka u Mirošova
 železniční viadukt
 katovna
 radnice
 Strážek
 Osová
 Mitrov
 boží muka
 Bobrová
 Radešín
 Mitrov
 Horní Rozsíčka
 Blažkov
 Dolní Heřmanice
 Žďárec
 Bukov
 Dolní Rožínka
 Tasov
 Sáblíkův lesopark
 Moravecké Pavlovice
 Víckov
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 Dub
 Templ
 Kněževes nad Oslavou
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 Zahradiště
 kostel sv. Jiří
 Stránecká Zhoř
 Vaneč
 Rožná
 železniční viadukt
 Skryje
 Rysov
 Budišov
 Jasenice
 kostel sv. Klimenta
 Vlčatín
 Pyšel
 železniční viadukt
 socha kavky
 Pernštejn
 Nárameč
 Centrum Eden
 socha zubra
 kostel sv. Vavřince
 stará radnice
 Devět křížů
 Přeckov
 mlýn ve Žlebě
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
Základní informace místa
ID místa: 14043
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama