Zaniklá tvrz, která byla postavena pravděpodobně v 1. pol. 14. stol. S tvrzí se spojují bratři Bohuněk z Rohů a Ješek Rohovec, kteří r. 1366 koupili lán ve Vilémovicích. R. 1406 se připomíná Ješek z Rohova a jeho manželka Ofka. Neví se kdy a proč tvrz zanikla, snad v období husitských válek.
Hlavní obrázek místa
Současný pohled od sz.
© Dušan Dohňanský 11/2020
Velmi výrazný a zchovalý reliéf hrádku či tvrziště. V místě pramení potůček, který napľňuje příkopy asi z poloviny vodou. Místo je asi 1,5 km jižně od Heřmanova (okr. Žďár nad Sázavou), 50-60 m od silnice na Heřmanov. Dobrým orientačním bodem je odbočka ze silnice k hájence "Na rohách". Stojíme-li čelem k Heřmanovu a po levé straně je odbočka k hájence, pak hrádek se zkrývá za velkou loukou na okraji lesa vpravo.
Jaroslav Řezáč, 19.5. 2004
historie

Rohy

Hrádek (tvrz) Rohy patří k těm o nichž jsou jen velmi sporadické a navíc mlhavé údaje. Uvažuje se, že hrádek vznikl někdy před polovinou 14. století. Pokud jde o osoby pravděpodobně spojené s hrádkem či zbožím, uvádí se nejčastěji Bohuněk z Rohů a Ješek Rohovec (bratři). V roce 1366 kupují lán ve Vilémovicích. Také 1406 se vzpomíná Ješek z Rohova (a manželka Ofka). Zánik hrádku je nejčastěji spojován s husitskými válkami, ale je možné, že byl opuštěn dříve.

Jaroslav Řezáč, 21.5. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Skřinářov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Ořechov
 Osová
 boží muka
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 Žďárec
 boží muka
 Mitrov
 Víckov
 Strážek
 kaple sv. Anny
 Moravec
 Moravecké Pavlovice
 Košíkov
 Mitrov
 Bukov
 kaple sv. Jiljí
 Lhotka u Mirošova
 Rysov
 Horní Rozsíčka
 Skryje
 kostel sv. Jiří
 Tasov
 Újezd u Tišnova
 Blažkov
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Rožínka
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Dub
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Bobrová
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Jasenice
 Velké Meziříčí
 Obecník
 Dolní Rožínka
 kostel sv. Klimenta
 radnice
 Šiklův mlýn
 Dolní Heřmanice
 Dolní Rožínka
 Templ
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Vaneč
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 železniční viadukt
 Radešín
 Deblín
 vyhlídka Babylon
 Rožná
 Loučky
 boží muka
 Devět křížů
 Pernštejn
 železniční viadukt
 mlýn ve Žlebě
 kostel sv. Václava
 Křivoš
 Pernštejn
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Jinošov
 boží muka
 Pyšel
 Sáblíkův lesopark
 Jinošov
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Kunhuty
 venkovský dům
 Budišov
 Rudka
 Kněževes nad Oslavou
 kostel sv. Václava
 Kubův most
 Rudka
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Nárameč
 Kozlov - dolní sídlo
 Kozlov - horní sídlo
 železniční viadukt
 Hostákov
Základní informace místa
ID místa: 2410
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama