Gotický orientovaný jednolodní kostel ze 14. století, jako farní zmiňován 1381. V letech 1590 – 94 uváděn jako protestantský. V roce 1609 je již katolický s byl přifařen k Radostínu. Kostel vyhořel v roce 1863, současný vzhled je výsledkem historizující úpravy. Rekonstrukce v letech 1992- 97.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Kostel byl postaven ve 14. století, jako farní je uváděn 1381. Prvním známým farářem byl p. Mikuláš. V letech 1590 až 1594 kostel spravoval protestantský kněz Johan. Roku 1609 byl kostel přifařen k římskokatolické farnosti Radostín a v roce 1784 k farnosti v Horních Borech. Hlavní oltář z roku 1796 je dílem významného brněnského barokně-klasicistního sochaře a malíře Ondřeje Schweigla. Roku 1863 kostel vyhořel, zničen byl oltářní obraz sv. Jiljí z roku 1794, varhany a zvony. Současný vzhled je výsledkem historizující úpravy při opravě po požáru. Na seznam kulturních památek byl zapsán 3. 5. 1958, později památkovou ochranu získal celý areál včetně ohradní zdi hřbitova. Kostel byl opravován v 70. letech 20. století, v roce 1989 a v letech 1992 a 1997.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a wikipedie), 29.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Dolní Bory

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Zahradiště
 Radešín
 Velké Meziříčí
 Křižanov
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 radnice
 Obecník
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 boží muka
 Nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 katovna
 Stránecká Zhoř
 Bobrová
 Moravec
 Sáblíkův lesopark
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 Ořechov
 Černá
 Bohdalov
 boží muka
 Blažkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Strážek
 boží muka
 Rohy
 Dolní Heřmanice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Vlčatín
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 boží muka
 Templ
 boží muka
 kašna Píseň hor
 Tasov
 Osová
 Zátiší
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 14761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama