Gotický orientovaný jednolodní kostel ze 14. století, jako farní zmiňován 1381. V letech 1590 – 94 uváděn jako protestantský. V roce 1609 je již katolický s byl přifařen k Radostínu. Kostel vyhořel v roce 1863, současný vzhled je výsledkem historizující úpravy. Rekonstrukce v letech 1992- 97.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Kostel byl postaven ve 14. století, jako farní je uváděn 1381. Prvním známým farářem byl p. Mikuláš. V letech 1590 až 1594 kostel spravoval protestantský kněz Johan. Roku 1609 byl kostel přifařen k římskokatolické farnosti Radostín a v roce 1784 k farnosti v Horních Borech. Hlavní oltář z roku 1796 je dílem významného brněnského barokně-klasicistního sochaře a malíře Ondřeje Schweigla. Roku 1863 kostel vyhořel, zničen byl oltářní obraz sv. Jiljí z roku 1794, varhany a zvony. Současný vzhled je výsledkem historizující úpravy při opravě po požáru. Na seznam kulturních památek byl zapsán 3. 5. 1958, později památkovou ochranu získal celý areál včetně ohradní zdi hřbitova. Kostel byl opravován v 70. letech 20. století, v roce 1989 a v letech 1992 a 1997.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a wikipedie), 29.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Dolní Bory

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Zahradiště
 Radešín
 Velké Meziříčí
 Křižanov
 železniční viadukt
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 radnice
 Obecník
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 boží muka
 Nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 katovna
 Stránecká Zhoř
 Bobrová
 Moravec
 Sáblíkův lesopark
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 Ořechov
 Černá
 Bohdalov
 boží muka
 Blažkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Strážek
 boží muka
 Rohy
 Dolní Heřmanice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Vlčatín
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Rudolec
 boží muka
 Templ
 boží muka
 kašna Píseň hor
 Tasov
 Osová
 Zátiší
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 14761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama