Gotický orientovaný jednolodní kostel ze 14. století, jako farní zmiňován 1381. V letech 1590 – 94 uváděn jako protestantský. V roce 1609 je již katolický s byl přifařen k Radostínu. Kostel vyhořel v roce 1863, současný vzhled je výsledkem historizující úpravy. Rekonstrukce v letech 1992- 97.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Kostel byl postaven ve 14. století, jako farní je uváděn 1381. Prvním známým farářem byl p. Mikuláš. V letech 1590 až 1594 kostel spravoval protestantský kněz Johan. Roku 1609 byl kostel přifařen k římskokatolické farnosti Radostín a v roce 1784 k farnosti v Horních Borech. Hlavní oltář z roku 1796 je dílem významného brněnského barokně-klasicistního sochaře a malíře Ondřeje Schweigla. Roku 1863 kostel vyhořel, zničen byl oltářní obraz sv. Jiljí z roku 1794, varhany a zvony. Současný vzhled je výsledkem historizující úpravy při opravě po požáru. Na seznam kulturních památek byl zapsán 3. 5. 1958, později památkovou ochranu získal celý areál včetně ohradní zdi hřbitova. Kostel byl opravován v 70. letech 20. století, v roce 1989 a v letech 1992 a 1997.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a wikipedie), 29.3. 2020
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Dolní Bory

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Zahradiště
 Radešín
 Velké Meziříčí
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 židovský hřbitov
 železniční viadukt
 kostel sv. Václava
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 radnice
 boží muka
 Obecník
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 katovna
 Stránecká Zhoř
 Bobrová
 Moravec
 Sáblíkův lesopark
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 kaplička
 Lhotka u Mirošova
 Ořechov
 Černá
 Šiklův mlýn
 Bohdalov
 boží muka
 Blažkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Strážek
 boží muka
 Rohy
 kaple sv. Rocha
 Dolní Heřmanice
 fara
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Horní Rozsíčka
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Vlčatín
 Mitrov
 Dolní Rožínka
 Dolní Rožínka
 boží muka
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 Templ
 kašna Píseň hor
 Tasov
 Osová
 Zátiší
 Rosička
Základní informace místa
ID místa: 14761
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama