Zátiší

Valdštejnovo Zátiší, Seč
Lovecký zámek postavený v 70. letech 19. století za Jana nebo Josefa Valdštejna-Vartenberka. Valdštejnům patřil až do roku 1945, kdy byl konfiskován a stal se majetkem státu. V současné době je opět v rukou potomků rodu Valdštejnů a slouží pro rekreační účely.
Hlavní obrázek místa
Sz. nároží zámku
© Dušan Dohňanský 10/2016
Lovecký zámeček Zátiší rodu Waldstein-Wartenberg se nachází v lesích na katastru obce Svatoslav asi 2,5 km severozápadně od intravilánu obce při vedlejší silnici do Radošova. Vlastní obec s 260 obyvateli leží na silnici II/349 spojující Čechtín a Měřín. U zámečku je křižovatka turistických stezek. Žlutá vede severojižně z Měřína do Čechtína, modrá ve směru západovýchodním vede z obce Kouty do Horních Radslavic.
16.2. 2021
historie

Ke stavbě loveckého zámku v bývalé trati Seč (dnes Zátiší) došlo pravděpodobně někdy v 70. letech 19. století. Stavebníkem byl některý z majitelů třebíčského velkostatku, buď Jan nebo Josef Valdštejn-Vartenberk. Prvním prokazatelným dokladem existence zámku je obraz z roku 1882, který je majetkem dnešních majitelů zámku. Zámek byl jednopatrová obdélníková budova opatřena rizalitem s balkonem. V roce 1923 byl dosavadní valdštejnský velkostatek Třebíč rozdělen na dvě části. Jednou z nich bylo Zátiší, které připadlo Zdeňkovi Valdštejnu-Vartenberkovi. Zámek se tak stal i úředním centrem velkostatku. V letech 1928-1932 byla provedena přístavba druhého patra. V roce 1945 byl zámek dceři Zdeňka Valdštejna Gabriele zkonfiskován. Bylo v něm zřízeno rekreační středisko, což sebou přineslo i nevhodné zásahy a částečnou devastaci interiéru zámku. V roce 1989 byl zámek vrácen dědicům Gabriely Valdštejnové. Zámek obsahuje některé…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Svatoslav

Místa v okolí

 Kamenice
 Velký javor
 Bransouze
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 boží muka
 Vlčatín
 Stránecká Zhoř
 Přeckov
 Střeliště
 Luka nad Jihlavou
 Černá
 Okříšky
 Sáblíkův lesopark
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Chaloupky
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 sýpka a panský dvůr
 Krahulov
 Jeclov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Příseka
 synagoga
 Puklice
 Heraltice
 kostel sv. Barbory
 Kněžice
 Jamné
 Třebíč
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 Nárameč
 boží muka
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Stařík
 Rytířsko
 radnice
 Obecník
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Zahradiště
 kostel sv. Marka
 Budišov
 Mostiště
 boží muka
 výklenková kaple
 Hostákov
 Aleje
 Henčov
 Helenín
 kostel sv. Jiljí
 Kněževes nad Oslavou
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15516
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama