Lovecký zámek postavený v 70. letech 19. století za Jana nebo Josefa Valdštejna-Vartenberka. Valdštejnům patřil až do roku 1945, kdy byl konfiskován a stal se majetkem státu. V současné době je opět v rukou potomků rodu Valdštejnů a slouží pro rekreační účely.
Hlavní obrázek místa
Sz. nároží zámku
© Dušan Dohňanský 10/2016
Lovecký zámeček Zátiší rodu Waldstein-Wartenberg se nachází v lesích na katastru obce Svatoslav asi 2,5 km severozápadně od intravilánu obce při vedlejší silnici do Radošova. Vlastní obec s 260 obyvateli leží na silnici II/349 spojující Čechtín a Měřín. U zámečku je křižovatka turistických stezek. Žlutá vede severojižně z Měřína do Čechtína, modrá ve směru západovýchodním vede z obce Kouty do Horních Radslavic.
16.2. 2021
historie

Ke stavbě loveckého zámku v bývalé trati Seč (dnes Zátiší) došlo pravděpodobně někdy v 70. letech 19. století. Stavebníkem byl některý z majitelů třebíčského velkostatku, buď Jan nebo Josef Valdštejn-Vartenberk. Prvním prokazatelným dokladem existence zámku je obraz z roku 1882, který je majetkem dnešních majitelů zámku. Zámek byl jednopatrová obdélníková budova opatřena rizalitem s balkonem. V roce 1923 byl dosavadní valdštejnský velkostatek Třebíč rozdělen na dvě části. Jednou z nich bylo Zátiší, které připadlo Zdeňkovi Valdštejnu-Vartenberkovi. Zámek se tak stal i úředním centrem velkostatku. V letech 1928-1932 byla provedena přístavba druhého patra. V roce 1945 byl zámek dceři Zdeňka Valdštejna Gabriele zkonfiskován. Bylo v něm zřízeno rekreační středisko, což sebou přineslo i nevhodné zásahy a částečnou devastaci interiéru zámku. V roce 1989 byl zámek vrácen dědicům Gabriely Valdštejnové. Zámek obsahuje některé…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Svatoslav

Místa v okolí

 Kamenice
 Velký javor
 Bransouze
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 boží muka
 Vlčatín
 Stránecká Zhoř
 Přeckov
 Střeliště
 Luka nad Jihlavou
 Černá
 Okříšky
 Sáblíkův lesopark
 Hoffmannův dům
 kamenný most
 radnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Chaloupky
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 Krahulov
 Jeclov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Příseka
 synagoga
 Puklice
 Heraltice
 kostel sv. Barbory
 Kněžice
 Jamné
 Třebíč
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 Nárameč
 boží muka
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Stařík
 Rytířsko
 radnice
 Obecník
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Zahradiště
 kostel sv. Marka
 Budišov
 Mostiště
 boží muka
 Hostákov
 Aleje
 Henčov
 Helenín
 kostel sv. Jiljí
 Kněževes nad Oslavou
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15516
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama