Zátiší

Valdštejnovo Zátiší, Seč
Lovecký zámek postavený v 70. letech 19. století za Jana nebo Josefa Valdštejna-Vartenberka. Valdštejnům patřil až do roku 1945, kdy byl konfiskován a stal se majetkem státu. V současné době je opět v rukou potomků rodu Valdštejnů a slouží pro rekreační účely.
Hlavní obrázek místa
Sz. nároží zámku
© Dušan Dohňanský 10/2016
Lovecký zámeček Zátiší rodu Waldstein-Wartenberg se nachází v lesích na katastru obce Svatoslav asi 2,5 km severozápadně od intravilánu obce při vedlejší silnici do Radošova. Vlastní obec s 260 obyvateli leží na silnici II/349 spojující Čechtín a Měřín. U zámečku je křižovatka turistických stezek. Žlutá vede severojižně z Měřína do Čechtína, modrá ve směru západovýchodním vede z obce Kouty do Horních Radslavic.
16.2. 2021
historie

Ke stavbě loveckého zámku v bývalé trati Seč (dnes Zátiší) došlo pravděpodobně někdy v 70. letech 19. století. Stavebníkem byl některý z majitelů třebíčského velkostatku, buď Jan nebo Josef Valdštejn-Vartenberk. Prvním prokazatelným dokladem existence zámku je obraz z roku 1882, který je majetkem dnešních majitelů zámku. Zámek byl jednopatrová obdélníková budova opatřena rizalitem s balkonem. V roce 1923 byl dosavadní valdštejnský velkostatek Třebíč rozdělen na dvě části. Jednou z nich bylo Zátiší, které připadlo Zdeňkovi Valdštejnu-Vartenberkovi. Zámek se tak stal i úředním centrem velkostatku. V letech 1928-1932 byla provedena přístavba druhého patra. V roce 1945 byl zámek dceři Zdeňka Valdštejna Gabriele zkonfiskován. Bylo v něm zřízeno rekreační středisko, což sebou přineslo i nevhodné zásahy a částečnou devastaci interiéru zámku. V roce 1989 byl zámek vrácen dědicům Gabriely Valdštejnové. Zámek obsahuje některé…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Svatoslav

Místa v okolí

 Kamenice
 Velký javor
 Bransouze
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 Přibyslavice
 bývalý hostinec
 škola T. G. Masaryka
 boží muka
 Vlčatín
 Stránecká Zhoř
 Přeckov
 Střeliště
 Luka nad Jihlavou
 Černá
 Okříšky
 Sáblíkův lesopark
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Chaloupky
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 sýpka a panský dvůr
 Krahulov
 Oslavice
 Jeclov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Příseka
 synagoga
 Puklice
 Heraltice
 kostel sv. Barbory
 Kněžice
 Jamné
 Třebíč
 boží muka
 Hrádek
 Černý dům
 Nárameč
 boží muka
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Stařík
 Rytířsko
 radnice
 Obecník
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Zahradiště
 kostel sv. Marka
 Budišov
 Mostiště
 boží muka
 výklenková kaple
 Hostákov
 Aleje
 Henčov
 Helenín
 kostel sv. Jiljí
 Kněževes nad Oslavou
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Mrázkova louka
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15516
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama