zámek Zátiší

Valdštejnovo Zátiší, Seč
Lovecký zámek postavený v 70. letech 19. století za Jana nebo Josefa Valdštejna-Vartenberka. Valdštejnům patřil až do roku 1945, kdy byl konfiskován a stal se majetkem státu. V současné době je opět v rukou potomků rodu Valdštejnů a slouží pro rekreační účely.
Hlavní obrázek místa
Sz. nároží zámku
© Dušan Dohňanský 10/2016
Lovecký zámeček Zátiší rodu Waldstein-Wartenberg se nachází v lesích na katastru obce Svatoslav asi 2,5 km severozápadně od intravilánu obce při vedlejší silnici do Radošova. Vlastní obec s 260 obyvateli leží na silnici II/349 spojující Čechtín a Měřín. U zámečku je křižovatka turistických stezek. Žlutá vede severojižně z Měřína do Čechtína, modrá ve směru západovýchodním vede z obce Kouty do Horních Radslavic.
16.2. 2021
historie

Ke stavbě loveckého zámku v bývalé trati Seč (dnes Zátiší) došlo pravděpodobně někdy v 70. letech 19. století. Stavebníkem byl některý z majitelů třebíčského velkostatku, buď Jan nebo Josef Valdštejn-Vartenberk. Prvním prokazatelným dokladem existence zámku je obraz z roku 1882, který je majetkem dnešních majitelů zámku. Zámek byl jednopatrová obdélníková budova opatřena rizalitem s balkonem. V roce 1923 byl dosavadní valdštejnský velkostatek Třebíč rozdělen na dvě části. Jednou z nich bylo Zátiší, které připadlo Zdeňkovi Valdštejnu-Vartenberkovi. Zámek se tak stal i úředním centrem velkostatku. V letech 1928-1932 byla provedena přístavba druhého patra. V roce 1945 byl zámek dceři Zdeňka Valdštejna Gabriele zkonfiskován. Bylo v něm zřízeno rekreační středisko, což sebou přineslo i nevhodné zásahy a částečnou devastaci interiéru zámku. V roce 1989 byl zámek vrácen dědicům Gabriely Valdštejnové. Zámek obsahuje některé…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Svatoslav

Místa v okolí

 Kamenice
 Velký javor
 Bransouze
 Přímělkov
 Přímělkov
 Rokštejn
 boží muka
 Vlčatín
 Stránecká Zhoř
 Střeliště
 Přeckov
 Luka nad Jihlavou
 Černá
 Okříšky
 Sáblíkův lesopark
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 radnice
 fara
 Valdštejnský dům
 Dolní most
 Chaloupky
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 sýpka a panský dvůr
 Krahulov
 Jeclov
 židovský hřbitov
 Příseka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 Kněžice
 Jamné
 Třebíč
 Heraltice
 kostel sv. Barbory
 Hrádek
 boží muka
 Černý dům
 Nárameč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Stařík
 Rytířsko
 radnice
 Obecník
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Meziříčí
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Zahradiště
 kostel sv. Marka
 Budišov
 Mostiště
 boží muka
 Hostákov
 Aleje
 Henčov
 Helenín
 kostel sv. Jiljí
 Kněževes nad Oslavou
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15516
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama