Biskupská mincovna v Kroměříži byla postavena r. 1665 a sloužila olomouckým biskupům. Ti měli po staletí od panovníka privilegium ražby. Ukončení provozu r. 1759. Poté zde byly byty zaměstnanců zámku. Rekonstrukce v 90. l. 20. stol., od r. 1998 je zde muzeum moravského mincovnictví.
Hlavní obrázek místa
Biskupská mincovna (vlevo) a bývalý mlýn, budovy byly navzájem propojeny.
© Ivo Rozehnal, 07/2013
Jedním z mála míst u nás, kde se oficiálně mohly razit mince, bylo město Kroměříž. Biskupská mincovna byla vybudována v roce 1665, kdy ji nechal zřídit olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu - Castelkorna. Mince se zde razily od r. 1666. Budova mincovny stojí nedaleko zámku, severozápadním směrem, při zdejších tenisových kurtech a koupališti. Samotná licence ražby byla udělena Kroměříži již v listině 5. 1. 1608 císařem Rudolfem II., který povolil kardinálu Dietrichsteinovi přenesení mincovního práva olomouckých biskupů ze zaniklého hradu Podivína. Tuto licenci k hradu tehdy zajistil biskup Jindřich Zdík (1126 - 1150). Ražba se tak v Kroměříži prováděla od roku 1613 (zpočátku ve staré mincovně) do zrušení mincovny v roce 1759. Olomoucké biskupství drželo v Kroměříži privilegium ražby téměř jeden a půl století! Ražba v biskupské mincovně byla prováděna s pomocí vedlejšího vodního mlýna na svou dobu velice moderními stroji, jejichž válce byly vyrobeny v pernštejnských hamrech a umožňovaly vysoce efektivní ražbu. Roku 1668 budova mincovny vyhořela a musela být urychleně obnovena. Že byla mincovna důležitým podnikem dokládá i to, že produkovala víc mincí než císařská mincovna ve Vratislavi. To samozřejmě rozčilovalo císařskou administraci, která neustále usilovala o odejmutí mincovního práva olomouckým biskupům. Nakonec se zde časem ražba omezila a za Leopolda II. Bedřicha Egkha (1758 - 1760) se zde razily již pouze intronizační medaile. Stroje byly později na popud Marie Terezie převezeny do Vídně. Mince se tak nakonec biskupům razily ve Vídni pod dohledem úřadů. Posledním se stává arcibiskup Rudolf Jan (1819 - 1831), s kterým tradice mincí s erbem olomouckých biskupů končí. Po zrušení mincovního práva byla budova mincovny upravena na byty zaměstnanců zámku, později značně zchátrala. V 90. letech 20. století prošla rekonstrukcí a bylo v ní zřízeno…  číst dále
Ivo Rozehnal - zdroje web zamek.kromeriz.cz, numismatika.cz a materál infocentra KM (doplněno redakcí podle Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 2., kolektiv autorů, Libri 2002, 17.7. 2013
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Kroměříž

Místa v okolí

 Mlýnská brána
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Starý pivovar
 vrchnostenská sýpka
 radnice
 židovská radnice
 městské opevnění
 Květná zahrada
 Postoupky
 kaple sv. Floriána
 Hradisko
 zvonice
 kostel sv. Floriána
 Zámeček
 kaple
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Chropyně
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Kojetín
 Velké Těšany
 kostel sv. Jiří
 Kovalovice
 kaple sv. Prokopa
 Hradisko u Popůvek
 Věžky
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Alžběty
 městské opevnění
 Kyselovice
 kostel sv. Mikuláše
 Okresní dům
 radnice
 Nětčice
 hotel Pivovar
 Křenovice
 Kvasice
 boží muka
 Záříčí
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Josefa
 židovský hřbitov
 Tlumačov
 Kurovice
 Zdounky
 Zborovice
 kaple sv. Anny
 Zdounky
 vila Friessů
 kostel sv. Anny
 Říkovice
 boží muka
 Količín
 boží muka
 Vlkoš
 kostel sv. Prokopa
 Vitčice
 statek Světlá
 Vávrův mlýn
 kaple se zvonicí
 Štátula
 Rymice
 Rymice
 Dřínov
 Rymice
 Troubky
 Srbce
 Přestavlky
 Troubky
 Počenice
 Přestavlky
 Zdenička
 kaplička
 Budačina
 Lebedov
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Zdislavice
 žudr
 Lobodice
 Vrchoslavice
 Dobrčice
 kamenný kříž
 Komínské skály
 Kostelec u Holešova
 Cvrčovský mlýn
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 Horní Moštěnice
 Bunč
 Mysločovice
 Uhřice
 boží muka
 zvonice
 Troubky
 Štulbach
 Polkovice
 židovský hřbitov
 Svárov
 zvonice
 mariánský sloup
 morový sloup
 Šachova synagoga
 Roštín II
 Mořice
 Mořice
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Otrokovice
 Na Salárně
 Morkovice
 Holešov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Markéty
 Kostelec u Holešova
 kaple sv. Anny
 Prasklice
 Švédské šance
 kaple sv. Arnošta
 zvonice
 Hoštice
 kostel svaté Anny
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jakuba
 rybník Kolečko
 Brdo
 Roštín I
 kaple sv. Gottharda
 kostel sv. Václava
 Paní dům
 kašna sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 Tovačov
 synagoga
 dům U Tří králů
 Hanácké muzeum
 kostel sv. Jiří
 Prusy
 Tečovice
 Napajedla
 Napajedla
 Hradecký rybník
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 kaple sv. Floriána
 Cetechovice
 Viklický dvůr
 Napajedla
 Litenčice
 Pohořelice
 Čechy
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Domaželice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 kaple sv. Floriána
 Lísky
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Nahošovice
Kontaktní informace
Biskupská mincovna
Na Sladovnách
767 01 Kroměříž
Tel: (+420) 573 334 890
http://www.zamek-kromeriz.cz/sbirky-expozice/biskupska-mincovna/
Základní informace místa
ID místa: 11305
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.9.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama