Zámek z 16. st. Přestavěný z původní tvrze. Vypleněn za vpádů uherských povstaleckých vojsk. R. 1777 nechal hrabě František Antonín Khewenhüler zpustošený zámek barokně přestavět. Nádvoří je klasicistní. Dnes je v zde umístěno oblastní muzeum.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 07/2005
Zlínský zámek ze 2. poloviny 16. stol. stojí nedaleko tržiště v centrálním parku města. Zámek je mohutná, čtyřkřídlá, dvoupatrová budova s malým čtvercovým nádvořím s arkádami. Okolo zámku je rozsáhlý park. Dnes v zámku najdete muzeum jihovýchodní Moravy, galerii a restauraci. V muzeu si můžete prohlédnout stálou expozici z rozsáhlého archivu, který muzeu v roce 1995 věnovali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
L.P., 31.7. 2005
historie

Historické zprávy o zlínské tvrzi jsou pozdějšího data; Vždyť první zpráva o Zlíně se obevuje teprve v r. 1322, kdy tehdejší držitelé zlínského panství prodali městečko s příslušenstvím královně Elišce Rejčce. V r. 1349 patřil Zlín nezámožnému vladykovi Herbordovi, od jehož dědiců jej koupili v r. 1358 bratři Albert a Zdeněk z Šternberka. Vláda Šternberků (do r. 1437) přinesla městečku několik hospodářských i sociálních východ. V té době byla ve Zlíně postavena větší tvrz, která se v r. 1366 nazývá hradem. Je to první zmínka o zlínské tvrzi, jež se v pozdějších zápisech ze 14. a 15. století uváděla vždy na prvním místě jako nejcennější objekt panství. Na dobu jejího vzniku za vlády Šternberků ukazuje také lidová pověst, zaznamenaná moravským topografem Řehořem Wolným, podle které se zlínská tvrz nazývala původně Šternberk. Zlínská tvrz byla zpočátku hlavním obranným a opěrným bodem města. Ze všech čtyř stran…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

otvíračka

Denně kromě pondělí 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 vstupné: dospělí 20,- Kč, děti, studenti, důchodci 10,- Kč děti do 6-ti let 5,- Kč, rodinné 50,- Kč

31.7. 2005

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Louky
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tečovice
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 Žeranovice
 Sochařská vyhlídka
 Mysločovice
 Klečůvka
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Rýsov
 Otrokovice
 smírčí kříž
 Podhradí
 Lukov
 kostel sv. Jiljí
 Oberský vrch
 Pohořelice
 Šarovy
 Starý Světlov
 Přílepy
 Hrádek u Přílep
 Engelsberg
 Janůvka
 Napajedla
 Svárov
 Tlumačov
 Janův hrad
 Napajedla
 Napajedla
 Velký Ořechov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Březolupy
 pivovar
 fara
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 Holešov
 Částkov
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 Kvasice
 Křídlo
 Augustiniánský dům
 Spytihněv
 Nedachlebice
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Panský mlýn
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Skalný
 Količín
 hraniční kameny
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Bílovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Hošťálková
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Zámek
Soudní 1
760 01 Zlín
Tel: 577 004 618
http://www.muzeum.zlin.cz/
info@muzeum-zlin.cz
Základní informace místa
ID místa: 2206
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama