Zámek z 16. st. Přestavěný z původní tvrze. Vypleněn za vpádů uherských povstaleckých vojsk. R. 1777 nechal hrabě František Antonín Khewenhüler zpustošený zámek barokně přestavět. Nádvoří je klasicistní. Dnes je v zde umístěno oblastní muzeum.
Hlavní obrázek místa
zámek Zlín od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Zlínský zámek ze 2. poloviny 16. stol. stojí nedaleko tržiště v centrálním parku města. Zámek je mohutná, čtyřkřídlá, dvoupatrová budova s malým čtvercovým nádvořím s arkádami. Okolo zámku je rozsáhlý park. Dnes v zámku najdete muzeum jihovýchodní Moravy, galerii a restauraci. V muzeu si můžete prohlédnout stálou expozici z rozsáhlého archivu, který muzeu v roce 1995 věnovali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.
L.P., 31.7. 2005
historie

Historické zprávy o zlínské tvrzi jsou pozdějšího data; Vždyť první zpráva o Zlíně se obevuje teprve v r. 1322, kdy tehdejší držitelé zlínského panství prodali městečko s příslušenstvím královně Elišce Rejčce. V r. 1349 patřil Zlín nezámožnému vladykovi Herbordovi, od jehož dědiců jej koupili v r. 1358 bratři Albert a Zdeněk z Šternberka. Vláda Šternberků (do r. 1437) přinesla městečku několik hospodářských i sociálních východ. V té době byla ve Zlíně postavena větší tvrz, která se v r. 1366 nazývá hradem. Je to první zmínka o zlínské tvrzi, jež se v pozdějších zápisech ze 14. a 15. století uváděla vždy na prvním místě jako nejcennější objekt panství. Na dobu jejího vzniku za vlády Šternberků ukazuje také lidová pověst, zaznamenaná moravským topografem Řehořem Wolným, podle které se zlínská tvrz nazývala původně Šternberk. Zlínská tvrz byla zpočátku hlavním obranným a opěrným bodem města. Ze všech čtyř stran…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

otvíračka

Denně kromě pondělí 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 vstupné: dospělí 20,- Kč, děti, studenti, důchodci 10,- Kč děti do 6-ti let 5,- Kč, rodinné 50,- Kč

31.7. 2005

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín

Místa v okolí

 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Louky
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Tečovice
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 Žeranovice
 Sochařská vyhlídka
 Mysločovice
 Klečůvka
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Rýsov
 Otrokovice
 smírčí kříž
 Podhradí
 Lukov
 kostel sv. Jiljí
 Oberský vrch
 Pohořelice
 Šarovy
 Starý Světlov
 Přílepy
 Hrádek u Přílep
 Engelsberg
 Janůvka
 Napajedla
 Svárov
 Tlumačov
 Napajedla
 Napajedla
 Velký Ořechov
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Březolupy
 pivovar
 fara
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 Holešov
 Částkov
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Dobrotice
 Kvasice
 Křídlo
 Augustiniánský dům
 Spytihněv
 Nedachlebice
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Skalný
 Količín
 hraniční kameny
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Bílovice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Hošťálková
 evangelický kostel
Kontaktní informace
Zámek
Soudní 1
760 01 Zlín
Tel: 577 004 618
http://www.muzeum.zlin.cz/
info@muzeum-zlin.cz
Základní informace místa
ID místa: 2206
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama