V pořadí čtvrtý slušovický kostel pochází z let 1812–15. Řada oprav, naposledy v letech 2008–10. Ve věži zavěšeny čtyři zvony. Zajímavá křížová cesta v interiéru kostela. V kostele umístěn kamenný kříž zachovaný z druhého slušovického kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích
Pohled na kostel z náměstí
© Pavel Vítek 8/2010
Město Slušovice leží zhruba 10 km severovýchodně od Zlína a 5 km severozápadně od Vizovic. Farní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází v centru města na náměstí. První zmínka o Slušovicích pochází z roku 1261 a roku 1446 byly povýšeny na městečko. Roku 1996 výnosem předsedy parlamentu získaly Slušovice status města. Městem prochází modrá turistická značka vedoucí z Hostýnských vrchů do Vizovic a cyklostezka vedoucí z Fryštáku do Vsetína.
Pavel Vítek, 1.10. 2010
historie

Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích je podle dochovaných materiálů již čtvrtým slušovickým kostelem. Každý z těchto kostelů však stál na jiném místě. První slušovický kostelík, dřevěný, byl založen již roku 868. Stál zhruba v prostorách dnešního letiště. Později byl při vladyckém dvorci postaven kostelík nový, opět dřevěný a kolem něj se pak rozprostírala osada Staré Slušovice. Do tohoto novějšího kostelíka byl zhotoven masivní kamenný kříž. Ten se jako vzácná historická památka dochoval do dnešních dob a je uložen v současném kostele. Třetí slušovický kostel, kamenný gotický, byl postaven v druhé polovině 13. století. Kostel však byl postaven na svážném terénu, a vlivem sesuvu půdy hrozilo zřícení. Tehdy bylo rozhodnuto postavit kostel nový. Ten se začal stavět roku 1812, ale tentokrát dole na náměstí. Kamene ze starého kostela bylo použito při stavbě kostela nového. Za tři roky byla stavba dokončena v roce 1815 byl kostel…  číst dále

Pavel Vítek, 1.10. 2010

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Slušovice

Místa v okolí

 Klečůvka
 Janůvka
 Lužkovice
 Vizovice
 Štípa
 kostel sv. Vavřince
 Tusculum
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Engelsberg
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 Zlín
 Zlín
 Vartovna
 Baťův mrakodrap
 Starý Světlov
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Rýsov
 hraniční kameny
 Hošťálková
 památník Ploština
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 fara
 Oberský vrch
 Trubiska
 Louky
 Žeranovice
 Obřany
 Skalný
 Hrádek u Přílep
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Malenovice
 evangelický kostel
 smírčí kříž
 Křídlo
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Přílepy
 Hostýn
 Vlachovice
 Hostýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Vlachovice
 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Dobrotice
 Chlum
 Lipina
 Šarovy
 Svárov
 Kasařov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Slušovice
Hřbitovní 26
763 15 Slušovice
Tel: 577 981 001
http://www.farnostslusovice.cz
info@farnostslusovice.cz; faslusovice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 9429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama