V pořadí čtvrtý slušovický kostel pochází z let 1812–15. Řada oprav, naposledy v letech 2008–10. Ve věži zavěšeny čtyři zvony. Zajímavá křížová cesta v interiéru kostela. V kostele umístěn kamenný kříž zachovaný z druhého slušovického kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích
Pohled na kostel z náměstí
© Pavel Vítek 8/2010
Město Slušovice leží zhruba 10 km severovýchodně od Zlína a 5 km severozápadně od Vizovic. Farní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází v centru města na náměstí. První zmínka o Slušovicích pochází z roku 1261 a roku 1446 byly povýšeny na městečko. Roku 1996 výnosem předsedy parlamentu získaly Slušovice status města. Městem prochází modrá turistická značka vedoucí z Hostýnských vrchů do Vizovic a cyklostezka vedoucí z Fryštáku do Vsetína.
Pavel Vítek, 1.10. 2010
historie

Kostel Narození sv. Jana Křtitele ve Slušovicích je podle dochovaných materiálů již čtvrtým slušovickým kostelem. Každý z těchto kostelů však stál na jiném místě. První slušovický kostelík, dřevěný, byl založen již roku 868. Stál zhruba v prostorách dnešního letiště. Později byl při vladyckém dvorci postaven kostelík nový, opět dřevěný a kolem něj se pak rozprostírala osada Staré Slušovice. Do tohoto novějšího kostelíka byl zhotoven masivní kamenný kříž. Ten se jako vzácná historická památka dochoval do dnešních dob a je uložen v současném kostele. Třetí slušovický kostel, kamenný gotický, byl postaven v druhé polovině 13. století. Kostel však byl postaven na svážném terénu, a vlivem sesuvu půdy hrozilo zřícení. Tehdy bylo rozhodnuto postavit kostel nový. Ten se začal stavět roku 1812, ale tentokrát dole na náměstí. Kamene ze starého kostela bylo použito při stavbě kostela nového. Za tři roky byla stavba dokončena v roce 1815 byl kostel…  číst dále

Pavel Vítek, 1.10. 2010

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Slušovice

Místa v okolí

 Klečůvka
 Janůvka
 Lužkovice
 Vizovice
 Štípa
 kostel sv. Vavřince
 Janův hrad
 Tusculum
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 kostel sv. Josefa
 Lukov
 Engelsberg
 kostel sv. Mikuláše
 Liptál
 Zlín
 Zlín
 Vartovna
 Baťův mrakodrap
 Starý Světlov
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Rýsov
 hraniční kameny
 Hošťálková
 památník Ploština
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Martina
 Oberský vrch
 Trubiska
 Louky
 Žeranovice
 Obřany
 Skalný
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Vavřince
 Augustiniánský dům
 Věruška
 Žeranovice
 evangelický kostel
 Malenovice
 Křídlo
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Přílepy
 Sochařská vyhlídka
 Hostýn
 Hostýn
 Vlachovice
 Panský mlýn
 Slavkov pod Hostýnem
 Vlachovice
 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Dobrotice
 Chlum
 Lipina
 Šarovy
 Svárov
 Kasařov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Slušovice
Hřbitovní 26
763 15 Slušovice
Tel: 577 981 001
http://www.farnostslusovice.cz
info@farnostslusovice.cz; faslusovice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 9429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.10.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama