Zaniklá tvrz z pol. 14. stol., první písemná zmínka z r. 1500. Časté střídaní majitelů, pravděp. zanikla za třicetileté války, nejpozději však za tatarského vpádu r. 1663 a nebyla již obnovena.
Hlavní obrázek místa
Velký Ořechov
celkový pohled
2003 © Pavel Zany Komárek
Tvrz ve Velkém Ořechově existovala asi již v polovině 14. sto letí, i když je písemně připomínána teprve v r. 1500; v r. 1355 totiž ve vsi sídlil vladyka Beneš z Ořechova a v r. 1368 Ninek z Ořechova. Od r. 1407 patřil Velký Ořechov rodu Ořechov ských z Honbic. V r. 1493 získal zboží Hynek ze Zástřizl, v r. 1500 koupil tvrz a ves Jan Onšek z Bělkovic. V r. 1518 vlastnili statek opět Zástřizlové, pak se však jeho držitelé často střídali. Tvrz se opět připomíná v r. 1587, když ji kupoval Jan Ostratický z Ostratic od Jana Prakšického ze Zástřizl, a v r. 1603 při převzetí statku Janem Cedlarem z Hoffu. I v první polovině 17. století se držitelé Velkého Ořechova často střídali, až jej v r. 1652 získal majitel Uherského Brodu Lev Vilém z Kounic. Tvrz pravděpodobně zanikla za třicetileté války, nejpozději však za tatarského vpádu v r. 1663 a nebyla již obnovena. Ustoupila hospodářské výstavbě dvora — dnes budov JZD.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Velký Ořechov

Místa v okolí

 Svárov
 Částkov
 Oberský vrch
 Šarovy
 Nedachlebice
 Luhačovice
 Rýsov
 Březolupy
 Pramen Ottovka
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Sochařská vyhlídka
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 fara
 kostel sv. Martina
 Starý Světlov
 Lhotka u Hradčovic
 Bílovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Mistřice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Obora
 Engelsberg
 Zlín
 Malenovice
 Nezdenice
 kostel sv. Mikuláše
 Pohořelice
 Spytihněv
 Baťův mrakodrap
 Nový Světlov
 Zlín
 Louky
 Vlčnov
 Napajedla
 Napajedla
 Bánov
 Napajedla
 Lužkovice
 Tečovice
 kostel sv. Anny
 Otrokovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Klečůvka
 Slavičín
 církevní areál Sady
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zuvačov
 Kunovice
 Panský dvůr
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 1431
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama