Zaniklá tvrz z pol. 14. stol., první písemná zmínka z r. 1500. Časté střídaní majitelů, pravděp. zanikla za třicetileté války, nejpozději však za tatarského vpádu r. 1663 a nebyla již obnovena.
Hlavní obrázek místa
Velký Ořechov
celkový pohled
2003 © Pavel Zany Komárek
Tvrz ve Velkém Ořechově existovala asi již v polovině 14. sto letí, i když je písemně připomínána teprve v r. 1500; v r. 1355 totiž ve vsi sídlil vladyka Beneš z Ořechova a v r. 1368 Ninek z Ořechova. Od r. 1407 patřil Velký Ořechov rodu Ořechov ských z Honbic. V r. 1493 získal zboží Hynek ze Zástřizl, v r. 1500 koupil tvrz a ves Jan Onšek z Bělkovic. V r. 1518 vlastnili statek opět Zástřizlové, pak se však jeho držitelé často střídali. Tvrz se opět připomíná v r. 1587, když ji kupoval Jan Ostratický z Ostratic od Jana Prakšického ze Zástřizl, a v r. 1603 při převzetí statku Janem Cedlarem z Hoffu. I v první polovině 17. století se držitelé Velkého Ořechova často střídali, až jej v r. 1652 získal majitel Uherského Brodu Lev Vilém z Kounic. Tvrz pravděpodobně zanikla za třicetileté války, nejpozději však za tatarského vpádu v r. 1663 a nebyla již obnovena. Ustoupila hospodářské výstavbě dvora — dnes budov JZD.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Velký Ořechov

Místa v okolí

 Svárov
 Částkov
 Oberský vrch
 Šarovy
 Nedachlebice
 Luhačovice
 Rýsov
 Březolupy
 Pramen Ottovka
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Sochařská vyhlídka
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 fara
 kostel sv. Martina
 Starý Světlov
 Lhotka u Hradčovic
 Bílovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Mistřice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Obora
 Engelsberg
 Zlín
 Malenovice
 Nezdenice
 kostel sv. Mikuláše
 Pohořelice
 Spytihněv
 Baťův mrakodrap
 Nový Světlov
 Zlín
 Louky
 Vlčnov
 Napajedla
 Napajedla
 Bánov
 Napajedla
 Lužkovice
 Tečovice
 kostel sv. Anny
 Otrokovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Klečůvka
 Slavičín
 církevní areál Sady
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zuvačov
 Kunovice
 Panský dvůr
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Kvasice
Základní informace místa
ID místa: 1431
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama