Hradiště bylo pravděpodobně osídleno nositeli púchovské kultury v pozdní době laténské a snad později využíváno i v raném středověku. Prvně lokalitu popsal v r. 1890 J. Kučera a v r. 1896 I. L. Červinka. Některými autory zpochybňovaná lokalita potvrzena r. 1989 kovovými nálezy z povrchového sběru.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrchu Oberský k jihu
© Luděk Vláčil 07/2019
Hradiska (též hradiště) byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Jedna taková lokalita se nacházela na katastrálním území východomoravské obce Ludkovice. Hradisko je vzdáleno asi 2,8 km severně od středu obce, v oblasti Komonecké hornatiny, ve střední části Vizovické vrchoviny, v poloze "Oberský" (483 m n. m.). Přes lokalitu prochází naučná stezka Pod Starým Světlovem. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázáno hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 6.7. 2019
historie

Hradiště vybudované na výrazném k jihu vybíhajícím ostrožnovitém kopci zvaném Oberský vrch (483 m n. m.) bylo přirozeně chráněno od západu a východu strmými svahy klesajícími do údolí Ludkovického a Březůveckého potoka, které převyšuje asi o 150 metrů. Hradiště bylo zřejmě opevněno dnes již nezřetelnými pozůstatky valu na severní straně a dvou příkopů a valu na straně jižní. Lokalita byla pravděpodobně osídlena nositeli púchovské kultury v pozdní době laténské a snad později využívána i v raném středověku. Prvně Oberský vrch uvádí jako pravěkou lokalitu v roce 1890 J. Kučera a v roce 1896 I. L. Červinka. V. Dohnal však soudil, že se jedná o přírodní útvary a jelikož se mu nepodařilo nalézt žádné předměty, lokalitu zpochybnil. V roce 1989 zde však J. Langová při povrchové prospekci získala několik kovových předmětů (železnou sekerku, hřeby, část ploché tyčinky, litou bronzovou kuličku). Osídlení na Oberském vrchu je…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004., a další, 5.7. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Ludkovice

Místa v okolí

 Rýsov
 Starý Světlov
 fara
 kostel sv. Martina
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Velký Ořechov
 Pramen Aloiska
 Luhačovice
 Engelsberg
 Svárov
 Sochařská vyhlídka
 Částkov
 Šarovy
 Zlín
 Lužkovice
 Březolupy
 Baťův mrakodrap
 Klečůvka
 Zlín
 Nedachlebice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Podhradí
 Nový Světlov
 kostel sv. Jiljí
 Lhotka u Hradčovic
 Bílovice
 Nezdenice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Štípa
 Panský dům
 Tečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Pohořelice
 městské opevnění
 Mistřice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Obora
 Otrokovice
 Mysločovice
 Vlčnov
Základní informace místa
ID místa: 14260
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama