Kostel sv. Martina z poč. 15. stol. přestavěn r. 1642 ve zděný. 1664 poškozen nájezdem Turků. R. 1672 rozšířen Serényi a 1790–98 renovován. Pod jižní boční kaplí se nachází hrobka hrabat Serényiů.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Martina od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Pozlovice leží v těsné blízkosti lázeňského města Luhačovice. Nedaleko se nachází Luhačovická přehrada a zbytky hradů Starý Světlov, Engelsberg a Rýsov.
Ivo Rozehnal, 28.9. 2008

  turistické

  Římskokatolický farní kostel sv. Martina v obci Pozlovice na Zlínsku (cca 3 km severně od Luhačovic) je bezesporu hlavní dominantou obce. Nachází se v severní části obce, na návrší severovýchodně od centra obce. Kolem kostela se nachází zdí obehnaný hřbitov. Součástí vlastního kostela je i hrobka hraběcího rodu Serényiů pod jižní boční kaplí.
  Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008

  historie

  Pozlovice se poprve písemně připomínají roku 1412, kdy patřily k světlovskému panství. Roku 1449 se dovídáme, že tu byl kostel s farou. Od roku 1641 jsou dochovány nejstarší pozlovické matriky. Původní kostel byl dřevěnou stavbou, která byla v roce 1642 nahrazena stavbou z kamene. Ta byla opravována již roku 1663, kdy utrpěla za nájezduTurků a Tatarů. Další pohromou byl rok 1704, kdy Pozlovice shořely po

  Ivo Rozehnal - podle www.pozlovice.cz/farnost, 28.9. 2008
  Historie kostela sv. Martina v Pozlovicích
  Pozlovice se poprvé připomínají k roku 1412, kdy jsou zmiňovány v listině Elišky ze Šternberka. Tehdy ves patřila k panství hradu Starý Světlov. Existence kostela v Pozlovicích je písemně doložena k roku 1449, kdy je zmínka v Zemských deskách moravských o „vsi Pozlovicích s kostelním podacím“. Z tohoto dokumentu je zřejmé, že kostel stával již v rušných dobách pohusitských. Z toho lze usuzovat na dobu

  Jan P. Štěpánek podle info na místě, 8.10. 2008

  popis

  Popis kostela sv. Martina
  Kostel tvoří v jádře renesanční jednolodní stavba s dlouhým ustoupeným presbyteriem a štíhlou průčelní věží s hlavním vstupem v jejím přízemí. Kostel je západo-východní orientace. Na severu a jihu k bokům lodi přiléhají rozměrné boční kaple. Pod jižní z nich je rodová hrobka hrabat Serényiů. V ose stavby je k presbytáři přistavěna přízemní sakristie. Boční stěny lodi, bočních kaplí i

  Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008
  Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

  Místa v okolí

   fara
   Augustiniánský dům
   Starý Světlov
   Pramen Vincentka
   Jurkovičův dům
   kaple sv. Alžběty
   Lázeňské divadlo
   Pramen Ottovka
   Pramen sv. Josefa
   kostel Svaté rodiny
   Oberský vrch
   Rýsov
   Luhačovice
   Engelsberg
   Velký Ořechov
   kostel sv. Vojtěcha
   Slavičín
   Lužkovice
   Svárov
   Nový Světlov
   kostel sv. Mikuláše
   Klečůvka
   Újezd
   Částkov
   Sochařská vyhlídka
   Vizovice
   kostel sv. Vavřince
   Zlín
   Šarovy
   Vlachovice
   Vlachovice
   Nezdenice
   Baťův mrakodrap
   Zlín
   Nedachlebice
   Březolupy
   Uherský Brod
   Uherský Brod
   Panský dům
   Štípa
   Malenovice
   městské opevnění
   Louky
   památník Ploština
   kostel sv. Mikuláše
   Lhotka u Hradčovic
   Tečovice
   Obora
   Mysločovice
  Kontaktní informace
  Farnost Luhačovice
  P. Hubert Wójcik a P. Ondřej Horáček
  Pod Kamennou 1000, 76326 Luhačovice
  Základní informace místa
  ID místa: 6808
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 9.10.2008
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

  Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

  Cestování

  Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.


  reklama