Kostel sv. Martina z poč. 15. stol. přestavěn r. 1642 ve zděný. 1664 poškozen nájezdem Turků. R. 1672 rozšířen Serényi a 1790–98 renovován. Pod jižní boční kaplí se nachází hrobka hrabat Serényiů.
Hlavní obrázek místa
Pozlovice - kostel sv. Martina
© Ivo Rozehnal, 09/2008
Pozlovice leží v těsné blízkosti lázeňského města Luhačovice. Nedaleko se nachází Luhačovická přehrada a zbytky hradů Starý Světlov, Engelsberg a Rýsov.
Ivo Rozehnal, 28.9. 2008
turistické

Římskokatolický farní kostel sv. Martina v obci Pozlovice na Zlínsku (cca 3 km severně od Luhačovic) je bezesporu hlavní dominantou obce. Nachází se v severní části obce, na návrší severovýchodně od centra obce. Kolem kostela se nachází zdí obehnaný hřbitov. Součástí vlastního kostela je i hrobka hraběcího rodu Serényiů pod jižní boční kaplí.

Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008

popis

Popis kostela sv. Martina

Kostel tvoří v jádře renesanční jednolodní stavba s dlouhým ustoupeným presbyteriem a štíhlou průčelní věží s hlavním vstupem v jejím přízemí. Kostel je západo-východní orientace. Na severu a jihu k bokům lodi přiléhají rozměrné boční kaple. Pod jižní z nich je rodová hrobka hrabat Serényiů. V ose stavby je k presbytáři přistavěna přízemní sakristie. Boční stěny lodi, bočních kaplí i presbyterium prosvětlují v patře půlkruhově ukončená obdélná okna. Kostel kryje měděná sedlová střecha. Věž je ukončena štíhlou jehlancovou střechou. Hlavní oltářní obraz představuje sv. Martina, patrona kostela. V bočních kaplích se nacházejí sochy Pieta a sv. Anna s dítětem sv. Marií. Kostelní interiér byl obnoven v r. 1966 podle liturgických dekretů 2. Vatikánského koncilu dle návrhu akademického malíře Františka Peňáze.

Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008

historie

Pozlovice se poprve písemně připomínají roku 1412, kdy patřily k světlovskému panství. Roku 1449 se dovídáme, že tu byl kostel s farou. Od roku 1641 jsou dochovány nejstarší pozlovické matriky. Původní kostel byl dřevěnou stavbou, která byla v roce 1642 nahrazena stavbou z kamene. Ta byla opravována již roku 1663, kdy utrpěla za nájezduTurků a Tatarů. Další pohromou byl rok 1704, kdy Pozlovice shořely po nájezdu Kuruců z Maďarska. Při opravě kostela v letech 1790–98 byly pořízeny nové varhany. Obrazy s výjevy života sv. Antonína Paduánského pocházejí z počátku 20. století. Hlavní obraz ukazuje sv. Martina, patrona zdejšího kostela. Interiéry byly renovovány v roce 1966.

Ivo Rozehnal - podle www.pozlovice.cz/farnost, 28.9. 2008

Další texty historie
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 fara
 Augustiniánský dům
 Starý Světlov
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Oberský vrch
 Rýsov
 Luhačovice
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Janův hrad
 Lužkovice
 Svárov
 Nový Světlov
 kostel sv. Mikuláše
 Klečůvka
 Újezd
 Částkov
 Sochařská vyhlídka
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Zlín
 Šarovy
 Vlachovice
 Vlachovice
 Nezdenice
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Nedachlebice
 Březolupy
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Štípa
 Malenovice
 městské opevnění
 Louky
 památník Ploština
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka u Hradčovic
 Štítná nad Vláří
 Tečovice
 Obora
 Vlčnov
 Mysločovice
Kontaktní informace
Farnost Luhačovice
P. Hubert Wójcik a P. Ondřej Horáček
Pod Kamennou 1000, 76326 Luhačovice
Základní informace místa
ID místa: 6808
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama