Kostel sv. Martina z poč. 15. stol. přestavěn r. 1642 ve zděný. 1664 poškozen nájezdem Turků. R. 1672 rozšířen Serényi a 1790–98 renovován. Pod jižní boční kaplí se nachází hrobka hrabat Serényiů.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Martina od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 09/2008
Pozlovice leží v těsné blízkosti lázeňského města Luhačovice. Nedaleko se nachází Luhačovická přehrada a zbytky hradů Starý Světlov, Engelsberg a Rýsov.
Ivo Rozehnal, 28.9. 2008
turistické

Římskokatolický farní kostel sv. Martina v obci Pozlovice na Zlínsku (cca 3 km severně od Luhačovic) je bezesporu hlavní dominantou obce. Nachází se v severní části obce, na návrší severovýchodně od centra obce. Kolem kostela se nachází zdí obehnaný hřbitov. Součástí vlastního kostela je i hrobka hraběcího rodu Serényiů pod jižní boční kaplí.

Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008

popis

Popis kostela sv. Martina

Kostel tvoří v jádře renesanční jednolodní stavba s dlouhým ustoupeným presbyteriem a štíhlou průčelní věží s hlavním vstupem v jejím přízemí. Kostel je západo-východní orientace. Na severu a jihu k bokům lodi přiléhají rozměrné boční kaple. Pod jižní z nich je rodová hrobka hrabat Serényiů. V ose stavby je k presbytáři přistavěna přízemní sakristie. Boční stěny lodi, bočních kaplí i presbyterium prosvětlují v patře půlkruhově ukončená obdélná okna. Kostel kryje měděná sedlová střecha. Věž je ukončena štíhlou jehlancovou střechou. Hlavní oltářní obraz představuje sv. Martina, patrona kostela. V bočních kaplích se nacházejí sochy Pieta a sv. Anna s dítětem sv. Marií. Kostelní interiér byl obnoven v r. 1966 podle liturgických dekretů 2. Vatikánského koncilu dle návrhu akademického malíře Františka Peňáze.

Jan P. Štěpánek, 8.10. 2008

historie

Pozlovice se poprve písemně připomínají roku 1412, kdy patřily k světlovskému panství. Roku 1449 se dovídáme, že tu byl kostel s farou. Od roku 1641 jsou dochovány nejstarší pozlovické matriky. Původní kostel byl dřevěnou stavbou, která byla v roce 1642 nahrazena stavbou z kamene. Ta byla opravována již roku 1663, kdy utrpěla za nájezduTurků a Tatarů. Další pohromou byl rok 1704, kdy Pozlovice shořely po nájezdu Kuruců z Maďarska. Při opravě kostela v letech 1790–98 byly pořízeny nové varhany. Obrazy s výjevy života sv. Antonína Paduánského pocházejí z počátku 20. století. Hlavní obraz ukazuje sv. Martina, patrona zdejšího kostela. Interiéry byly renovovány v roce 1966.

Ivo Rozehnal - podle www.pozlovice.cz/farnost, 28.9. 2008

Další texty historie
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 fara
 Augustiniánský dům
 Starý Světlov
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Oberský vrch
 Rýsov
 Luhačovice
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Lužkovice
 Svárov
 Nový Světlov
 kostel sv. Mikuláše
 Klečůvka
 Újezd
 Částkov
 Sochařská vyhlídka
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Zlín
 Šarovy
 Vlachovice
 Vlachovice
 Nezdenice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Nedachlebice
 Březolupy
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Štípa
 Malenovice
 městské opevnění
 Louky
 památník Ploština
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka u Hradčovic
 Tečovice
 Obora
 Mysločovice
Kontaktní informace
Farnost Luhačovice
P. Hubert Wójcik a P. Ondřej Horáček
Pod Kamennou 1000, 76326 Luhačovice
Základní informace místa
ID místa: 6808
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.10.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama