Zcela zaniklé tvrziště, jehož datum vzniku není písemně doloženo. Jeho prvním majitelem byl údajně Jakub. Tvrziště zaniklo během válek ve druhé polovině 15. století.
Hlavní obrázek místa
Možné místo tvrze od sz.
© Dušan Dohňanský 01/2017
Malá obec Svárov, která má asi 230 obyvatel, leží na vedlejších silnicích východně od Březolup mimo značené turistické trasy. Obec nemá významnější památky kromě novodobého mariánského modlitebního místa vybudovaného na západním okraji zástavby po roce 1997.
3.2. 2021
historie

Obec Svárov údajně vznikla mezi 10. a 11. stoletím, přičemž jejími zakladateli byli Svárovci ze Svárova, kteří snad patřili k nejstarším vladyckým rodům na Moravě. První písemná zmínka o obci je z roku 1375. V té době se předpokládá i existence tvrze, jejímž prvním majitelem - podle legendy - byl Jakub. Za dob války českého krále Jiřího z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvínem ve druhé polovině 15. století byly zdejší tvrz i obec vypáleny a zpustošeny. Tvrziště se nacházelo ve vyvýšené poloze jihovýchodně od středu obce. Plochu dnes zabírá zemědělský pozemek a v nejvyšší části se nachází křesťanský kříž.

© D. Dohňanský podle: Oficiální internetové stránky obce, 23.1. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Svárov

Místa v okolí

 Částkov
 Šarovy
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 Březolupy
 Sochařská vyhlídka
 Bílovice
 Lhotka u Hradčovic
 Mistřice
 Oberský vrch
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Rýsov
 Luhačovice
 Spytihněv
 Pohořelice
 Pramen Ottovka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Uherský Brod
 Lázeňské divadlo
 Uherský Brod
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Panský dům
 Malenovice
 Pramen Aloiska
 Obora
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Napajedla
 fara
 Napajedla
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 Napajedla
 Zlín
 Louky
 kostel sv. Anny
 Baťův mrakodrap
 Vlčnov
 Tečovice
 Zlín
 Sušice
 Otrokovice
 boží muka
 synagoga
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Engelsberg
 Kunovice
 Nezdenice
 Panský dvůr
 větrný mlýn
 Lužkovice
 Bánov
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Nový Světlov
 Kovozoo
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Klečůvka
 Janův hrad
 Kvasice
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 15488
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama