Zcela zaniklé tvrziště, jehož datum vzniku není písemně doloženo. Jeho prvním majitelem byl údajně Jakub. Tvrziště zaniklo během válek ve druhé polovině 15. století.
Hlavní obrázek místa
Možné místo tvrze od sz.
© Dušan Dohňanský 01/2017
Malá obec Svárov, která má asi 230 obyvatel, leží na vedlejších silnicích východně od Březolup mimo značené turistické trasy. Obec nemá významnější památky kromě novodobého mariánského modlitebního místa vybudovaného na západním okraji zástavby po roce 1997.
3.2. 2021
historie

Obec Svárov údajně vznikla mezi 10. a 11. stoletím, přičemž jejími zakladateli byli Svárovci ze Svárova, kteří snad patřili k nejstarším vladyckým rodům na Moravě. První písemná zmínka o obci je z roku 1375. V té době se předpokládá i existence tvrze, jejímž prvním majitelem - podle legendy - byl Jakub. Za dob války českého krále Jiřího z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvínem ve druhé polovině 15. století byly zdejší tvrz i obec vypáleny a zpustošeny. Tvrziště se nacházelo ve vyvýšené poloze jihovýchodně od středu obce. Plochu dnes zabírá zemědělský pozemek a v nejvyšší části se nachází křesťanský kříž.

© D. Dohňanský podle: Oficiální internetové stránky obce, 23.1. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Svárov

Místa v okolí

 Částkov
 Šarovy
 Nedachlebice
 Velký Ořechov
 Březolupy
 Sochařská vyhlídka
 Bílovice
 Lhotka u Hradčovic
 Mistřice
 Oberský vrch
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Rýsov
 Luhačovice
 Spytihněv
 Pohořelice
 Pramen Ottovka
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Malenovice
 Panský dům
 Pramen Aloiska
 Augustiniánský dům
 Obora
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Napajedla
 fara
 Napajedla
 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 Napajedla
 Zlín
 Louky
 kostel sv. Anny
 Baťův mrakodrap
 Vlčnov
 Tečovice
 Zlín
 Sušice
 Otrokovice
 boží muka
 synagoga
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Engelsberg
 Kunovice
 Nezdenice
 Panský dvůr
 větrný mlýn
 Lužkovice
 Bánov
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Nový Světlov
 Kovozoo
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Klečůvka
 Kvasice
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 15488
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama