Areál Slunečních lázní (1903) a Vodoléčebného ústavu (1909) od architekta Dušana Jurkoviče. Bývalá dominta Luhačovic, dnes ve špatném stavu, částečně využívaný. Areál uzavírá budova Slatinných lázní, na jejíž stěnu je vyveden Sirný pramen. Natáčela se zde jedna epizoda seriálu Četnické humoresky.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Celkový pohled na Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav z Jurkovičovy aleje
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Luhačovice jsou největší moravské lázně. Jedním ze zajímavých míst jsou i Sluneční lázně s Vodoléčebným ústavem. Leží pod Jestřabí horou, při rozcestí červené a modré tur. značky, která přichází z lázeňského údolí říčky Šťávnice.
Ivo Rozehnal , 18.5. 2010
historie

Sluneční lázně v Luhačovicích jsou unikátní stavbou z roku 1903, ležící pod horou Jestřabí. Architekt Dušan Jurkovič zde vytvořil unikátní dílo, které marně čeká na svoji opravu a využití. Dnes je v dezolátním stavu a návštěvníci lázeňského městečka často ani netuší, že generace předků využívala areál k ozdravným kúrám. Areál se skládal ze vstupní budovy a otevřených kabinek s bílými plachtovými závěsy umístěnými po stranách bazénu. Na terasách plovárny uprostřed bývala dřevěná lehátka. Nad plovárnou stojí dodnes funkční budova Vodoléčebného ústavu. U ní bývalo hřiště, gymnastické nářadí a kolotoče pro nejmenší. Konávaly se zde vyhlášené plavecké závody. Vodoléčebný ústav, který tvoří celek se Slunečními lázněmi, arch. Jurkovič přeměnil o něco později – roku 1909. Původně se jednalo o Jestřabský mlýn. Ten upravil tak, že dostavěl hrázděnou nástavbu a novou střechu. Naproti této budově je další, která celý areál uzavírá.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj web luhacovice.cz, lázneluhacovice.cz a info v místě, 18.5. 2010

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Luhačovice
 fara
 kostel sv. Martina
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Nezdenice
 Svárov
 Částkov
 Šarovy
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Vlachovice
 Vlachovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Lužkovice
 Panský dům
 Nedachlebice
 Zlín
 městské opevnění
 Klečůvka
 Březolupy
 kostel sv. Vavřince
 Bánov
 Vizovice
 Zuvačov
 Lhotka u Hradčovic
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Malenovice
 Obora
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 památník Ploština
 Tečovice
Kontaktní informace
Vodoléčebný ústav
Leoše Janáčka čp.97
763 26 Luhačovice
Základní informace místa
ID místa: 9153
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama