Areál Slunečních lázní (1903) a Vodoléčebného ústavu (1909) od architekta Dušana Jurkoviče. Bývalá dominta Luhačovic, dnes ve špatném stavu, částečně využívaný. Areál uzavírá budova Slatinných lázní, na jejíž stěnu je vyveden Sirný pramen. Natáčela se zde jedna epizoda seriálu Četnické humoresky.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Celkový pohled na Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav z Jurkovičovy aleje
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Luhačovice jsou největší moravské lázně. Jedním ze zajímavých míst jsou i Sluneční lázně s Vodoléčebným ústavem. Leží pod Jestřabí horou, při rozcestí červené a modré tur. značky, která přichází z lázeňského údolí říčky Šťávnice.
Ivo Rozehnal , 18.5. 2010
historie

Sluneční lázně v Luhačovicích jsou unikátní stavbou z roku 1903, ležící pod horou Jestřabí. Architekt Dušan Jurkovič zde vytvořil unikátní dílo, které marně čeká na svoji opravu a využití. Dnes je v dezolátním stavu a návštěvníci lázeňského městečka často ani netuší, že generace předků využívala areál k ozdravným kúrám. Areál se skládal ze vstupní budovy a otevřených kabinek s bílými plachtovými závěsy umístěnými po stranách bazénu. Na terasách plovárny uprostřed bývala dřevěná lehátka. Nad plovárnou stojí dodnes funkční budova Vodoléčebného ústavu. U ní bývalo hřiště, gymnastické nářadí a kolotoče pro nejmenší. Konávaly se zde vyhlášené plavecké závody. Vodoléčebný ústav, který tvoří celek se Slunečními lázněmi, arch. Jurkovič přeměnil o něco později – roku 1909. Původně se jednalo o Jestřabský mlýn. Ten upravil tak, že dostavěl hrázděnou nástavbu a novou střechu. Naproti této budově je další, která celý areál uzavírá.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj web luhacovice.cz, lázneluhacovice.cz a info v místě, 18.5. 2010

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Luhačovice
 fara
 kostel sv. Martina
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Nezdenice
 Svárov
 Částkov
 Janův hrad
 Šarovy
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Vlachovice
 Vlachovice
 Uherský Brod
 Lužkovice
 Uherský Brod
 Panský dům
 Nedachlebice
 městské opevnění
 Zlín
 Klečůvka
 Březolupy
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Bánov
 Zuvačov
 Lhotka u Hradčovic
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Malenovice
 Obora
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 památník Ploština
 Vlčnov
 Tečovice
Kontaktní informace
Vodoléčebný ústav
Leoše Janáčka čp.97
763 26 Luhačovice
Základní informace místa
ID místa: 9153
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama