Areál Slunečních lázní (1903) a Vodoléčebného ústavu (1909) od architekta Dušana Jurkoviče. Bývalá dominta Luhačovic, dnes ve špatném stavu, částečně využívaný. Areál uzavírá budova Slatinných lázní, na jejíž stěnu je vyveden Sirný pramen. Natáčela se zde jedna epizoda seriálu Četnické humoresky.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Celkový pohled na Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav z Jurkovičovy aleje
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Luhačovice jsou největší moravské lázně. Jedním ze zajímavých míst jsou i Sluneční lázně s Vodoléčebným ústavem. Leží pod Jestřabí horou, při rozcestí červené a modré tur. značky, která přichází z lázeňského údolí říčky Šťávnice.
Ivo Rozehnal , 18.5. 2010
historie

Sluneční lázně v Luhačovicích jsou unikátní stavbou z roku 1903, ležící pod horou Jestřabí. Architekt Dušan Jurkovič zde vytvořil unikátní dílo, které marně čeká na svoji opravu a využití. Dnes je v dezolátním stavu a návštěvníci lázeňského městečka často ani netuší, že generace předků využívala areál k ozdravným kúrám. Areál se skládal ze vstupní budovy a otevřených kabinek s bílými plachtovými závěsy umístěnými po stranách bazénu. Na terasách plovárny uprostřed bývala dřevěná lehátka. Nad plovárnou stojí dodnes funkční budova Vodoléčebného ústavu. U ní bývalo hřiště, gymnastické nářadí a kolotoče pro nejmenší. Konávaly se zde vyhlášené plavecké závody. Vodoléčebný ústav, který tvoří celek se Slunečními lázněmi, arch. Jurkovič přeměnil o něco později – roku 1909. Původně se jednalo o Jestřabský mlýn. Ten upravil tak, že dostavěl hrázděnou nástavbu a novou střechu. Naproti této budově je další, která celý areál uzavírá.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj web luhacovice.cz, lázneluhacovice.cz a info v místě, 18.5. 2010

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Augustiniánský dům
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Luhačovice
 fara
 kostel sv. Martina
 Oberský vrch
 Starý Světlov
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Nezdenice
 Svárov
 Částkov
 Janův hrad
 Šarovy
 Sochařská vyhlídka
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Vlachovice
 Vlachovice
 Lužkovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Nedachlebice
 městské opevnění
 Zlín
 Klečůvka
 Březolupy
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Bánov
 Zuvačov
 Lhotka u Hradčovic
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Malenovice
 Obora
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 památník Ploština
 Vlčnov
 Tečovice
Kontaktní informace
Vodoléčebný ústav
Leoše Janáčka čp.97
763 26 Luhačovice
Základní informace místa
ID místa: 9153
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama