Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše v Luhačovicích je výstavním kouskem Pražské čtvrti zdejších lázní. Tvůrcem byl opat brněnských augustiniánů z kláštera sv. Tomáše F. S. Březina, architektem Ing. Prof. V. Fischer. Stavba je z r. 1903. Dnes hotel a veřejně přístupná kaple.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše – celkový pohled
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše stojí v lázeňské čtvrti Luhačovic zv. Pražská. Samotný dům je stavbou z r. 1903. Byl postaven nákladem augustiniánů z Brna. Účelem stavby mělo být zajištění rekreace pro duchovní správce. Hlavním tvůrcem záměru byl opat František Sal. Bařina (*1863 – opat, člen sněmovny, poslanec Moravského zemského sněmu, president Moravské vzájemné pojišťovny). Stavbu vyprojektoval architekt Ing. Prof. V. Fischer z Brna. Po stavbě budovy vzešel zajímavý spor, kam budova spadá. Postavena byla na rozhraní pozemků Luhačovic a Pozlovic, v místě zvaném Mališčena. Spor byl ukončen roku 1911, kdy se budova přičlenila do Luhačovic. Průčelí domu je zdobeno obrazem sv. Augustina v biskupském rouchu, s andělem a hošíkem držícím lasturu. Patronem domu je sv. Tomáš, kterého připomínají i písmena ST na fasádě domu. Na dům navazuje kaple sv. Tomáše. Původně měla být v prvním poschodí budovy. Na žádost olomouckého arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, byla přičleněna k budově. Důvodem bylo přání, aby mohla sloužit veřejnosti. Vysvěcena byla roku 1904, ale měla jiné postavení. Původní pětiúhelník byl nevyhovující, neboť věřící při bohoslužbách stojící venku neviděli na oltář, takže proti vchodu byla následně postavena nová část s oltářem. Kaple je postavena v gotickém slohu. Hlavní dřevěný oltář je osvícen třemi okny s motivy sv. Petra a Pavla, sv. Václava a sv. Ludmily s malým Václavem. Na zdi je unikátní malba od J. Köhllera s motivem poutníků na Pustevnách a dále jeho ornamenty. V boční lodi, kdysi původní kapli, je na oltáři motiv Panny Marie s Ježíškem. Po stranách jsou další dva menší oltáře. V oknech lze spatřit motiv sv. Moniky, sv. Prokopa, sv. Františka Saleského a sv. Ludmily. V roce 1954 dům postihl požár od topného tělesa a dlouhá léta byl v neutěšeném stavu. Dnes je dům s kaplí výstavním kouskem Luhačovic.…  číst dále
Ivo Rozehnal - podle infocedule v místě kaple, 17.5. 2010
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 fara
 Luhačovice
 Starý Světlov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Svárov
 Nezdenice
 Částkov
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Šarovy
 Újezd
 Vlachovice
 Lužkovice
 Vlachovice
 Zlín
 Klečůvka
 kostel sv. Vavřince
 Nedachlebice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Vizovice
 Březolupy
 městské opevnění
 Zuvačov
 Bánov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Lhotka u Hradčovic
 Malenovice
 Louky
 kostel sv. Mikuláše
 Obora
 památník Ploština
 Tečovice
Kontaktní informace
Augustiniánský dům
A. Václavíka 241
763 26 Luhačovice
Tel: 420 577 113 666
http://www.e-lazne.eu/augustiniansky-dum-luhacovice
augustin@e-lazne.eu
Základní informace místa
ID místa: 9149
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama