Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše v Luhačovicích je výstavním kouskem Pražské čtvrti zdejších lázní. Tvůrcem byl opat brněnských augustiniánů z kláštera sv. Tomáše F. S. Březina, architektem Ing. Prof. V. Fischer. Stavba je z r. 1903. Dnes hotel a veřejně přístupná kaple.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše – celkový pohled
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše stojí v lázeňské čtvrti Luhačovic zv. Pražská. Samotný dům je stavbou z r. 1903. Byl postaven nákladem augustiniánů z Brna. Účelem stavby mělo být zajištění rekreace pro duchovní správce. Hlavním tvůrcem záměru byl opat František Sal. Bařina (*1863 – opat, člen sněmovny, poslanec Moravského zemského sněmu, president Moravské vzájemné pojišťovny). Stavbu vyprojektoval architekt Ing. Prof. V. Fischer z Brna. Po stavbě budovy vzešel zajímavý spor, kam budova spadá. Postavena byla na rozhraní pozemků Luhačovic a Pozlovic, v místě zvaném Mališčena. Spor byl ukončen roku 1911, kdy se budova přičlenila do Luhačovic. Průčelí domu je zdobeno obrazem sv. Augustina v biskupském rouchu, s andělem a hošíkem držícím lasturu. Patronem domu je sv. Tomáš, kterého připomínají i písmena ST na fasádě domu. Na dům navazuje kaple sv. Tomáše. Původně měla být v prvním poschodí budovy. Na žádost olomouckého arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, byla přičleněna k budově. Důvodem bylo přání, aby mohla sloužit veřejnosti. Vysvěcena byla roku 1904, ale měla jiné postavení. Původní pětiúhelník byl nevyhovující, neboť věřící při bohoslužbách stojící venku neviděli na oltář, takže proti vchodu byla následně postavena nová část s oltářem. Kaple je postavena v gotickém slohu. Hlavní dřevěný oltář je osvícen třemi okny s motivy sv. Petra a Pavla, sv. Václava a sv. Ludmily s malým Václavem. Na zdi je unikátní malba od J. Köhllera s motivem poutníků na Pustevnách a dále jeho ornamenty. V boční lodi, kdysi původní kapli, je na oltáři motiv Panny Marie s Ježíškem. Po stranách jsou další dva menší oltáře. V oknech lze spatřit motiv sv. Moniky, sv. Prokopa, sv. Františka Saleského a sv. Ludmily. V roce 1954 dům postihl požár od topného tělesa a dlouhá léta byl v neutěšeném stavu. Dnes je dům s kaplí výstavním kouskem Luhačovic.…  číst dále
Ivo Rozehnal - podle infocedule v místě kaple, 17.5. 2010
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 fara
 kostel sv. Martina
 Luhačovice
 Starý Světlov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Svárov
 Nezdenice
 Částkov
 Janův hrad
 Sochařská vyhlídka
 Šarovy
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Vlachovice
 Lužkovice
 Vlachovice
 Klečůvka
 Zlín
 Nedachlebice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Vavřince
 Panský dům
 Vizovice
 Březolupy
 městské opevnění
 Zuvačov
 Bánov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Lhotka u Hradčovic
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 Obora
 památník Ploština
 Tečovice
 Vlčnov
Kontaktní informace
Augustiniánský dům
A. Václavíka 241
763 26 Luhačovice
Tel: 420 577 113 666
http://www.e-lazne.eu/augustiniansky-dum-luhacovice
augustin@e-lazne.eu
Základní informace místa
ID místa: 9149
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama