Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše v Luhačovicích je výstavním kouskem Pražské čtvrti zdejších lázní. Tvůrcem byl opat brněnských augustiniánů z kláštera sv. Tomáše F. S. Březina, architektem Ing. Prof. V. Fischer. Stavba je z r. 1903. Dnes hotel a veřejně přístupná kaple.
Hlavní obrázek místa
Luhačovice – Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše – celkový pohled
© Ivo Rozehnal, 05/2010
Augustiniánský dům s kaplí sv. Tomáše stojí v lázeňské čtvrti Luhačovic zv. Pražská. Samotný dům je stavbou z r. 1903. Byl postaven nákladem augustiniánů z Brna. Účelem stavby mělo být zajištění rekreace pro duchovní správce. Hlavním tvůrcem záměru byl opat František Sal. Bařina (*1863 – opat, člen sněmovny, poslanec Moravského zemského sněmu, president Moravské vzájemné pojišťovny). Stavbu vyprojektoval architekt Ing. Prof. V. Fischer z Brna. Po stavbě budovy vzešel zajímavý spor, kam budova spadá. Postavena byla na rozhraní pozemků Luhačovic a Pozlovic, v místě zvaném Mališčena. Spor byl ukončen roku 1911, kdy se budova přičlenila do Luhačovic. Průčelí domu je zdobeno obrazem sv. Augustina v biskupském rouchu, s andělem a hošíkem držícím lasturu. Patronem domu je sv. Tomáš, kterého připomínají i písmena ST na fasádě domu. Na dům navazuje kaple sv. Tomáše. Původně měla být v prvním poschodí budovy. Na žádost olomouckého arcibiskupa Dr. Theodora Kohna, byla přičleněna k budově. Důvodem bylo přání, aby mohla sloužit veřejnosti. Vysvěcena byla roku 1904, ale měla jiné postavení. Původní pětiúhelník byl nevyhovující, neboť věřící při bohoslužbách stojící venku neviděli na oltář, takže proti vchodu byla následně postavena nová část s oltářem. Kaple je postavena v gotickém slohu. Hlavní dřevěný oltář je osvícen třemi okny s motivy sv. Petra a Pavla, sv. Václava a sv. Ludmily s malým Václavem. Na zdi je unikátní malba od J. Köhllera s motivem poutníků na Pustevnách a dále jeho ornamenty. V boční lodi, kdysi původní kapli, je na oltáři motiv Panny Marie s Ježíškem. Po stranách jsou další dva menší oltáře. V oknech lze spatřit motiv sv. Moniky, sv. Prokopa, sv. Františka Saleského a sv. Ludmily. V roce 1954 dům postihl požár od topného tělesa a dlouhá léta byl v neutěšeném stavu. Dnes je dům s kaplí výstavním kouskem Luhačovic.…  číst dále
Ivo Rozehnal - podle infocedule v místě kaple, 17.5. 2010
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Luhačovice

Místa v okolí

 Pramen Vincentka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Ottovka
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 kostel sv. Martina
 fara
 Luhačovice
 Starý Světlov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Engelsberg
 Velký Ořechov
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Nový Světlov
 Svárov
 Nezdenice
 Částkov
 Janův hrad
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Šarovy
 Újezd
 Vlachovice
 Lužkovice
 Vlachovice
 Klečůvka
 Zlín
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Vavřince
 Nedachlebice
 Panský dům
 Vizovice
 Březolupy
 městské opevnění
 Zuvačov
 Bánov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Lhotka u Hradčovic
 Malenovice
 Louky
 kostel sv. Mikuláše
 Obora
 památník Ploština
 Tečovice
 Vlčnov
Kontaktní informace
Augustiniánský dům
A. Václavíka 241
763 26 Luhačovice
Tel: 420 577 113 666
http://www.e-lazne.eu/augustiniansky-dum-luhacovice
augustin@e-lazne.eu
Základní informace místa
ID místa: 9149
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama