Zaniklá tvrz není v písemných pramenech zmiňována, archeologický výzkum určil aktivní období života na tvrzi do 2. pol. 13. stol. – 1. pol. 14. stol. Sama vesnice byla prvně zmiňována až r. 1407 jako součást lukovského panství. Tvrz dnes připomínají pouze terénní nerovnosti, zejména ochranný val.
Hlavní obrázek místa
Pohled z valu od severozápadu na vysoký centrální pahorek mezi novodobou zástavbou
© Roman Řezáč 07/2005
Reliéfní zbytky tvrziště ve Zlíně-Lužkovicích se nachází mezi ulicemi s příznačným názvem, U Tvrze a Pod Tvrzí. Přestože tvrziště patří do skupiny míst, které zcela pohltila novodobá zástavba, čímž dochází k větším či ještě větším porušením původní situace, je poměrně dobře čitelná. Na celé jeho ploše dnes stojí tři domy a hospodářská stavení, všechny jsou situovány v bývalém příkopu a centrální pahorek slouží jako zahrádka. Místo je částečně oplocené jen na východní a severní straně, z jižní strany se dá dostat až pod centrální pahorek a ke zbytkům valu na severozápadě, ovšem jste už ve dvoře přilehlého domu a vstupovat sem bez ohlášení je minimálně neslušné. Proto jediným volně viditelným zbytkem je dlouhý, asi 20 metrový úsek valu na východní straně podél silnice. Má stále výšku z vnitřní strany asi 3 m. Tvrz byla situována v poměrně nevýhodné poloze, na klesajícím výběžku směrem do vesnice a na východní straně stoupající terén dovoloval místo snadno ohrozit. V těchto místech proto vnější val výrazně převyšoval centrální pahorek tvrze. Původně obtáčel celou tvrz, ale na jiných místech už byl odstraněný. Přesto malá část se z něj zachovala ještě na severozápadní straně, postupně je však dál příležitostně ukrajovaná. Příkop obtáčející jádro měl největší šířku asi 16m a je už neznatelný, snad jen ve zmiňovaném severovýchodním rohu se dá díky zbytkům valu vysledovat jeho náznak. Centrální pahorek měl rozměry přibližně 20 x 25m. Na severu a východě je téměř srovnán s okolním terénem, především díky novodobým stavbám. Zato částečně na jižní a především na západní straně dosahuje ještě víc než třímetrové výšky a mezi zástavbou působí pořád majestátně, jako vzpomínka na nedávnou minulost. O zástavbě tvrze se předpokládá, že byla dřevěná, ale výzkum může všechno změnit.
Roman Řezáč, 12.7. 2005
historie

Tvrz patří k místům, o kterých písemné prameny prozatím mlčí. Podle archeologických materiálů život na ní trval od druhé poloviny 13.století do první poloviny 14.století. Není zmiňovaná ani vesnice,první zmínka o ní pochází až z roku 1407.

Roman Řezáč, 12.7. 2005

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Lužkovice

Místa v okolí

 Klečůvka
 Štípa
 Zlín
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Janův hrad
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Engelsberg
 Janůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Světlov
 Rýsov
 Lukov
 Oberský vrch
 Louky
 kostel sv. Martina
 fara
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Mikuláše
 Žeranovice
 Tečovice
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Ottovka
 Újezd
 Lázeňské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 Velký Ořechov
 Mysločovice
 smírčí kříž
 Hrádek u Přílep
 Luhačovice
 Šarovy
 Přílepy
 hraniční kameny
 Vartovna
 Liptál
 Svárov
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Částkov
 Březolupy
 pivovar
 Hošťálková
 Holešov
 evangelický kostel
 morový sloup
 Dobrotice
 Vlachovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Slavičín
 Nedachlebice
 Vlachovice
 Bílovice
Základní informace místa
ID místa: 3308
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama