Zaniklá tvrz není v písemných pramenech zmiňována, archeologický výzkum určil aktivní období života na tvrzi do 2. pol. 13. stol. – 1. pol. 14. stol. Sama vesnice byla prvně zmiňována až r. 1407 jako součást lukovského panství. Tvrz dnes připomínají pouze terénní nerovnosti, zejména ochranný val.
Hlavní obrázek místa
Pohled z valu od severozápadu na vysoký centrální pahorek mezi novodobou zástavbou
© Roman Řezáč 07/2005
Reliéfní zbytky tvrziště ve Zlíně-Lužkovicích se nachází mezi ulicemi s příznačným názvem, U Tvrze a Pod Tvrzí. Přestože tvrziště patří do skupiny míst, které zcela pohltila novodobá zástavba, čímž dochází k větším či ještě větším porušením původní situace, je poměrně dobře čitelná. Na celé jeho ploše dnes stojí tři domy a hospodářská stavení, všechny jsou situovány v bývalém příkopu a centrální pahorek slouží jako zahrádka. Místo je částečně oplocené jen na východní a severní straně, z jižní strany se dá dostat až pod centrální pahorek a ke zbytkům valu na severozápadě, ovšem jste už ve dvoře přilehlého domu a vstupovat sem bez ohlášení je minimálně neslušné. Proto jediným volně viditelným zbytkem je dlouhý, asi 20 metrový úsek valu na východní straně podél silnice. Má stále výšku z vnitřní strany asi 3 m. Tvrz byla situována v poměrně nevýhodné poloze, na klesajícím výběžku směrem do vesnice a na východní straně stoupající terén dovoloval místo snadno ohrozit. V těchto místech proto vnější val výrazně převyšoval centrální pahorek tvrze. Původně obtáčel celou tvrz, ale na jiných místech už byl odstraněný. Přesto malá část se z něj zachovala ještě na severozápadní straně, postupně je však dál příležitostně ukrajovaná. Příkop obtáčející jádro měl největší šířku asi 16m a je už neznatelný, snad jen ve zmiňovaném severovýchodním rohu se dá díky zbytkům valu vysledovat jeho náznak. Centrální pahorek měl rozměry přibližně 20 x 25m. Na severu a východě je téměř srovnán s okolním terénem, především díky novodobým stavbám. Zato částečně na jižní a především na západní straně dosahuje ještě víc než třímetrové výšky a mezi zástavbou působí pořád majestátně, jako vzpomínka na nedávnou minulost. O zástavbě tvrze se předpokládá, že byla dřevěná, ale výzkum může všechno změnit.
Roman Řezáč, 12.7. 2005
historie

Tvrz patří k místům, o kterých písemné prameny prozatím mlčí. Podle archeologických materiálů život na ní trval od druhé poloviny 13.století do první poloviny 14.století. Není zmiňovaná ani vesnice,první zmínka o ní pochází až z roku 1407.

Roman Řezáč, 12.7. 2005

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Lužkovice

Místa v okolí

 Klečůvka
 Štípa
 Zlín
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
 Engelsberg
 Janůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Světlov
 Rýsov
 Lukov
 Oberský vrch
 Louky
 fara
 kostel sv. Martina
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Žeranovice
 Tečovice
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen Aloiska
 Pramen sv. Josefa
 Mysločovice
 Velký Ořechov
 smírčí kříž
 Hrádek u Přílep
 Šarovy
 Luhačovice
 Přílepy
 hraniční kameny
 Vartovna
 Liptál
 Svárov
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Částkov
 Březolupy
 Hošťálková
 pivovar
 Holešov
 Dobrotice
 evangelický kostel
 morový sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlachovice
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Slavičín
 Vlachovice
 Nedachlebice
 Bílovice
Základní informace místa
ID místa: 3308
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama