Zaniklá tvrz není v písemných pramenech zmiňována, archeologický výzkum určil aktivní období života na tvrzi do 2. pol. 13. stol. – 1. pol. 14. stol. Sama vesnice byla prvně zmiňována až r. 1407 jako součást lukovského panství. Tvrz dnes připomínají pouze terénní nerovnosti, zejména ochranný val.
Hlavní obrázek místa
Pohled z valu od severozápadu na vysoký centrální pahorek mezi novodobou zástavbou
© Roman Řezáč 07/2005
Reliéfní zbytky tvrziště ve Zlíně-Lužkovicích se nachází mezi ulicemi s příznačným názvem, U Tvrze a Pod Tvrzí. Přestože tvrziště patří do skupiny míst, které zcela pohltila novodobá zástavba, čímž dochází k větším či ještě větším porušením původní situace, je poměrně dobře čitelná. Na celé jeho ploše dnes stojí tři domy a hospodářská stavení, všechny jsou situovány v bývalém příkopu a centrální pahorek slouží jako zahrádka. Místo je částečně oplocené jen na východní a severní straně, z jižní strany se dá dostat až pod centrální pahorek a ke zbytkům valu na severozápadě, ovšem jste už ve dvoře přilehlého domu a vstupovat sem bez ohlášení je minimálně neslušné. Proto jediným volně viditelným zbytkem je dlouhý, asi 20 metrový úsek valu na východní straně podél silnice. Má stále výšku z vnitřní strany asi 3 m. Tvrz byla situována v poměrně nevýhodné poloze, na klesajícím výběžku směrem do vesnice a na východní straně stoupající terén dovoloval místo snadno ohrozit. V těchto místech proto vnější val výrazně převyšoval centrální pahorek tvrze. Původně obtáčel celou tvrz, ale na jiných místech už byl odstraněný. Přesto malá část se z něj zachovala ještě na severozápadní straně, postupně je však dál příležitostně ukrajovaná. Příkop obtáčející jádro měl největší šířku asi 16m a je už neznatelný, snad jen ve zmiňovaném severovýchodním rohu se dá díky zbytkům valu vysledovat jeho náznak. Centrální pahorek měl rozměry přibližně 20 x 25m. Na severu a východě je téměř srovnán s okolním terénem, především díky novodobým stavbám. Zato částečně na jižní a především na západní straně dosahuje ještě víc než třímetrové výšky a mezi zástavbou působí pořád majestátně, jako vzpomínka na nedávnou minulost. O zástavbě tvrze se předpokládá, že byla dřevěná, ale výzkum může všechno změnit.
Roman Řezáč, 12.7. 2005
historie

Tvrz patří k místům, o kterých písemné prameny prozatím mlčí. Podle archeologických materiálů život na ní trval od druhé poloviny 13.století do první poloviny 14.století. Není zmiňovaná ani vesnice,první zmínka o ní pochází až z roku 1407.

Roman Řezáč, 12.7. 2005

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Zlín-Lužkovice

Místa v okolí

 Klečůvka
 Štípa
 Zlín
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Janův hrad
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Engelsberg
 Janůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Světlov
 Rýsov
 Lukov
 Oberský vrch
 Louky
 kostel sv. Martina
 fara
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Žeranovice
 Tečovice
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 Pramen Ottovka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Lázeňské divadlo
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 smírčí kříž
 Velký Ořechov
 Mysločovice
 Hrádek u Přílep
 Luhačovice
 Šarovy
 Přílepy
 hraniční kameny
 Svárov
 Liptál
 Vartovna
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Křídlo
 Částkov
 Březolupy
 pivovar
 Hošťálková
 Holešov
 evangelický kostel
 morový sloup
 Dobrotice
 Vlachovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Slavičín
 Vlachovice
 Nedachlebice
 Bílovice
Základní informace místa
ID místa: 3308
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama