hrad Engelsberg

Engelsberk, Sehrad, Sehradice, Tetov, Vala
Hrad Engelsberg (Andělský hrad), zal. koncem 13. st. biskupem. Poč. 14. st. byl dobyt. Od 14. st.-poprvé název Sehradice. V 18. st.-Sehrad, Vala. Tetourové jej vlastnili již jako opuštěný. Dnes zbyly valy předhradí, malé zdivo, vyvýšenina z věže.
Hlavní obrázek místa
zdivo
2003 ©Puffin
Hrad Sehrad, Sehradice Engelberk nebo také lidově Tetov, snad po rodu Tetourů, který držel hrad již v jeho postupném zániku, můžete nalézt asi 1,5 km od Horní Lhoty. Z hradu se dochovaloněkolik zdí apoměrné rozsáhlé terénní reliéfy po bývalách staveních a opevnění.
1.8. 2002
historie

Mnoho nejasností o dějinách tohoto hradu vzešlo z toho, že jeho přesná poloha nebyla dlouho zjištěna (byl lokalizován buď k Sehradicím, nebo k Slavičínu) a že své původní jméno Engelsberk změnil na Sehrad; navíc jej lid nazýval Tetov podle rodu Tetourů z Tetova. Polohu hradu na srázném ostrohu nad kostelem v Horní Lhotě zjistil teprve při svých výzkumech F. I. Červinka, který jej také v r. 1928 podrobně popsal. Šlo o mohutný (obvod měří 900 kroků) dvojitý hrad, jehož obě části byly odděleny hlubokým příkopem a spojeny mostem. Jeho okolí bylo opevněno. Z východní a z jižní strany byl ne dostupný. Obranyschopnost zvyšovalo i jezírko v bezprostřední blízkosti hradu. Někteří badatelé kladli počátky hradu před 10. století. Ve skutečnosti vznikl v polovině 13. století. Připomíná se poprvé ve středověkém falzu zakládací listiny vizovického kláštera z r. 1261 a byl stále biskupským lénem, jehož držitelé často…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Půdorys místa

půdorys areálu hradu a ležení, vpravo jádro hradu s předhradím, vlevo pozůstatky vojenského ležení
© Radim Vrla, 2017 (in Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 Janův hrad
 Rýsov
 Augustiniánský dům
 Oberský vrch
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Jurkovičův dům
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Klečůvka
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Luhačovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Zlín
 Vlachovice
 Velký Ořechov
 Vlachovice
 Štípa
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 památník Ploština
 Sochařská vyhlídka
 Janůvka
 Svárov
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Částkov
 Šarovy
 Lipina
 Nový Světlov
 Tusculum
 Louky
 kostel sv. Josefa
 Malenovice
 Trubiska
 kostel sv. Mikuláše
 Vartovna
 kostel sv. Mikuláše
 Štítná nad Vláří
 Nedachlebice
 Liptál
 Žeranovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
Základní informace místa
ID místa: 677
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama