Engelsberg

Engelsberk, Sehrad, Sehradice, Tetov, Vala
Hrad Engelsberg (Andělský hrad), zal. koncem 13. st. biskupem. Poč. 14. st. byl dobyt. Od 14. st.-poprvé název Sehradice. V 18. st.-Sehrad, Vala. Tetourové jej vlastnili již jako opuštěný. Dnes zbyly valy předhradí, malé zdivo, vyvýšenina z věže.
Hlavní obrázek místa
zdivo
2003 ©Puffin
Hrad Sehrad, Sehradice Engelberk nebo také lidově Tetov, snad po rodu Tetourů, který držel hrad již v jeho postupném zániku, můžete nalézt asi 1,5 km od Horní Lhoty. Z hradu se dochovaloněkolik zdí apoměrné rozsáhlé terénní reliéfy po bývalách staveních a opevnění.
1.8. 2002
historie

Mnoho nejasností o dějinách tohoto hradu vzešlo z toho, že jeho přesná poloha nebyla dlouho zjištěna (byl lokalizován buď k Sehradicím, nebo k Slavičínu) a že své původní jméno Engelsberk změnil na Sehrad; navíc jej lid nazýval Tetov podle rodu Tetourů z Tetova. Polohu hradu na srázném ostrohu nad kostelem v Horní Lhotě zjistil teprve při svých výzkumech F. I. Červinka, který jej také v r. 1928 podrobně popsal. Šlo o mohutný (obvod měří 900 kroků) dvojitý hrad, jehož obě části byly odděleny hlubokým příkopem a spojeny mostem. Jeho okolí bylo opevněno. Z východní a z jižní strany byl ne dostupný. Obranyschopnost zvyšovalo i jezírko v bezprostřední blízkosti hradu. Někteří badatelé kladli počátky hradu před 10. století. Ve skutečnosti vznikl v polovině 13. století. Připomíná se poprvé ve středověkém falzu zakládací listiny vizovického kláštera z r. 1261 a byl stále biskupským lénem, jehož držitelé často…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Půdorys místa

půdorys areálu hradu a ležení, vpravo jádro hradu s předhradím, vlevo pozůstatky vojenského ležení
© Radim Vrla, 2017 (in Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Starý Světlov
 kostel sv. Martina
 fara
 Janův hrad
 Rýsov
 Augustiniánský dům
 Oberský vrch
 Pramen Vincentka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Pramen Amandka
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Klečůvka
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Luhačovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Zlín
 Vlachovice
 Velký Ořechov
 Vlachovice
 Štípa
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 památník Ploština
 Sochařská vyhlídka
 Janůvka
 Svárov
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Šarovy
 Lipina
 Částkov
 Nový Světlov
 Tusculum
 Louky
 kostel sv. Josefa
 Malenovice
 Trubiska
 kostel sv. Mikuláše
 Vartovna
 kostel sv. Mikuláše
 Štítná nad Vláří
 Nedachlebice
 Liptál
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Žeranovice
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
Základní informace místa
ID místa: 677
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama