Původní kostel románský z 13.st. Z té doby zachována dvě okna, západní část kostelní lodi postavená z pískovcových kvádrů a hlavně unikátní románský portál. V l. 1749–54 kostel přestavěn v barokním stylu a r.1862 kostelní věž zvýšena o zvonové patro.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu od říčky Rusavy
© Ondřej Štěpánek 02/2008
Město Hulín leží na střední Moravě, 4 km východně od Kroměříže a 16 km jižně od Přerova. Město se nachází na křižovatce silnic I/55 Přerov – Břeclav a I/47 Kroměříž – Valašské Meziříčí. A také na křižovatce železničních tratí č. 330 Přerov – Břeclav a č. 303 Kojetín – Valašské Meziříčí. Kostel sv. Vavřince najdeme asi 150 m jižně od nám. Míru. Nachází se na malinkém návrší v místech, kde v minulosti býval okolo kostela hřbitov.
Pavel Vítek, 23.2. 2008
popis

Kostel sv. Václava je obdélníková jednolodní stavba s mírně odsazeným kněžištěm. U severní zdi kostela je sakristie, v jejímž patře je oratoř. V ose západního průčelí kostela se tyčí hranolovitá věž, uvnitř s točitým schodištěm. Hlavní vchod do kostela procházející věží byl v 19. stol. upraven klasicistně. Roku 1937 nad portál vsazen štít s reliéfem sv. Salvátora a po stranách vsazeny desky znázorňující sv. Cyrila a Metoděje. Okolo kostela se původně rozkládal hřbitov, který však byl zrušen již roku 1785. Současná ohradní zeď okolo kostela je ale z větší části původní hřbitovní.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

historie

První písemná zmínka o městě Hulín pochází z roku 1224. Založení kostela lze směrovat do první čtvrtiny 13. století. Původně byl tedy postaven v románském slohu. Po požáru v roce 1747 byl kostel přestavěn barokně. Z původního románského kostela zůstala zachována západní část kostelní lodi, postavená z pískovcových kvádrů, čtyřlisté okno v jižní zdi a na severní straně malé kulaté okno vedoucí původně na schodiště. Nejcennější románskou památkou je ale bohatě zdobený portál, zhotovený ze světlého pískovce. Při stavbě nového kostela v 18. století však před něj byla přistavěna nová předsíň a tento unikátní románský portál tedy není k vidění při prohlídce exteriéru kostela. Kostel je bohužel otevřený jen v době konání mše. Původní románský kostel byl opravován v 1583 – 1584, kdy byla nově postavena poničená věž. V letech 1749 – 1754 byl kostel přestavěn v barokním stylu a roku 1862 byla kostelní věž zvýšena…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 23.2. 2008

Půdorys místa

zaměření kostela v úrovni přízemí, stavební fáze - černá: románská c1230, světle modrá: renesanční c1580, tmavě modrá: renesanční 1618-19, hnědá: pozdně barokní 1749-1753, červená: 1780, žlutá: 20. století
© Dalibor Janiš, Radim Vrla a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2019
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Hulín

Místa v okolí

 Hulín
 Zámeček
 kostel sv. Floriána
 Količín
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 židovská radnice
 Rymice
 Rymice
 Vrchnostenský dům
 Kroměříž
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 radnice
 Starý pivovar
 Rymice
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 městské opevnění
 vrchnostenská sýpka
 Květná zahrada
 kostel sv. Mikuláše
 Tlumačov
 kostel sv. Floriána
 Říkovice
 kostel sv. Anny
 Postoupky
 Kvasice
 Chropyně
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 kaple sv. Floriána
 Kyselovice
 morový sloup
 Přestavlky
 Přestavlky
 zvonice
 Kostelec u Holešova
 Holešov
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 pivovar
 Hradisko
 Velké Těšany
 Vávrův mlýn
 kostel sv. Prokopa
 Vlkoš
 kaple
 Dobrčice
 zvonice
 Mysločovice
 Kostelec u Holešova
 Dobrotice
 Žeranovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Přílepy
 Horní Moštěnice
 kostel sv. Jiří
 Štulbach
 kaple sv. Floriána
 Záříčí
 Kojetín
 kostel sv. Kateřiny
 Prusinovice
 boží muka
 Žeranovice
 Kasařov
 kostel sv. Floriána
 Švédské šance
 kaple sv. Prokopa
 městské opevnění
 Hrádek u Přílep
 Otrokovice
 hotel Pivovar
 Okresní dům
 radnice
 Prusy
 Kovalovice
 synagoga (Husův sbor)
 Hradisko u Popůvek
 boží muka
 Tečovice
 židovský hřbitov
 Čechy
 kaple sv. Anny
 Domaželice
 Věžky
 Křenovice
 Nětčice
 kostel sv. Alžběty
 boží muka
 Budačina
 kaple sv. Anny
 Želatovice
 Zdounky
 Zdounky
 kaple sv. Josefa
 Troubky
 statek Světlá
 Louky
 Křídlo
 Panský mlýn
 Zborovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 zvonice
 Dřevohostice
 Chlum
 vila Friessů
 kostel sv. Markéty
 Malenovice
 žudr
 Lobodice
 Nahošovice
 kamenný kříž
 Cvrčovský mlýn
 Komínské skály
 boží muka
 Bunč
 Troubky
 Zdenička
 Baťův mrakodrap
 Troubky
 Lebedov
 Zlín
 kaple sv. Anny
 rybník Kolečko
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Paní dům
 Zdislavice
 Tovačov
 dům U Tří králů
 kašna sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 zvonice
 Roštín II
 Hanácké muzeum
 kostel sv. Jiří
 Hradecký rybník
 Zlín
 kostel sv. Anny
 Viklický dvůr
 mohyla Eduarda z Behru
 kostel sv. Jakuba
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hulín
Kostelní 132
768 24 Hulín
Tel: 573 350 240; 731 626 501
http://www.hulin.estranky.cz
farnost.hulin@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6046
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama