Nově postavená replika větrného mlýna, který je využíván jako rozhledna. Uvnitř je malé muzeum jihomoravské vesnice. Stavba je základem budoucího skanzenu vesnice budovaného soukromou osobou. Mlýn byl zpřístupněn 1.5.2004.
Hlavní obrázek místa
Mlýn v zimě
© 2006 Bukovany
Rozhledna Bukovanský mlýn je soukromou stavbou ing. Kouřila z Kyjova (rodáka z Bukovan). Jako taková bude součástí areálu sestávajícího ze slovácké chalupy, vinného sklepa s rotundou, domků řemesel, slováckého stavení, dětského hřiště, podia, tanečního parketu a parkoviště.
Info na webu, 11.7. 2006
turistické

Větrný mlýn je 16 m vysoký, zděný, se zastřešenou plošinou z níž je nádherný kruhový výhled do širokého okolí. Pod ní, ve 2. patře je muzeum vesnice 19. století. V 1. patře najdete galerii Na mlýně, kde se konají výstavy hlavně jihomoravských umělců. V přízemí vás čeká pokladna a je zde také klubovna bukovanského mužského pěveckého sboru. Pan Josef Kouřil z blízkého Kyjova, mlýn postavil jako naplnění svého dávného snu. Zvláštností mlýna je, že jeho lopatky nejsou poháněny větrem (i když tam fouká), ale převodovkou a elektromotorem. Mlýn byl otevřen 1.května 2004. Více v knize „Toulavá kamera 2“ autorů Iveta Toušlová, Marek Podhorský, Josef Maršál, podle níž byl tento článek napsán.

Zíma, 7.8. 2006

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Bukovany

Místa v okolí

 Bohuslavice
 Nechvalín
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 mariánský sloup
 Věteřov
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Haluzice
 kaple sv. Rocha
 Strážovice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vlkoš
 Súsedská
 Palánek
 Žádovice
 Stavěšice
 Vřesovice
 Hrádek u Snovídek
 Koryčany
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Újezd u Ždánic
 Milotice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Žeravice
 Žarošice
 kostel sv. Anny
 Nemotice
 kostel sv. Václava
 Kozel
 Šardice
 Kvášov
 kostel sv. Vavřince
 Cimburk u Koryčan
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Vracov
 Kazatelna
 Jarohněvice
 Nevojice
 Uhřice
 hrádek u Nevojic
 Konůvky
 Nové Zámky
 Brankovice
 Vícemilice
 Kepkov
 Milonice
 Dambořice
 židovský hřbitov
 Milonice
 Bzenec
 Střílky
 Střílky
 barokní hřbitov
 Domanín
 mariánský sloup
 Bzenec
 sklepní ulička
 radnice
 Rašovice
 židovský hřbitov
 Bučovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Bučovice
 Mezilesice
 Zástřizly
 smírčí kříž
 Kojátky
 Chvalnov
 Lísky
 Buchlov
 Váté písky
 Kobylské jezero
 Meandry Moravy
 Cetechovice
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Roštín I
 Brdo
 Strážnice
Kontaktní informace
Hotel
Bukovanský mlýn ***
Bukovany 70, 696 31 Bukovany
Tel: +420 518 618 011
http://www.bukovansky-mlyn.cz
info@bukovansky-mlyn.cz
Základní informace místa
ID místa: 4284
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama