Zámek byl vystavěn ze starší tvrze na počátku 17. stol., kdy Bernard Podstatský z Prusinovic provedl zásadní přestavbu při níž doplnil chybějící křídla a postavil hranolovou věž. Barokní úpravy z přelomu 17.-18. stol. se týkaly především interiérů.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na zámek od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 06/2009
Patrový zámek složitějšího vývoje na konci ploché ostrožny zastavěné městem. Povstal z pravidelně utvářené tvrze, která nahradila odlehlý hrad s tradičním jménem Puchard (původně zřejmě také Potštát). Ten byl centrem panství v průběhu kolonizace a nějaký čas po ní. Po založení tvrze při městě byl opuštěn. Tvrz se připomíná roku 1377, kdy byla v držení Bočka z Kunštátu a Poděbrad. Z půdorysu zámku vystupuje silnější zdivo věžovité stavby v jihozápadním nároží a nadějný je i dlouhý palácový útvar s valeně klenutými sklepy na východě. Při poměrně velkých rozměrech (41 x 42,5 m) nepřekvapuje, že se sídlo od roku 1538 nazývá hradem. Z tohoto označení se dá předpokládat i pozdně gotická přestavba. Také sklepy jižního křídla jsou zřejmě starší, než pozdně renesanční. Dosavadní názory by mohly pozměnit archeologický průzkum, neboť při výkopech v nádvoří byl náhodně odkryt další kamenný sklep. Na počátku 17. století provedl Bernard Podstatský z Prusinovic zásadní přestavbu, při níž doplnil chybějící křídla a nad průjezdem vystavěl hranolovou věž. Na fresce v Horním kostele z let 1742-43 má podle vzoru zámeckých věží v Hranicích polygonální nástavbu. Nádvoří dostalo klenuté arkádové ochozy na pilířích, ovšem při klasicistní přestavbě byly zazděny. Pod omítkou arkád dosud prosvítá sgrafitová rustika a dochovala se většina renesančních kleneb. Barokní úpravy provedené Janem Jiřím z Walderode na přelomu 17. a 18. století se dotkly především interiérů. V jižním křídle nechal provést štukovou výzdobu s kartušemi rodových znaků. Předěláno bylo také schodiště, jediné v celém zámku. Teprve po požáru v roce 1813 bylo při obnově zřízeno druhé v jižním křídle. Snesena byla i věž a zámek dostal nepříliš hodnotnou klasicistní fasádu. Renesanční rozvrh oken a jejich ostění se zachovaly na jižním průčelí. Dnes zámek slouží potřebám obce.…  číst dále
M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, jps7, 17.2. 2005

Půdorys místa

Půdorys přízemí zámku, zrněně gotická tvrz, šrafovaně renesanční zámek, tečkovaně mladší zdivo
© M. Plaček podle SHP S. Kašpárkové (in Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1996)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Potštát

Místa v okolí

 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 Puchart
 Partutovice
 Soudkova štola
 Lom Olšovec
 Kunzov
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 hradiště Obírka
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Velká Střelná
 železniční viadukt
 Švédská skála
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 kostel sv. Anny
 městské hradby
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Velká Střelná
 Bores
 Rybáře
 kostel sv. Jiří
 Jestřabí (Habicht)
 městské opevnění
 kaple sv. Petra
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Svrčov
 Stará Voda
 kamenný most
 radnice
 Floriánská kašna
 Františkův Dvůr
 městské hradby
 katovna
 synagoga
 Helfštýn
 kaple sv. Rocha
 větrný mlýn
 kaple sv. Peregrina
 Lipník nad Bečvou
 Hranická propast
 lázně
 Týn nad Bečvou
 Odry
 kostel sv. Ondřeje
 Bílý kámen
 Klokočov
 Polzerova kaple
 Ústí
 kostel sv. Mikuláše
 Špičky
 Daskabát
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 Lazníčky
 Skalička
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Mikuláše
 Skalička
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Vavřince
 Zákřov
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 kaple sv. Urbana
 Buk
Základní informace místa
ID místa: 2855
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 8.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama