Na místě starší stavby, připomínané poprvé ve 14. století, byl v letech 1724–26 postaven barokní kostel. Vnitřní zařízení, výmalba kazetového stropu a klenby presbytáře soudobé. Obklopen dosud funkčním hřbitovem s márnicí, bránou a božími mukami soudobými s kostelem.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihu
© Ivan Grisa 11/2011
Obec Zdislava získala jméno podle Zdislavy z Lemberka, svatořečené r. 1995, teprve r. 1946. Od první zmínky r. 1364 nesla německý název Schönbach. Leží na silnici III. třídy spojující Křižany na silnici II/592 a Jitravu na silnici I/13. Má železniční zastávku na trati 086 z Liberce do České Lípy a přes 270 obyvatel. Status městyse z r. 1906 byl obnoven v říjnu 2016. Kostel dominuje jižní zdislavské návsi, obklopuje ho funkční hřbitov. U kostela zastavují nečetné autobusové spoje linky do Českého Dubu (jen v pracovních dnech), od železniční zastávky je to sem asi 1,1 km. Interiér kostela je vzhledem k tomu, že se v něm nekonají pravidelné bohoslužby, jen velmi omezeně přístupný.
Ivan Grisa, 27.11. 2011
historie

Existence kostela v tehdejším Schönbachu (od roku 1946 Zdislava) se připomíná poprvé ve 14. století. Stál údajně v místech dnešní pohřební kaple (márnice) v jihovýchodním rohu dosud funkčního hřbitova. Původně byl zřejmě dřevěný, jeho stavební vývoj není znám. V letech 1724–26 byl postaven severozápadně od něj nový, poměrně velký zděný kostel. Vnější vzhled stavby je velmi prostý, hranolová věž je vtažena do půdorysu kostela. V lodi je osazen strop s výjevy legendy o svatém Janu Křtiteli, výjev s jeho narozením je vyobrazen na klenbě presbytáře. Vnitřní zařízení pochází většinou z doby po stavbě kostela. Na půdě kostela fungovala dlouhá léta letní kolonie samic netopýra velkého, které zde vyváděly mláďata (viz informační tabule proti kostelu). Márnice (pohřební kaple) je pozoruhodná centrální stavba s jehlancovou střechou ze II. poloviny 18. století, na jejíž jižní straně se nacházejí sluneční hodiny od sochařky Věry Merhautové.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 27.11. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Zdislava

Místa v okolí

 mariánský sloup
 smírčí kříž
 fara
 Krkavčí skály
 kaple Piety
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 kostel sv. Pankráce
 Stříbrník
 Raimund
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 Bílé kameny
 kostel sv. Barbory
 Lemberk
 Chrastná
 Karlovské bučiny
 socha Piety
 Nový Děvín
 Palmův dvůr
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Děvín
 boží muka
 mohyla letců
 Winterstein
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Hamerský Špičák
 kostel sv. Víta
 Vartenberk
 sloup sv. Salvátora
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 kostel sv. Zikmunda
 Ještěd
 Haléřova tvrz
 Nový Falkenburk
 ukrajinský hřbitov
 mariánský sloup
 silniční most
 radnice
 Velký Valtinov
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Grabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Karlsfried
 Stohánek
 Hrádek nad Nisou
 Velký Valtinov
 Starý Falkenburk
 kostel Pokoje
 Tlustec
 Skalákovna
 fara
 kostel sv. Bonifáce
 Čertova zeď
 Scholzeho mlýn
 průrva Ploučnice
 Kelchsteine
 Ralsko
 Hlemýždí
 Jezevčí vrch
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Curia Vítkov
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Zámecký vrch
 Horský kostel
 Oybin
 nová radnice
 synagoga
 Juliina vyhlídka
 kaplička
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 poustevna
 Schmittův zámek
 Křída
 Blaschkeho vila
 mariánský sloup
 radnice
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 městský špitál
 Rašovka
 kaple sv. Prokopa
 Skála smrti
 Vysoký
 Krompach
 Krompach
 Karlův odpočinek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 kašna Samaritánky
 kostel Panny Marie
 solnice/konírna
 radnice
 Rolandova kašna
 kostel sv. Kříže
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 Mimoň
 mariánský sloup
 jeskyně Boží hrob
 městské lázně
 Johanneum
 železniční viadukt
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Žitava
 sloup Matky Boží
 kaplička
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství
Klášterní 33
471 25 Jablonné v Podještědí
Tel: 487 762 105
http://www.zdislava.cz/
farnostjvp@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 1495
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama