Na místě starší stavby, připomínané poprvé ve 14. století, byl v letech 1724–26 postaven barokní kostel. Vnitřní zařízení, výmalba kazetového stropu a klenby presbytáře soudobé. Obklopen dosud funkčním hřbitovem s márnicí, bránou a božími mukami soudobými s kostelem.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihu
© Ivan Grisa 11/2011
Obec Zdislava získala jméno podle Zdislavy z Lemberka, svatořečené r. 1995, teprve r. 1946. Od první zmínky r. 1364 nesla německý název Schönbach. Leží na silnici III. třídy spojující Křižany na silnici II/592 a Jitravu na silnici I/13. Má železniční zastávku na trati 086 z Liberce do České Lípy a přes 270 obyvatel. Status městyse z r. 1906 byl obnoven v říjnu 2016. Kostel dominuje jižní zdislavské návsi, obklopuje ho funkční hřbitov. U kostela zastavují nečetné autobusové spoje linky do Českého Dubu (jen v pracovních dnech), od železniční zastávky je to sem asi 1,1 km. Interiér kostela je vzhledem k tomu, že se v něm nekonají pravidelné bohoslužby, jen velmi omezeně přístupný.
Ivan Grisa, 27.11. 2011
historie

Existence kostela v tehdejším Schönbachu (od roku 1946 Zdislava) se připomíná poprvé ve 14. století. Stál údajně v místech dnešní pohřební kaple (márnice) v jihovýchodním rohu dosud funkčního hřbitova. Původně byl zřejmě dřevěný, jeho stavební vývoj není znám. V letech 1724–26 byl postaven severozápadně od něj nový, poměrně velký zděný kostel. Vnější vzhled stavby je velmi prostý, hranolová věž je vtažena do půdorysu kostela. V lodi je osazen strop s výjevy legendy o svatém Janu Křtiteli, výjev s jeho narozením je vyobrazen na klenbě presbytáře. Vnitřní zařízení pochází většinou z doby po stavbě kostela. Na půdě kostela fungovala dlouhá léta letní kolonie samic netopýra velkého, které zde vyváděly mláďata (viz informační tabule proti kostelu). Márnice (pohřební kaple) je pozoruhodná centrální stavba s jehlancovou střechou ze II. poloviny 18. století, na jejíž jižní straně se nacházejí sluneční hodiny od sochařky Věry Merhautové.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 27.11. 2011

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Zdislava

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství
Klášterní 33
471 25 Jablonné v Podještědí
Tel: 487 762 105
http://www.zdislava.cz/
farnostjvp@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 1495
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama