Zřícenina hradu, vyst. Janem z Donína v l. 1342–1347. R. 1414 násilně převzat Janem z Vartemberka. Hrál důležitou roli ve válkách s lužickým Šestiměstím (jeho posádkou obsazen 1424–1430). Poničen snad r. 1431 husity; r. 1453 zmiň. jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Jediná zeď hradu
© Petr Nožička 10/2008
Z hradu Raimund se dochoval toliko jediný fragment zdi, dobře znatelné příkopy a krásný rozhled. Ze zastávky Machnín se vydejte po modré turistické 7,5 km a pak 0,5 km po žluté. Budete-li pokračovat po žluté dále, naleznete místo, kde býval lom. Jediné zajímavé je však uzavřený vchod, který za železnými dveřmi skrývá nějaké tajemství.
28.5. 2002
turistické

Hrad Raimund je návštěvný v libovolnou roční dobu. Doporučuji, avšak NE v zimě.

28.5. 2002

historie

Hrad Raimund byl vystavěn na strmé skále a dnes se z něho dochovaly pouze části věže a hradeb. Kromě přírodní ochrany býval ještě na severní a západní straně chráněn hlubokým, 4 m širokým příkopem. Okolo hradu se táhly mohutné hradby, široké přes 2 m a více než 10 m vysoké, které vytvářely ovál o velikosti 60 x 40 m. Další hradba, která již nebyla tak silná, stála na samém okraji skály. Mezi hradbami byl asi 3 m široký parkán. Vchod do hradu střežila patrně mohutná brána s padacím mostem. Zakladatelem Raimundu byl Jan z Donína, který na přelomu let 1342–1343 získal od markraběte Karla povolení ke stavbě hradu, který měl střežit bezpečnost zdejšího kraje. Hrad Roimund byl nazýván též Roynungen, Ronnenburg, Roymunth či Roimund. Výklad tohoto jména je různý. Zdá se však, že jméno správně vysvětlil K. Klindert, který se domníval, že hrad vděčí za své jméno pravděpodobně markraběti Karlovi, pozdějšímu králi Karlu IV. Na jeho počest prý byl označován…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku III., Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 3.1. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys hradu podle J. Úlovce
© T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

20.5.2013 16:26 Edík
To co píšeš Jiříku 15.2.2012 , je běžný osud hradních zřícenin - opuštěný hrad se stane zdrojem laciného staveb. materiálu , ten zmizel i z Roimundu. Ale teď si vem do hlavy matematiku a počítej : vnitřní hradba tloušťky 2m , výšky 10m a ovál o obvodu cca 200m = asi 4000 m3 kamene , tj. asi 8000 tun, k tomu vnější slabší hradba v tvorbě parkánu mohla mít cca 2500 m3 kamene tj. asi 5 000 tun a to nepočítám neznámou vnitřní zástavbu - a na hradním kopci je minimum kameniva. Samozřejmě byl " někam" odvezen , ale min. 6500 m3 kamene nepoužil jak píšeš žádný pantáta na stavbu chlívku , ale byl použit někde a já se jen ptal,zda někdo neví , kam se tolik materiálu přemístilo. Tvoje příklady požití materiálu jsou špatné - Hlavačov , tercierní písky možná tak na rynk v Rakovníku . Angerbach byl dle historiků / též T. Durdíka / jen hrázděná stavba se sypanými valy tj. materiál téměř nic, Krašov - ten byl přeci v 17. stol. v majetku Plasského kláštěra a majitelé jej nechali barokně upravit nikoliv rozebrat a v Josefínských dobách pak klášter z nařízení panovníka nefungoval. Možná z Krašova a to asi ano někam nějaký kámen zmizel , ale zříceniny jsou i přesto stále impozantní - na Roimundu krom části hradby není nic .
8.2.2012 15:07 Edík
Je škoda , že těch prvních 5 obrázků v galerii je pro svoji špatnou kvalitu naprosto nepoužitelných , což následně napravil kvalitními fotkami druhý autor - zvlášť foto jediné zbylé hradní zdi a zde je pro mne malá záhada . Kam se poděl kámen z rozbořených hradních staveb a téměř 200 m délky oválu hradeb ? Železnice jako přes Klabavu či Odranec tu nevede, silnice poblíž též není a dle foto z galerie kámen v areálu téměř není. Pro zajímavost - je někde v literatuře odpověď ?
15.2.2013 10:21 Jiří
Kam by se poděl.Mnoho zřícenin bylo rabováno na kámen z okolních vesnic. Co nebylo potřeba někde na kopci "pantáta použil ke stavbě chlívku". Takhle zmizelo nemálo hradů. V Nových Hradech zbourali celý hrad a postavili z něj zámek, klášter v Plasích rozebíral hrad Krašov, když stavěl své velkostatky, byl rabován i Hlavačov a Angerbach a to tam toho kamene moc nebylo ani za jeho života, atd. atd
16.4.2007 22:25 Keffer
Za dveřmi v lomu na Vápenném se skrývá krasová, tzv. Západní jeskyně. Cituji z mapy KČT č. 14 - Lužické Hory:
Vápenný: Zalesněný vápencový vrch (790 m). Přírodní rezervace velký Vápenný, suťový porost, pralesovitého charakteru, květnaté lučiny, kapraďorosty, bledule jarní, lilie zlatohlavá. V opuštěném lomu Západní jeskyně s úzkým vchodem, v podzemí puklinové chodby s krápníkovou výzdobou, nepřístupná. Poblíž na rozcestí tur. značených tras pramen.
O Vápenném se vedle dalších míst nejen Lužických hor lze dočíst v knize Soví Jeskyně od Miloše Zapletala (Sedmička, Ostrov Přátelství...) ;o)
P.S. Asi by si to zasloužilo vlastní heslo.
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Bílý Kostel nad Nisou

Místa v okolí

 Bílé kameny
 kostel sv. Pankráce
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 kaple sv. Kryštofa
 kaple Panny Marie
 Solvayův lom
 sousoší Piety
 Grabštejn
 kostel sv. Barbory
 Hamrštejn
 mariánský sloup
 silniční most
 radnice
 Karlovské bučiny
 Krkavčí skály
 kostel sv. Vavřince
 fara
 fara
 kaple Piety
 Hrádek nad Nisou
 Haléřova tvrz
 Winterstein
 kostel Pokoje
 Scholzeho mlýn
 Lemberk
 Stříbrník
 Karlsfried
 Palmův dvůr
 kaple
 Curia Vítkov
 boží muka
 mohyla letců
 kaple sv. Volfganga
 Pachtovský zámeček
 Ještěd
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 Starý Falkenburk
 socha Panny Marie
 ukrajinský hřbitov
 Nový Falkenburk
 Chrastná
 Vysoký
 socha Piety
 Nový Děvín
 kostel sv. Bonifáce
 Kelchsteine
 Velký Valtinov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Děvín
 Oybin
 Horský kostel
 kostel sv. Kříže
 Vartenberk
 kostel Panny Marie
 městské opevnění
 Valdštejnské domky
 Hamerský Špičák
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 radnice
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Kříže
 Rolandova kašna
 synagoga
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 nová radnice
 Johanneum
 městské lázně
 Velký Valtinov
 Liberec
 Mariánský kostel
 dům U Dvou sfing
 Skalákovna
 vodárna
 Tlustec
 Severočeské muzeum
 ZOO Zittau
 Žitava
 vodní nádrž Harcov
 Zámecký vrch
 Jezevčí vrch
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Stohánek
 Krompach
 Krompach
 Čertova zeď
 Heřmanická rozhledna
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Anny
 průrva Ploučnice
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Rašovka
 Ralsko
 Skalní hrad
 Schmittův zámek
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 radnice
 kaplička
 Juliina vyhlídka
 kaple sv. Prokopa
 socha Madony
 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 zámecký okrsek
 nová radnice
 sousoší Piety
 Frýdlantský betlém
 železniční viadukt
 kašna
 sousoší Panny Marie
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 422
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama