Farní kostel sv. Ondřeje v Popicích románského původu přestavěn barokně v letech 1696-1699 a přistavěna věž. Při velkém požáru r. 1806 věž vyhořela, opravena r. 1817 a r. 1863 postavena nová. Od r. 1958 kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Popice-kostel
© Wikimedia Commons Feťour 11/2009
Vinařská obec Popice je prvně doložena r. 1291 v majetku kláštera premonstrátek v Dolních Kounicích. Popice dnes leží nad severním břehem Novomlýnské přehradní nádrže a žije tu přes 960 obyvatel. Leží západně od silnice II/420 v úseku Hustopeče-Dolní Věstonice a mají železniční zastávku na trati 252 Vranovice-Břeclav. Severojižním směrem obcí prochází červená turistická značka spojující Židlochovice a Dolní Věstonice. Kostel sv. Ondřeje se nachází v centru obce. Je kostelem farním a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Farnost Popice je však nyní administrována ex currendo z farnosti Hustopeče.
18.10. 2021
historie

Obec Popice se prvně zmiňuje r. 1291, kdy byla prodána klášteru v Dolních Kounicích. Původně románský kostel byl v letech 1696–1699 radikálně přestavěn v barokním stylu, byla prodloužena loď kostela a přistavěna nová věž. Roku 1781 byla věž osazena cibulovitou bání, stavitelem byl Andreas Voith z Popic. Při velkém požáru r. 1806 vyhořela věž kostela. Věž byla opravena r. 1817. Roku 1863 byla postavena nová věž. Od r. 1958 patří kostel mezi chráněné nemovité kulturní památky ČR. Jeho interiér je barokní, hlavní oltář sv. Ondřeje s velkým obrazem smrti sv. Ondřeje s bohatě vyřezávaným rámem zdobí plastiky svatých z 2. pol. 18. stol. Kamenná křtitelnice pochází z r. 1851. Z r. 1776 pocházejí rozměrné obrazy křížové cesty. Před kostelem stojí pískovcový kříž z r. 1780 a socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1775.

E.H: podle http://monumnet.npu.cz; http://cs.wikipedia.org; http://www.farnostpopice.cz/, 8.3. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Popice

Místa v okolí

 Popice
 Pouzdřany
 Vysoká zahrada
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 větrný mlýn
 boží muka
 mlýn
 dům U Synků
 Archeopark Pavlov
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 Hustopeče
 Mušov
 kostel sv. Rozálie
 Neuhaus
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Velké Němčice
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Topolany
 boží muka
 boží muka
 Dalibor
 vyhlídka U obrázku
 kamenný kruh
 Nosislav
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Bulhary
 Leopoldov
 Koválov
 sýpka
 Žabčice
 kostel sv. Markéty
 Diváky
 Boleradice
 Velké Pavlovice
 městský dům
 Slunečná
 Pohořelice
 jeskyně Na Turoldu
 Nedánov
 boží muka
 zvonice
 Šitbořice
 Židlochovice
 Kraví hora
 Akátová věž
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Cvrčovice
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 kaple sv. Šebestiána
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 Nejdek
 Vlasatice
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 Těšany
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 boží muka
 Drnholec
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Klobouky u Brna
 Medlov
 kostel sv. Oldřicha
 minaret
 U Křížku
 Maurská vodárna
 Lednice
 Loděnice
 rozhledna na vodojemu
 Janův hrad
 kostel sv. Kunhuty
 Kupařovice
 Lovecký zámeček
 Bošovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost sv. Ondřeje v Popicích
Duchovní správce: P. Mgr. Jiří Grmolec, kontaktní osoba v Popicích - pí S. Žižková
691 27 Popice
Tel: 519 415 910
http://www.farnostpopice.cz/o-nas/
jstrelec@post.cz, venkah@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 10959
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama