
Na stavbě je viditelný francouzský vliv a je hodnotnou stavební památkou. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.
Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Během napoleonských válek byl zámeček využit jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a zámeček začal být využíván pro ubytování úředníků. V první čtvrtině 19. století zámeček získal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918. Od roku 1948 jej vlastnil Státní statek a za jejich hospodaření zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 zámek vlastnilo několika soukromých osob, ale pokračujícímu chátrání nijak nezabránili. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů, čehož po pěti letech… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.