Leopoldov

Leopoldsruhe, Velký Dvůr
Lovecký barokní zámeček vystavěn r.1744. Později využíván jako byty a k hospodářským účelům. Chátral až do roku 2001, kdy se vlastníkem stalo Sdružení pěstounských rodin. Po rekonstrukci zde zřízen Dům na půli cesty.
Hlavní obrázek místa
hlavní sev.průčelí zámku,směřujicí do čestného dvora
© D Dohňanský, 07/2014
Pohořelice se nacházejí 25 km jižně od Brna a 22 km severně od Mikulova na hlavním silničním tahu Brno – Mikulov – Vídeň. Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr, 2 km jihovýchodně od centra města. Veřejnosti není přístupný. V okolí Pohořelic se nacházejí turisty vyhledávaná místa jako Pavlovské vrchy, Novomlýnské nádrže na řece Dyji, Pouzdřanská step, město Mikulov nebo pozůstatky kounického kláštera Rosa coeli. Také tudy prochází Brněnská vinařská stezka.
Pavel Vítek, 4.8. 2007
popis

Na stavbě je viditelný francouzský vliv a je hodnotnou stavební památkou. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.

Pavel Vítek, 4.8. 2007

historie

Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Během napoleonských válek byl zámeček využit jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a zámeček začal být využíván pro ubytování úředníků. V první čtvrtině 19. století zámeček získal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918. Od roku 1948 jej vlastnil Státní statek a za jejich hospodaření zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 zámek vlastnilo několika soukromých osob, ale pokračujícímu chátrání nijak nezabránili. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů, čehož po pěti letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.8. 2007

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Topolany
 Vlasatice
 Koválov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Pouzdřany
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Loděnice
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 Mušov
 Medlov
 kostel sv. Linharta
 radnice
 Kupařovice
 Židlochovice
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 Velké Němčice
 Popice
 Nosislav
 Olbramovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Jiřice u Miroslavi
 rozhledna na vodojemu
 boží muka
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Našiměřice
 Akátová věž
 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Kounice
 Neuhaus
 synagoga
 Děvičky
 Bohutice
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Sirotčí hrádek
 památník Křepice
 dům U Synků
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 kamenný kruh
 stará pila
 Ivančický viadukt
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Břežany
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Emin zámek
 Bulhary
Kontaktní informace
Sdružení pěstounských rodin
Anenská 10
602 00 Brno – Staré Brno
Tel: 543 249 141, 543 249 142
http://www.pestouni.cz
dum@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5545
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama