Lovecký barokní zámeček vystavěn r.1744. Později využíván jako byty a k hospodářským účelům. Chátral až do roku 2001, kdy se vlastníkem stalo Sdružení pěstounských rodin. Po rekonstrukci zde zřízen Dům na půli cesty.
Hlavní obrázek místa
Zámek Leopoldsruhe u Pohořelic
Pohled na zámek s čestným dvorem
© Pavel Vítek 08/2007
Pohořelice se nacházejí 25 km jižně od Brna a 22 km severně od Mikulova na hlavním silničním tahu Brno – Mikulov – Vídeň. Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr, 2 km jihovýchodně od centra města. Veřejnosti není přístupný. V okolí Pohořelic se nacházejí turisty vyhledávaná místa jako Pavlovské vrchy, Novomlýnské nádrže na řece Dyji, Pouzdřanská step, město Mikulov nebo pozůstatky kounického kláštera Rosa coeli. Také tudy prochází Brněnská vinařská stezka.
Pavel Vítek, 4.8. 2007
popis

Na stavbě je viditelný francouzský vliv a je hodnotnou stavební památkou. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.

Pavel Vítek, 4.8. 2007

historie

Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Během napoleonských válek byl zámeček využit jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a zámeček začal být využíván pro ubytování úředníků. V první čtvrtině 19. století zámeček získal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918. Od roku 1948 jej vlastnil Státní statek a za jejich hospodaření zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 zámek vlastnilo několika soukromých osob, ale pokračujícímu chátrání nijak nezabránili. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů, čehož po pěti letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.8. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Vlasatice
 Topolany
 Koválov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Pouzdřany
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Loděnice
 sýpka
 Žabčice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Kupařovice
 Židlochovice
 zvonice
 Velké Němčice
 Popice
 Nosislav
 Olbramovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Vysoká zahrada
 mlýn
 rozhledna na vodojemu
 kostel sv. Vavřince
 Jiřice u Miroslavi
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Akátová věž
 Našiměřice
 Drnholec
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Markéty
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 synagoga
 Děvičky
 Bohutice
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Sirotčí hrádek
 dům U Synků
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 kamenný kruh
 stará pila
 Ivančický viadukt
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Břežany
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Emin zámek
 Bulhary
Kontaktní informace
Sdružení pěstounských rodin
Anenská 10
602 00 Brno – Staré Brno
Tel: 543 249 141, 543 249 142
http://www.pestouni.cz
dum@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5545
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama