Lovecký barokní zámeček vystavěn r.1744. Později využíván jako byty a k hospodářským účelům. Chátral až do roku 2001, kdy se vlastníkem stalo Sdružení pěstounských rodin. Po rekonstrukci zde zřízen Dům na půli cesty.
Hlavní obrázek místa
Zámek Leopoldsruhe u Pohořelic
Pohled na zámek s čestným dvorem
© Pavel Vítek 08/2007
Pohořelice se nacházejí 25 km jižně od Brna a 22 km severně od Mikulova na hlavním silničním tahu Brno – Mikulov – Vídeň. Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr, 2 km jihovýchodně od centra města. Veřejnosti není přístupný. V okolí Pohořelic se nacházejí turisty vyhledávaná místa jako Pavlovské vrchy, Novomlýnské nádrže na řece Dyji, Pouzdřanská step, město Mikulov nebo pozůstatky kounického kláštera Rosa coeli. Také tudy prochází Brněnská vinařská stezka.
Pavel Vítek, 4.8. 2007
popis

Na stavbě je viditelný francouzský vliv a je hodnotnou stavební památkou. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.

Pavel Vítek, 4.8. 2007

historie

Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Během napoleonských válek byl zámeček využit jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a zámeček začal být využíván pro ubytování úředníků. V první čtvrtině 19. století zámeček získal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918. Od roku 1948 jej vlastnil Státní statek a za jejich hospodaření zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 zámek vlastnilo několika soukromých osob, ale pokračujícímu chátrání nijak nezabránili. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů, čehož po pěti letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.8. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Vlasatice
 Topolany
 Koválov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Pouzdřany
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Loděnice
 sýpka
 Žabčice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Kupařovice
 Židlochovice
 zvonice
 Velké Němčice
 Popice
 Nosislav
 Olbramovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Vysoká zahrada
 mlýn
 rozhledna na vodojemu
 kostel sv. Vavřince
 Jiřice u Miroslavi
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Akátová věž
 Našiměřice
 Drnholec
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Markéty
 Dolní Kounice
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 synagoga
 Děvičky
 Bohutice
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Sirotčí hrádek
 dům U Synků
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 kamenný kruh
 stará pila
 Ivančický viadukt
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Břežany
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Emin zámek
 Bulhary
Kontaktní informace
Sdružení pěstounských rodin
Anenská 10
602 00 Brno – Staré Brno
Tel: 543 249 141, 543 249 142
http://www.pestouni.cz
dum@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5545
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama