Leopoldov

Leopoldsruhe, Velký Dvůr
Lovecký barokní zámeček vystavěn r.1744. Později využíván jako byty a k hospodářským účelům. Chátral až do roku 2001, kdy se vlastníkem stalo Sdružení pěstounských rodin. Po rekonstrukci zde zřízen Dům na půli cesty.
Hlavní obrázek místa
hlavní sev.průčelí zámku,směřujicí do čestného dvora
© D Dohňanský, 07/2014
Pohořelice se nacházejí 25 km jižně od Brna a 22 km severně od Mikulova na hlavním silničním tahu Brno – Mikulov – Vídeň. Lovecký zámeček Leopoldsruhe leží v místní části Velký dvůr, 2 km jihovýchodně od centra města. Veřejnosti není přístupný. V okolí Pohořelic se nacházejí turisty vyhledávaná místa jako Pavlovské vrchy, Novomlýnské nádrže na řece Dyji, Pouzdřanská step, město Mikulov nebo pozůstatky kounického kláštera Rosa coeli. Také tudy prochází Brněnská vinařská stezka.
Pavel Vítek, 4.8. 2007
popis

Na stavbě je viditelný francouzský vliv a je hodnotnou stavební památkou. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bočními křídly do tvaru U, s kaplí v západním křídle. Stavba je doplněna ohradní zdí a hospodářskými budovami. Ty společně uzavírají čestný dvůr.

Pavel Vítek, 4.8. 2007

historie

Lovecký barokní zámeček Leopoldsruhe dal vystavět roku 1744 Leopold hrabě z Ditrichštejna. Zámeček představuje jedno z děl ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Během napoleonských válek byl zámeček využit jako lazaret pro raněné vojáky. Postupně rostl význam přilehlého vrchnostenského statku a zámeček začal být využíván pro ubytování úředníků. V první čtvrtině 19. století zámeček získal vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zeť císařovny Marie Terezie. V držení Habsburků byl až do jeho vyvlastnění v roce 1918. Od roku 1948 jej vlastnil Státní statek a za jejich hospodaření zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 zámek vlastnilo několika soukromých osob, ale pokračujícímu chátrání nijak nezabránili. Roku 2001 zámeček odkoupilo Sdružení pěstounských rodin a to přistoupilo k rekonstrukci stavby za účelem zřízení Domu na půli cesty, adaptační centrum pro mladé lidi vyšlé z dětských domovů, čehož po pěti letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.8. 2007

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Topolany
 Vlasatice
 Koválov
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Pouzdřany
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Loděnice
 sýpka
 Žabčice
 Mušov
 Medlov
 kostel sv. Linharta
 Kupařovice
 Židlochovice
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 Velké Němčice
 Popice
 Nosislav
 Olbramovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Jiřice u Miroslavi
 rozhledna na vodojemu
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Našiměřice
 Akátová věž
 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Kounice
 Neuhaus
 synagoga
 Děvičky
 Bohutice
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Antonína
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Sirotčí hrádek
 dům U Synků
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 kamenný kruh
 stará pila
 Ivančický viadukt
 Budkovické hradiště
 Stříbský mlýn
 Břežany
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Budkovice
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Emin zámek
 Bulhary
Kontaktní informace
Sdružení pěstounských rodin
Anenská 10
602 00 Brno – Staré Brno
Tel: 543 249 141, 543 249 142
http://www.pestouni.cz
dum@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 5545
Typ místa: zámek
Podkategorie: lovecký
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama