Obelisk postaven r. 1798 na paměť mírové smlouvy mezi Rakouskem a Francií uzavřené r. 1797 v italském Compo Formiu mezi císařem Napoleonem Bonapartem a arcivévodou Karlem Habsburským. Jedná se o jehlan na čtvercovém soklu o celkové výšce 23 m.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička, 12/2008
Obelisk se nachází při samém okraji památkové zóny Lednicko-valtického areálu. Stojí osamocen v polích a je poměrně málo navštěvován. Půjdete-li z Lednice po silnici směrem na Podivín dojdete k mostu přes řeku Dyji. Hned za mostem odbočuje vlevo polní cesta, která nejprve vede proti proudu řeky Dyje při jejím korytu a pak odbočuje do polí. Jen několik desítek metrů za obeliskem je vlevo od cesty chráněná přírodní památka Květné jezero.
4.1. 2009
historie

Obelisk byl vystavěn architektem roku 1798 a je nestarší objekt Lednicko-valtického areálu. Byl vystavěn k uzavření míru mezi Francií a Rakouskem v Campo Formiu. Obelisk má 23 metrů na výšku.

Petr Nožička , 2.1. 2009

pověsti

Facka

Obelisk je místními nazýván Facka. Dokonce na mapách se setkáte s názvem U Facky. Na tomto místě měl knížepán dostat facku od kněžny, které se zde při honu doneslo, že její drahý choť v noci v kartách prohrál celou vesnici. Je také možné, že kníže zde nechal postavit památník hlavně proto, aby se na facku zapomnělo a mírová smlouva mu byla jen záminkou. To se však přepočítal.

L.P., 4.1. 2009

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 minaret
 Zámecký mlýn
 Maurská vodárna
 Nejdek
 Lednice
 Janův hrad
 Podivín
 Lovecký zámeček
 kostel sv. Markéty
 Rybniční zámeček
 Apollonův chrám
 Bulhary
 Nový dvůr
 Chrám Tří Grácií
 Hraniční zámek
 Dalibor
 kaple sv. Huberta
 Aloch
 Velké Bílovice
 Velké Pavlovice
 Stará Břeclav
 Randez-vous
 Belveder
 židovský hřbitov
 Břeclav
 Slunečná
 kostel sv. Václava
 boží muka
 radnice
 vyhlídka U obrázku
 Brána na náměstí
 Valtice
 Všetrapy
 Kolonáda - Reistna
 kamenný kruh
 Archeopark Pavlov
 Sedlec
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Šebestiána
 Děvičky
 kostel sv. Jiří
 jeskyně Na Turoldu
 Kraví hora
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 Kozí hrádek
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 boží muka
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Horní synagoga
 Mikulov
 Na Podluží
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 sklepní ulička
 větrný mlýn
 větrný mlýn
 kaple sv. Antonína
 Pohansko
 Pohansko
 Neuhaus
 Potvorovice
 kostel sv. Isidora
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Starý Poddvorov
 kostel sv. Jiří
 muzeum obce
 dům U Synků
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Kunhuty
 Suchořádská Zmola
 Templářské sklepy
 mlýn
 Čejkovice
 Stezka nad vinohrady
 kostel sv. Rozálie
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Hustopeče
 Popice
 Kobylské jezero
 Lány
 Boleradice
 kostel sv. Jiljí
 Tvrdonice
 kostel sv. Linharta
 Lanžhot
 Mušov
 Pouzdřany
 sklepní ulička
 Brodské
Kontaktní informace
P.č.: 2004/3
Základní informace místa
ID místa: 7223
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama