Gotický hrad nechal vystavět Přemysl Otakar II. V roce 1502 koupili hrad Hrzánové a nechali jej renesančně přestavět. Po třicetileté válce určen k demolici. V 19. stol částečně opraven.
Hlavní obrázek místa
Hrad Houska- Letecký snímek
© Radovan Smokoň 08/2006
Budete-li cestovat Kokořínskem, určitě nevynechejte na svých toulkách hrad Housku. Pod hradem se nachází parkoviště.
28.5. 2002
turistické

Jen malé zpřesnění poslední historie hradu - Houska již není v dezolátním stavu, neustále se opravuje a je přístupná veřejnosti. Kromě hradní kaple je nejzajímavější částí hradu Zelený pokoj s originální renesanční výmalbou, jejíž součástí je i obrázek hradu v 16. stol.

Internetman, 16.4. 2004

historie

Hrad Houska se v srpnu 1943 pod krycím jménem Burgund II stal jedním ze čtyř severočeských depozitářů pro židovské a zednářské knihy z celé okupované Evropy. RSHA jako správce těchto ukradených fondů je sem převezl z archivů a knihoven v Hamburku a Berlíně ohrožených bombardováním v rámci operace Gomorrha (likvidační bombardování německých měst). Pražské židovské muzeum převzalo (zbylé?) rukopisy, knihy a dokumenty až 7.11.1947. Část vrátilo původním majitelům a část předalo v roce 1948 jeruzalémské univerzitní knhovně.

dunkin@centrum.cz, 23.6. 2004

Další texty historie
pověsti

Loupežník Oront

Když skončila třicetiletá válka, vraceli se mnozí Švédové jen neradi zpátky do vlasti. Válka se jim stala řemeslem, loupežení pramenem lehkého živobytí. Jedním z těch, jimž se nechtělo z Čech, byl švédský velitel Oront. Usadil se v opuštěném zámku Housce, stal se náčelníkem loupežníků. Se svou bandou, čítající deset lupičů, podnikal vpády do okolních měst, loupil tam a vraždil. Mělničtí, kteří od něho zakusili nejvíce, vypsali na jeho hlavu odměnu sto tolarův. O tom se doslechl stránecký myslivec Jiranda a smluvil se s přítelem Mazancem z Olešnice, že se pokusí tu odměnu získati. Střelci byli dobří, měli pušky, prach i olovo, avšak na Oronta, který byl dosud nezranitelný, musila býti ulita koule o půlnoci, když měsíc vchází v nov. Došli si ke kováři do Střezivojic a ten jim ulil koule podle jejich přání. „Kdo z nás první vystřelí?“ staral se Jiranda. „Rozsvěťme svíci a střílejme do plamene,“ učinil návrh Mazanec.…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Blatce

Místa v okolí

 Týn
 Vrátenská hora
 kostel sv. Vojtěcha
 pivovar
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 Lobeč
 kostel sv. Václava
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Nedamy
 Kokořín
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 větrný mlýn
 socha sv. Prokopa
 Kokořín - Staráky
 kaple sv. Barbory
 Vidim
 Klemperka
 dům č.p. 31
 socha sv. Floriána
 sušárna chmele
 Kokořín
 Starý Berštejn
 radnice
 kaple
 fara
 Stránka
 Dubá
 Valdštejnská kaple
 mariánské sousoší
 Doksy
 Starý zámek
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Bezděz
 Valdštejnsko
 Zakšín
 židovský hřbitov
 Harasov
 Klůček
 kostel sv. Jakuba
 Myšlín
 Bosyně
 Swamp
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 rozhledna Vrchbělá
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Slavín
 kostel sv. Mikuláše
 Břehyně-Pecopala
 Hradišť
 kostel sv. Havla
 Vřísek
 Skalsko
 socha sv. Floriana
 Konvalinkový vrch
 Česká brána
 Čap
 radnice
 fara
 kostel sv. Ondřeje
 kostnice
 Bělá pod Bezdězem
 Brocno
 Kováň
 Řepín
 zvonice
 Jestřebí
 Chudý hrádek
 Had
 Čertovy hlavy
 evangelický kostel
 Klácelka
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Sukorady
 kaple sv. Prokopa
 Velké Všelisy
 Loubí
 Psí kostel
 kaple sv. Josefa
 Novozámecký rybník
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Liběchov
 kostel sv. Martina
 Mnichovská průrva
 kostel sv. Havla
 Vítkovec
 socha Krista
 kamenný milník
 socha sv. Starosty
 Jiljov
 kostel sv. Barbory
 Kuřívody
 Dolní Beřkovice
 Barbořin most
 Niměřice
 Syslov
 Neuberk
 Rybnov
 Sovínky
 židovský hřbitov
 Rokytovec
 Velké Horky
 Milčany
 Bezno
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 hrad u Hvězdy
 hrad u Hostíkovic
 Hrázský mlýn
 kaple
 Dolanský mlýn
Kontaktní informace
Správa hradu Houska
Houska 1
471 62 pošta Okna
Tel: (+420) 728 351 101, 315 693 321
http://www.hradhouska.cz/
houska.kastelan@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 1103
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.5.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama