Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami obce. Byly postaveny v l. 1783 - 1785 pravděpodobně podle návrhu Karla Jana Hromádky, v období rozkvětu panství za vlády rodu knížat z Dietrichsteina. Od roku 1958 patří mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiří s přilehlou farou
© Václav Kapr, 08/2013
Pozdně barokní kostel s klasicistními rysy je jednotnou, přibližně orientovanou jednolodní stavbou obdélného půdorysu, s půlkruhově ukončeným kněžištěm, při jehož severní zdi je čtyřboká sakristie. Nad západním vstupním průčelím se tyčí hranolová věž (zvonice). Fasády jsou členěné obdélnými vpadlými výplněmi, okna jsou podélná, segmentově zakončená. Západní průčelí je na bocích konkávně projmuté (ve cviklech jsou točitá schodiště), je završeno trojúhelníkovým štítem. Fasáda věže je členěna pilastry, flankující uťatá nároží. Loď i kněžiště jsou zaklenuty plackami mezi pasy, dosedajícími na úseky římsového kladí, neseného pilastry s kompozitními hlavicemi. Sakristie je zaklenutá valeně s výsečemi. Na západní straně lodi je hudební kruchta, podklenutá jedním širokým obloukem. Bohatě tvarovaná varhanní skříň (60. l. 18. stol.) včetně parapetu s vloženým pozitivem sem byla zřejmě přemístěna ze zrušeného minoritského kostela v Olomouci. Skříň i parapet zdobí andílci hrající na nástroje, čabrakové závěsy a prořezávané rokaje. Kostel má dvoudílný zděný hlavní oltář klasicistního charakteru, pocházející z doby vzniku stavby. Na menze má skříňový tabernákl (andílci, dekorativní vázy). Ve sloupovém retabulu je zasazen obraz sv. Jiří, který r. 1792 namaloval Josef Winterhalder ml. (moderní přemalby). Štukové sochy sv. Cyrila a Metoděje na bočních konzolách a andílky, stejně jako okřídlené hlavičky na volutovém nástavci jsou připisovány Ondřejovi Schweiglovi. Boční retabulový oltář sv. Peregrina pochází ze zrušené hradní kaple sv. Mikuláše na Sirotčím hrádku. Přízední kazatelna patří také k původnímu vybavení kostela. Je zdobená reliéfy evangelistů na parapetu a sochou Ježíše Krista na stříšce. K mobiliáři patří také mramorová křtitelnice (nízká, široká mísa na balustrové noze), pocházející z doby vzniku kostela. Nejstarší z kostelních zvonů pochází z doby kolem r. 1500.
E.H. podle B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999, 15.10. 2013
historie

Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami v obci. Byly vybudovány v letech 1783 - 1785, autorem arch. návrhu jejich podoby byl pravděpodobně Karel Jan Hromádko. Obec se zmiňuje prvně r. 1332, kdy patřila k panství Sirotčího hradu mikulovské vrchnosti. R. 1537 se zmiňuje jako pustá ves. Před r. 1573 byla znovu osídlena a patřila k Mikulovu. V 16. stol. převládal v obci protestantismus, roku 1582 se v obci připomíná kostel. Roku 1575 získal panství rod knížat z Dietrichsteina, za kterých došlo k hospodářskému rozkvětu celého kraje, zejména v 2. polovině 17. stol. a v průběhu celého 18. stol. Farní kostel sv. Jiří nahradil hradní kapli sv. Mikuláše poté, co byla z příkazu císaře Josefa II. zrušena a zbourána (z kaple se zachoval boční oltář s obrazem sv. Peregrina). Od roku 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR.

E.H. podle http://www.klentnice.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; http://www.farnostimikulovska.cz, 15.10. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klentnice

Místa v okolí

 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Bulhary
 Mušov
 Sedlec
 boží muka
 Dalibor
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Markéty
 Popice
 kostel sv. Anny
 Zámecký mlýn
 Pouzdřany
 boží muka
 Hraniční zámek
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Floriána
 větrný mlýn
 Drnholec
 Obelisk
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Maurská vodárna
 U Křížku
 dům U Synků
 minaret
 Lednice
 vyhlídka U obrázku
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Kunhuty
 Aloch
 Belveder
 Chrám Tří Grácií
 Kolonáda - Reistna
 radnice
 Brána na náměstí
 Nový dvůr
 Hrádek u Drnholce
 Hustopeče
 Falkenstein
 Velké Pavlovice
 Valtice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 boží muka
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Leopoldov
 Slunečná
 Vlasatice
 Kirchstetten
 Kraví hora
 městský dům
 boží muka
 Boleradice
 Nedánov
Kontaktní informace
Farnost Klentnice - Farnosti Mikulovska
Římskokatolická fara
P. Mgr. Pavel Pacner, probošt, farář Mikulov, Klentnice
Náměstí 4
Mikulov
Tel: 737 382 622
http://www.farnostimikulovska.cz/view.php?cisloclanku=2013010009
pavelfox36@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama