Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami obce. Byly postaveny v l. 1783 - 1785 pravděpodobně podle návrhu Karla Jana Hromádky, v období rozkvětu panství za vlády rodu knížat z Dietrichsteina. Od roku 1958 patří mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiří s přilehlou farou
© Václav Kapr, 08/2013
Pozdně barokní kostel s klasicistními rysy je jednotnou, přibližně orientovanou jednolodní stavbou obdélného půdorysu, s půlkruhově ukončeným kněžištěm, při jehož severní zdi je čtyřboká sakristie. Nad západním vstupním průčelím se tyčí hranolová věž (zvonice). Fasády jsou členěné obdélnými vpadlými výplněmi, okna jsou podélná, segmentově zakončená. Západní průčelí je na bocích konkávně projmuté (ve cviklech jsou točitá schodiště), je završeno trojúhelníkovým štítem. Fasáda věže je členěna pilastry, flankující uťatá nároží. Loď i kněžiště jsou zaklenuty plackami mezi pasy, dosedajícími na úseky římsového kladí, neseného pilastry s kompozitními hlavicemi. Sakristie je zaklenutá valeně s výsečemi. Na západní straně lodi je hudební kruchta, podklenutá jedním širokým obloukem. Bohatě tvarovaná varhanní skříň (60. l. 18. stol.) včetně parapetu s vloženým pozitivem sem byla zřejmě přemístěna ze zrušeného minoritského kostela v Olomouci. Skříň i parapet zdobí andílci hrající na nástroje, čabrakové závěsy a prořezávané rokaje. Kostel má dvoudílný zděný hlavní oltář klasicistního charakteru, pocházející z doby vzniku stavby. Na menze má skříňový tabernákl (andílci, dekorativní vázy). Ve sloupovém retabulu je zasazen obraz sv. Jiří, který r. 1792 namaloval Josef Winterhalder ml. (moderní přemalby). Štukové sochy sv. Cyrila a Metoděje na bočních konzolách a andílky, stejně jako okřídlené hlavičky na volutovém nástavci jsou připisovány Ondřejovi Schweiglovi. Boční retabulový oltář sv. Peregrina pochází ze zrušené hradní kaple sv. Mikuláše na Sirotčím hrádku. Přízední kazatelna patří také k původnímu vybavení kostela. Je zdobená reliéfy evangelistů na parapetu a sochou Ježíše Krista na stříšce. K mobiliáři patří také mramorová křtitelnice (nízká, široká mísa na balustrové noze), pocházející z doby vzniku kostela. Nejstarší z kostelních zvonů pochází z doby kolem r. 1500.
E.H. podle B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999, 15.10. 2013
historie

Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami v obci. Byly vybudovány v letech 1783 - 1785, autorem arch. návrhu jejich podoby byl pravděpodobně Karel Jan Hromádko. Obec se zmiňuje prvně r. 1332, kdy patřila k panství Sirotčího hradu mikulovské vrchnosti. R. 1537 se zmiňuje jako pustá ves. Před r. 1573 byla znovu osídlena a patřila k Mikulovu. V 16. stol. převládal v obci protestantismus, roku 1582 se v obci připomíná kostel. Roku 1575 získal panství rod knížat z Dietrichsteina, za kterých došlo k hospodářskému rozkvětu celého kraje, zejména v 2. polovině 17. stol. a v průběhu celého 18. stol. Farní kostel sv. Jiří nahradil hradní kapli sv. Mikuláše poté, co byla z příkazu císaře Josefa II. zrušena a zbourána (z kaple se zachoval boční oltář s obrazem sv. Peregrina). Od roku 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR.

E.H. podle http://www.klentnice.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; http://www.farnostimikulovska.cz, 15.10. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klentnice

Místa v okolí

 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Mikulov
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Bulhary
 Mušov
 Sedlec
 boží muka
 Dalibor
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Markéty
 Popice
 kostel sv. Anny
 Zámecký mlýn
 Pouzdřany
 boží muka
 Hraniční zámek
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Floriána
 větrný mlýn
 Drnholec
 Obelisk
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Maurská vodárna
 U Křížku
 dům U Synků
 minaret
 Lednice
 vyhlídka U obrázku
 Rybniční zámeček
 kostel sv. Kunhuty
 Aloch
 Belveder
 Chrám Tří Grácií
 Kolonáda - Reistna
 radnice
 Brána na náměstí
 Nový dvůr
 Hrádek u Drnholce
 Hustopeče
 Falkenstein
 Velké Pavlovice
 Valtice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 boží muka
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Leopoldov
 Slunečná
 Vlasatice
 Kirchstetten
 Kraví hora
 městský dům
 boží muka
 Boleradice
 Nedánov
Kontaktní informace
Farnost Klentnice - Farnosti Mikulovska
Římskokatolická fara
P. Mgr. Pavel Pacner, probošt, farář Mikulov, Klentnice
Náměstí 4
Mikulov
Tel: 737 382 622
http://www.farnostimikulovska.cz/view.php?cisloclanku=2013010009
pavelfox36@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama