Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami obce. Byly postaveny v l. 1783 - 1785 pravděpodobně podle návrhu Karla Jana Hromádky, v období rozkvětu panství za vlády rodu knížat z Dietrichsteina. Od roku 1958 patří mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jiří s přilehlou farou
© Václav Kapr, 08/2013
Pozdně barokní kostel s klasicistními rysy je jednotnou, přibližně orientovanou jednolodní stavbou obdélného půdorysu, s půlkruhově ukončeným kněžištěm, při jehož severní zdi je čtyřboká sakristie. Nad západním vstupním průčelím se tyčí hranolová věž (zvonice). Fasády jsou členěné obdélnými vpadlými výplněmi, okna jsou podélná, segmentově zakončená. Západní průčelí je na bocích konkávně projmuté (ve cviklech jsou točitá schodiště), je završeno trojúhelníkovým štítem. Fasáda věže je členěna pilastry, flankující uťatá nároží. Loď i kněžiště jsou zaklenuty plackami mezi pasy, dosedajícími na úseky římsového kladí, neseného pilastry s kompozitními hlavicemi. Sakristie je zaklenutá valeně s výsečemi. Na západní straně lodi je hudební kruchta, podklenutá jedním širokým obloukem. Bohatě tvarovaná varhanní skříň (60. l. 18. stol.) včetně parapetu s vloženým pozitivem sem byla zřejmě přemístěna ze zrušeného minoritského kostela v Olomouci. Skříň i parapet zdobí andílci hrající na nástroje, čabrakové závěsy a prořezávané rokaje. Kostel má dvoudílný zděný hlavní oltář klasicistního charakteru, pocházející z doby vzniku stavby. Na menze má skříňový tabernákl (andílci, dekorativní vázy). Ve sloupovém retabulu je zasazen obraz sv. Jiří, který r. 1792 namaloval Josef Winterhalder ml. (moderní přemalby). Štukové sochy sv. Cyrila a Metoděje na bočních konzolách a andílky, stejně jako okřídlené hlavičky na volutovém nástavci jsou připisovány Ondřejovi Schweiglovi. Boční retabulový oltář sv. Peregrina pochází ze zrušené hradní kaple sv. Mikuláše na Sirotčím hrádku. Přízední kazatelna patří také k původnímu vybavení kostela. Je zdobená reliéfy evangelistů na parapetu a sochou Ježíše Krista na stříšce. K mobiliáři patří také mramorová křtitelnice (nízká, široká mísa na balustrové noze), pocházející z doby vzniku kostela. Nejstarší z kostelních zvonů pochází z doby kolem r. 1500.
E.H. podle B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, část 2. [J/N], Academia, Praha 1999, 15.10. 2013
historie

Pozdně barokní kostel sv. Jiří a sousední fara (čp. 37) jsou zřejmě nejstaršími stavbami v obci. Byly vybudovány v letech 1783 - 1785, autorem arch. návrhu jejich podoby byl pravděpodobně Karel Jan Hromádko. Obec se zmiňuje prvně r. 1332, kdy patřila k panství Sirotčího hradu mikulovské vrchnosti. R. 1537 se zmiňuje jako pustá ves. Před r. 1573 byla znovu osídlena a patřila k Mikulovu. V 16. stol. převládal v obci protestantismus, roku 1582 se v obci připomíná kostel. Roku 1575 získal panství rod knížat z Dietrichsteina, za kterých došlo k hospodářskému rozkvětu celého kraje, zejména v 2. polovině 17. stol. a v průběhu celého 18. stol. Farní kostel sv. Jiří nahradil hradní kapli sv. Mikuláše poté, co byla z příkazu císaře Josefa II. zrušena a zbourána (z kaple se zachoval boční oltář s obrazem sv. Peregrina). Od roku 1958 patří kostel mezi chráněné památky ČR.

E.H. podle http://www.klentnice.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999; http://www.farnostimikulovska.cz, 15.10. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Klentnice

Místa v okolí

 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kamenný kruh
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 jeskyně Na Turoldu
 Kozí hrádek
 Děvičky
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 kostel sv. Václava
 Mikulov
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Archeopark Pavlov
 mlýn
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Bulhary
 Mušov
 Sedlec
 boží muka
 Dalibor
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Nejdek
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Markéty
 Popice
 kostel sv. Anny
 Zámecký mlýn
 Pouzdřany
 boží muka
 Hraniční zámek
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Floriána
 Drnholec
 větrný mlýn
 Obelisk
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Maurská vodárna
 boží muka
 minaret
 Lednice
 U Křížku
 dům U Synků
 Rybniční zámeček
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Aloch
 Belveder
 Chrám Tří Grácií
 Kolonáda - Reistna
 radnice
 Nový dvůr
 Hrádek u Drnholce
 Brána na náměstí
 Valtice
 Hustopeče
 Falkenstein
 Velké Pavlovice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Apollonův chrám
 boží muka
 Randez-vous
 kaple sv. Huberta
 Leopoldov
 Slunečná
 Vlasatice
 Kirchstetten
 městský dům
 Kraví hora
 boží muka
 Boleradice
 Nedánov
Kontaktní informace
Farnost Klentnice - Farnosti Mikulovska
Římskokatolická fara
P. Mgr. Pavel Pacner, probošt, farář Mikulov, Klentnice
Náměstí 4
Mikulov
Tel: 737 382 622
http://www.farnostimikulovska.cz/view.php?cisloclanku=2013010009
pavelfox36@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama