První zmínka o kostele a faře pochází z r. 1222. Současný kostel vznikl v letech 1290-1580 v několika stavebních etapách. V r. 1668 mírně renesančně upraven. V interiéru jsou zachovalé gotické fresky z r. 1324. Součástí areálu je i barokní fara postavená v r. 1769.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Pohořelice (německy Pohrlitz) leží na jižní Moravě v okrese Brno-venkov. K dominantám města patří zejména památkově chráněný římskotatolický farní kostel sv. Jakuba Staršího, u něhož stojí socha sv. Vendelína a kamenný kříž. Součástí sakrálního areálu je rovněž, ke kulturním památkám patřící, budova fary č. p. 8, která stojí na protější straně silnice. Tento areál se nachází v centru města, na náměstí Svobody. Kostel je možné navštívit v době konání bohoslužeb. Nedaleko kostela stojí nejstarší světská stavba města, bývalý hotel Pfann. K dalším památkám patří lovecký zámeček, židovský hřbitov, několik božích muk, soch a křížů.
Luděk Vláčil, 2.12. 2020
historie

První známá písemná zmínka o Pohořelicích pochází z roku 1222. Téhož roku se připomíná farář Jindřich „plebanus in borlitz“, což znamená, že zde byl kostel i fara. Jednalo se o románský kostel, který byl v roce 1278 zničen při velkém požáru. V letech 1290–1580 byl v několika stavebních etapách postaven trojlodní gotický kostel s příčnou lodí a věží, osazenou asymetricky v západním průčelí. Nejstarší částí kostela je zřejmě polygonálně ukončené kněžiště postavené někdy na konci 13. století. Pozdější gotické úpravy reprezentují zachovalé fresky z roku 1324, které byly objeveny v roce 1934. Tou nejzajímavější je freska zesnutí Panny Marie. Kostelní věž původně sloužila jako strážní a v horním patře byl byt. Z toho důvodu ze střechy dříve vystupoval komín. V roku 1668 provedl brněnský stavitel Ruprecht renesanční úpravy, při nichž byla zazděna původní gotická okna a vznikla nová půlkruhová okna. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pohorelice.cz, https://region.rozhlas.cz a další, 2.12. 2020

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Leopoldov
 Koválov
 Topolany
 Loděnice
 Medlov
 Vlasatice
 sýpka
 Branišovice
 Žabčice
 kostel sv. Vavřince
 Kupařovice
 kostel sv. Anny
 Pouzdřany
 Židlochovice
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 rozhledna na vodojemu
 Olbramovice
 zvonice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Kounice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Velké Němčice
 Mušov
 synagoga
 Akátová věž
 kostel sv. Linharta
 Našiměřice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Bohutice
 radnice
 Popice
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Rozálie
 Ivančický viadukt
 Drnholec
 stará pila
 Hrádek u Drnholce
 U Křížku
 kostel Všech svatých
 hrobka Deymů
 Hajany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Stříbský mlýn
 Budkovické hradiště
 Děvičky
 Prštice
 kaple sv. Antonína
 Na Oklikách
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Rebešovice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 větrný mlýn
 Budkovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 Alexovice
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Nová brána
 městské opevnění
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Sirotčí hrádek
 Ivančice
 synagoga
 kostel sv. Leopolda
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Rokytná
 kamenný kruh
 dvůr Wladimírov
 Břežany
 boží muka
 Řeznovice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Sokolnice
 sýpka
 cukrovar
Základní informace místa
ID místa: 15395
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama