První zmínka o kostele a faře pochází z r. 1222. Současný kostel vznikl v letech 1290-1580 v několika stavebních etapách. V r. 1668 mírně renesančně upraven. V interiéru jsou zachovalé gotické fresky z r. 1324. Součástí areálu je i barokní fara postavená v r. 1769.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Pohořelice (německy Pohrlitz) leží na jižní Moravě v okrese Brno-venkov. K dominantám města patří zejména památkově chráněný římskotatolický farní kostel sv. Jakuba Staršího, u něhož stojí socha sv. Vendelína a kamenný kříž. Součástí sakrálního areálu je rovněž, ke kulturním památkám patřící, budova fary č. p. 8, která stojí na protější straně silnice. Tento areál se nachází v centru města, na náměstí Svobody. Kostel je možné navštívit v době konání bohoslužeb. Nedaleko kostela stojí nejstarší světská stavba města, bývalý hotel Pfann. K dalším památkám patří lovecký zámeček, židovský hřbitov, několik božích muk, soch a křížů.
Luděk Vláčil, 2.12. 2020
historie

První známá písemná zmínka o Pohořelicích pochází z roku 1222. Téhož roku se připomíná farář Jindřich „plebanus in borlitz“, což znamená, že zde byl kostel i fara. Jednalo se o románský kostel, který byl v roce 1278 zničen při velkém požáru. V letech 1290–1580 byl v několika stavebních etapách postaven trojlodní gotický kostel s příčnou lodí a věží, osazenou asymetricky v západním průčelí. Nejstarší částí kostela je zřejmě polygonálně ukončené kněžiště postavené někdy na konci 13. století. Pozdější gotické úpravy reprezentují zachovalé fresky z roku 1324, které byly objeveny v roce 1934. Tou nejzajímavější je freska zesnutí Panny Marie. Kostelní věž původně sloužila jako strážní a v horním patře byl byt. Z toho důvodu ze střechy dříve vystupoval komín. V roku 1668 provedl brněnský stavitel Ruprecht renesanční úpravy, při nichž byla zazděna původní gotická okna a vznikla nová půlkruhová okna. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pohorelice.cz, https://region.rozhlas.cz a další, 2.12. 2020

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Leopoldov
 Koválov
 Topolany
 Loděnice
 Vlasatice
 sýpka
 Žabčice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Kupařovice
 kostel sv. Anny
 Židlochovice
 Pouzdřany
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 rozhledna na vodojemu
 zvonice
 Olbramovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Kounice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Mušov
 synagoga
 Velké Němčice
 Akátová věž
 kostel sv. Linharta
 Našiměřice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Bohutice
 radnice
 mariánský sloup
 Popice
 kostel sv. Markéty
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kostel sv. Rozálie
 Ivančický viadukt
 Drnholec
 stará pila
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel Všech svatých
 hrobka Deymů
 Hajany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 Stříbský mlýn
 Budkovické hradiště
 Děvičky
 Prštice
 kaple sv. Antonína
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Rebešovice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Budkovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Nová brána
 městské opevnění
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Leopolda
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Rokytná
 kamenný kruh
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 Břežany
 Řeznovice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Sokolnice
 sýpka
 cukrovar
Základní informace místa
ID místa: 15395
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama