První zmínka o kostele a faře pochází z r. 1222. Současný kostel vznikl v letech 1290-1580 v několika stavebních etapách. V r. 1668 mírně renesančně upraven. V interiéru jsou zachovalé gotické fresky z r. 1324. Součástí areálu je i barokní fara postavená v r. 1769.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Pohořelice (německy Pohrlitz) leží na jižní Moravě v okrese Brno-venkov. K dominantám města patří zejména památkově chráněný římskotatolický farní kostel sv. Jakuba Staršího, u něhož stojí socha sv. Vendelína a kamenný kříž. Součástí sakrálního areálu je rovněž, ke kulturním památkám patřící, budova fary č. p. 8, která stojí na protější straně silnice. Tento areál se nachází v centru města, na náměstí Svobody. Kostel je možné navštívit v době konání bohoslužeb. Nedaleko kostela stojí nejstarší světská stavba města, bývalý hotel Pfann. K dalším památkám patří lovecký zámeček, židovský hřbitov, několik božích muk, soch a křížů.
Luděk Vláčil, 2.12. 2020
historie

První známá písemná zmínka o Pohořelicích pochází z roku 1222. Téhož roku se připomíná farář Jindřich „plebanus in borlitz“, což znamená, že zde byl kostel i fara. Jednalo se o románský kostel, který byl v roce 1278 zničen při velkém požáru. V letech 1290–1580 byl v několika stavebních etapách postaven trojlodní gotický kostel s příčnou lodí a věží, osazenou asymetricky v západním průčelí. Nejstarší částí kostela je zřejmě polygonálně ukončené kněžiště postavené někdy na konci 13. století. Pozdější gotické úpravy reprezentují zachovalé fresky z roku 1324, které byly objeveny v roce 1934. Tou nejzajímavější je freska zesnutí Panny Marie. Kostelní věž původně sloužila jako strážní a v horním patře byl byt. Z toho důvodu ze střechy dříve vystupoval komín. V roku 1668 provedl brněnský stavitel Ruprecht renesanční úpravy, při nichž byla zazděna původní gotická okna a vznikla nová půlkruhová okna. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pohorelice.cz, https://region.rozhlas.cz a další, 2.12. 2020

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Pohořelice

Místa v okolí

 městský dům
 Pohořelice
 boží muka
 Cvrčovice
 Leopoldov
 Koválov
 Topolany
 Loděnice
 Medlov
 Vlasatice
 sýpka
 Žabčice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Kupařovice
 kostel sv. Anny
 Židlochovice
 Pouzdřany
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 rozhledna na vodojemu
 zvonice
 Olbramovice
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Dolní Kounice
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Mušov
 synagoga
 Velké Němčice
 Akátová věž
 kostel sv. Linharta
 Našiměřice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 Bohutice
 radnice
 mariánský sloup
 Popice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 Vysoká zahrada
 mlýn
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Ivančický viadukt
 Drnholec
 stará pila
 U Křížku
 Hrádek u Drnholce
 kostel Všech svatých
 hrobka Deymů
 Hajany
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Jiljí
 Neuhaus
 památník Křepice
 Stříbský mlýn
 Budkovické hradiště
 Děvičky
 Prštice
 kaple sv. Antonína
 židovský hřbitov
 Na Oklikách
 Rebešovice
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Hustopeče
 větrný mlýn
 Budkovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Alexovice
 Nová brána
 městské opevnění
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 synagoga
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Leopolda
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Rokytná
 kamenný kruh
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 Břežany
 Řeznovice
 boží muka
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 boží muka
 Sokolnice
 sýpka
 cukrovar
Základní informace místa
ID místa: 15395
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama