Velká barokní sýpka byla postavena někdy po r. 1713 Filipem Ludwigem Sinzendorfem v severozápadní části dvora. Po r. 1918 byl zemědělský dvůr zestátněn a od r. 1925 začal sloužit Vysoké škole zemědělské v Brně. Od r. 1958 je kulturní památkou a dodnes slouží různým způsobem svému původnímu účelu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Obec Žabčice se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Brno-venkov asi 25 kilometrů jižně od Brna. V severozápadní části obce, u hlavní silnice, v Zemědělské ulici, na okraji dvora školního zemědělského podniku stojí velká, výrazná a zajímavá budova barokní sýpky. Budova je dlouhá přibližně 61 m, široká 13 m a 18 m vysoká. Vedle ní stojí zcela nevýrazný obytný dům, jenž býval původně loveckým zámečkem. Sýpka bývá se zámečkem často zaměňována, protože na rozdíl od něj působí, již na první pohled, starobylým dojmem. K dalším pamětihodnostem Žabčic patří kaple sv. Vavřince stojící uprostřed obce a zachovalé tvrziště Koválov ležící jihovýchodně od obce. Za zmínku stojí hezky upravené prostranství v blízkosti školního zemědělského podniku s jezírkem plným ryb a překlenutým dřevěným mostem.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.zabcice.cz/obec/ a další, 7.4. 2016
historie

První zmínka o vsi Žabčice je z roku 1356, kdy je uvedena pod jménem Zabczicz. V roce 1567 se Žabčice s dvorem staly součástí židlochovického panství a náležely Žerotínům. Podle obecní kroniky z roku 1925 měl nechat postavit velkou barokní sýpku někdy po roce 1713 Filip Ludwig Sinzendorf. Podle historického průzkumu byl objekt sýpky, stojící v severozápadní části dvora žabčického statku, postaven spíše někdy v letech 1723-1727. Vedle ní byl někdy koncem 18. století vybudován také malý lovecký zámeček. Po roce 1918 byl zemědělský dvůr Žabčice zestátněn a od roku 1925 začal sloužit Vysoké škole zemědělské v Brně (dnes Mendelova univerzita) jako školní zemědělský podnik. Někdy v té době byla budova elektrifikována a opatřena výtahem. V roce 1958 byla sýpka zapsána na seznam nemovitých kulturních památek. Objekt dodnes slouží různým způsobem svému původnímu účelu.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.zabcice.cz/obec/ a další, 7.4. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Žabčice

Místa v okolí

 Žabčice
 Koválov
 Židlochovice
 zvonice
 Topolany
 Akátová věž
 kostel sv. Vavřince
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 mariánský sloup
 radnice
 Velké Němčice
 městský dům
 Pohořelice
 Cvrčovice
 rozhledna na vodojemu
 boží muka
 Leopoldov
 Pouzdřany
 Kupařovice
 stará pila
 Loděnice
 Rebešovice
 Popice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Dolní Kounice
 hrobka Deymů
 Hajany
 boží muka
 synagoga
 kostel Všech svatých
 dvůr Wladimírov
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Hustopeče
 boží muka
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Těšany
 Vlasatice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 fara
 dům U Synků
 dům č. p. 329
 Mušov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Šitbořice
 boží muka
 větrný mlýn
 boží muka
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Diváky
 Chrlice
 Sokolnice
 Vysoká zahrada
 Šafránkův mlýn
 mlýn
 Přízřenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 cukrovar
 sýpka
 Sokolnice
 panský pivovar
 cihelna
 Prštice
 boží muka
 Prštice
 Olbramovice
 Tuřany
 Nenovice
 Ivančický viadukt
 Archeopark Pavlov
 Stříbský mlýn
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Mohyla míru
 Na Oklikách
 Střelice
 kostel sv. Anny
 Tetčice
Základní informace místa
ID místa: 12759
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama