První kostel, románský, později goticky přestavěný, byl postaven r.1237. Při stavbě nového kostela přestavěn na faru. Současný chrám Nejsvětější Trojice postaven v l.1750–57. I přes pozdější opravy, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.
Hlavní obrázek místa
Chrám Nejsvětější Trojice v Drnholci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec, v současnosti městys Drnholec leží 16 km severozápadně od Mikulova na řece Dyji. Obcí prochází silnice II/414 Hrušovany nad Jevišovkou – Mikulov. Autobuse do Drnholce dojedeme z Mikulova, Znojma i Brna. Železnicí je dosažitelný ze stanice Novosedly, na trati Znojmo – Hrušovany – Břeclav. Nádraží Novosedly je 2 km jižně od Drnholce. Kostel stojí v centru obce, nedaleko od mohutné stavby drnholeckého zámku. V Blízkosti Drnholce se na řece Dyji nacházejí přehradní nádrže Nové mlýny I, II a III, které jsou využívány i pro rekreační účely. V okolí najdeme turisticky zajímavé je město Mikulov a CHKO Pálava.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Nejsvětější Trojice, výrazná architektonická dominanta obce, je postaven v barokním stylu, podle stylu z doby francouzského krále Ludvíka XVI. Stavitelem byl František Antonín Grimm z Brna. Délka kostela je 36 metrů, šířka 11 metrů a výška 21 metrů. Na věž vede 101 schodů. Autory sochařské výzdoby kostela jsou Ondřej Schweigel a Reiter. Obrazy jsou dílem Josefa Winterhaltera. Varhany pocházející z roku 1750 mají 2 manuály a bohatě zdobnou barokní skříň. Jedná se o umělecké dílo 1. třídy.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1249. První kostel byl v obci postaven v roce 1237. Tento tehdy již farní kostel byl zasvěcen sv. Martinovi a později byl přestavěn v gotickém slohu. Během stavby nového kostela pak byl přestavěn na faru. Současný římskokatolický chrám Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1750 - 1757. Na stavbě se podílely městys Drnholec a obce Brod nad Dyjí a Novosedly a přispěním vrchnost, hrabat Trautmansdorfů. Stavitelem byl František Grimm z Brna. I když byly v letech 1959 a 1988 prováděny opravy kostela, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Vlasatice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Emin zámek
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 Leopoldov
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 Vysoká zahrada
 Kozí hrádek
 Branišovice
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kanovnické domy
 kamenný kruh
 městské hradby
 Děvičky
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 městský dům
 Pohořelice
 Kirchstetten
 Našiměřice
 Božice
 Cvrčovice
 Sedlec
 Popice
 Topolany
 Falkenstein
 Miroslav
 Olbramovice
 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 stará radnice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Velké Němčice
Kontaktní informace
Nám. Svobody 2
691 83 Drnholec
Tel: 519 519 234
Základní informace místa
ID místa: 5186
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama