První kostel, románský, později goticky přestavěný, byl postaven r.1237. Při stavbě nového kostela přestavěn na faru. Současný chrám Nejsvětější Trojice postaven v l.1750–57. I přes pozdější opravy, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.
Hlavní obrázek místa
Chrám Nejsvětější Trojice v Drnholci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec, v současnosti městys Drnholec leží 16 km severozápadně od Mikulova na řece Dyji. Obcí prochází silnice II/414 Hrušovany nad Jevišovkou – Mikulov. Autobuse do Drnholce dojedeme z Mikulova, Znojma i Brna. Železnicí je dosažitelný ze stanice Novosedly, na trati Znojmo – Hrušovany – Břeclav. Nádraží Novosedly je 2 km jižně od Drnholce. Kostel stojí v centru obce, nedaleko od mohutné stavby drnholeckého zámku. V Blízkosti Drnholce se na řece Dyji nacházejí přehradní nádrže Nové mlýny I, II a III, které jsou využívány i pro rekreační účely. V okolí najdeme turisticky zajímavé je město Mikulov a CHKO Pálava.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Nejsvětější Trojice, výrazná architektonická dominanta obce, je postaven v barokním stylu, podle stylu z doby francouzského krále Ludvíka XVI. Stavitelem byl František Antonín Grimm z Brna. Délka kostela je 36 metrů, šířka 11 metrů a výška 21 metrů. Na věž vede 101 schodů. Autory sochařské výzdoby kostela jsou Ondřej Schweigel a Reiter. Obrazy jsou dílem Josefa Winterhaltera. Varhany pocházející z roku 1750 mají 2 manuály a bohatě zdobnou barokní skříň. Jedná se o umělecké dílo 1. třídy.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1249. První kostel byl v obci postaven v roce 1237. Tento tehdy již farní kostel byl zasvěcen sv. Martinovi a později byl přestavěn v gotickém slohu. Během stavby nového kostela pak byl přestavěn na faru. Současný římskokatolický chrám Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1750 - 1757. Na stavbě se podílely městys Drnholec a obce Brod nad Dyjí a Novosedly a přispěním vrchnost, hrabat Trautmansdorfů. Stavitelem byl František Grimm z Brna. I když byly v letech 1959 a 1988 prováděny opravy kostela, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Vlasatice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Emin zámek
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 mlýn
 Leopoldov
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kozí hrádek
 Vysoká zahrada
 Branišovice
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kanovnické domy
 kamenný kruh
 městské hradby
 Děvičky
 kaple sv. Šebestiána
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Pohořelice
 městský dům
 Kirchstetten
 Našiměřice
 Božice
 Cvrčovice
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlec
 Popice
 Topolany
 Falkenstein
 Miroslav
 Olbramovice
 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 stará radnice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Velké Němčice
Kontaktní informace
Nám. Svobody 2
691 83 Drnholec
Tel: 519 519 234
Základní informace místa
ID místa: 5186
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama