První kostel, románský, později goticky přestavěný, byl postaven r.1237. Při stavbě nového kostela přestavěn na faru. Současný chrám Nejsvětější Trojice postaven v l.1750–57. I přes pozdější opravy, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.
Hlavní obrázek místa
Chrám Nejsvětější Trojice v Drnholci
© Pavel Vítek 04/2007
Obec, v současnosti městys Drnholec leží 16 km severozápadně od Mikulova na řece Dyji. Obcí prochází silnice II/414 Hrušovany nad Jevišovkou – Mikulov. Autobuse do Drnholce dojedeme z Mikulova, Znojma i Brna. Železnicí je dosažitelný ze stanice Novosedly, na trati Znojmo – Hrušovany – Břeclav. Nádraží Novosedly je 2 km jižně od Drnholce. Kostel stojí v centru obce, nedaleko od mohutné stavby drnholeckého zámku. V Blízkosti Drnholce se na řece Dyji nacházejí přehradní nádrže Nové mlýny I, II a III, které jsou využívány i pro rekreační účely. V okolí najdeme turisticky zajímavé je město Mikulov a CHKO Pálava.
Pavel Vítek, 26.4. 2007
popis

Chrám Nejsvětější Trojice, výrazná architektonická dominanta obce, je postaven v barokním stylu, podle stylu z doby francouzského krále Ludvíka XVI. Stavitelem byl František Antonín Grimm z Brna. Délka kostela je 36 metrů, šířka 11 metrů a výška 21 metrů. Na věž vede 101 schodů. Autory sochařské výzdoby kostela jsou Ondřej Schweigel a Reiter. Obrazy jsou dílem Josefa Winterhaltera. Varhany pocházející z roku 1750 mají 2 manuály a bohatě zdobnou barokní skříň. Jedná se o umělecké dílo 1. třídy.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1249. První kostel byl v obci postaven v roce 1237. Tento tehdy již farní kostel byl zasvěcen sv. Martinovi a později byl přestavěn v gotickém slohu. Během stavby nového kostela pak byl přestavěn na faru. Současný římskokatolický chrám Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1750 - 1757. Na stavbě se podílely městys Drnholec a obce Brod nad Dyjí a Novosedly a přispěním vrchnost, hrabat Trautmansdorfů. Stavitelem byl František Grimm z Brna. I když byly v letech 1959 a 1988 prováděny opravy kostela, jeho podoba z doby výstavby zůstala nezměněna.

Pavel Vítek, 26.4. 2007

Komentáře

Jihomoravský kraj, Drnholec

Místa v okolí

 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Vlasatice
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Emin zámek
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 kostel sv. Floriána
 Břežany
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 Leopoldov
 Horní synagoga
 židovský hřbitov
 Vysoká zahrada
 Mikulov
 Kozí hrádek
 Branišovice
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kamenný kruh
 Svatý kopeček
 Děvičky
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 boží muka
 městský dům
 Pohořelice
 Kirchstetten
 Našiměřice
 Božice
 Cvrčovice
 kostel sv. Ondřeje
 Sedlec
 Popice
 Topolany
 Falkenstein
 Miroslav
 Olbramovice
 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 stará radnice
 radnice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Velké Němčice
Kontaktní informace
Nám. Svobody 2
691 83 Drnholec
Tel: 519 519 234
Základní informace místa
ID místa: 5186
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama