Zřícenina kaple sv. Antonína byla postavena v r.1652, jako poděkování za velkou úrodu vína. V r.1786 byla zrušena a prodána v dražbě. Socha sv. Antonína byla v r.1923 převezena do Perné, kde je dosud. Zbývá půlkruhový kousek zdi s výklenkem pro sochu, 6m vysoký a 27,5m dlouhý obezděný kamenný val.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Pokud půjdete z Dívčích hradů po zelené turistické cestě, můžete po cestě narazit na zříceninu kapličky zasvěcené sv. Antonínu z Padovy, která byla postavena v roce 1652 jako dík za bohatou úrodu vína.
31.7. 2004
historie

Zřícenina kaple svatého Antonína.

V lidovém, podání tu prý stávala tvrz nebo klášter. Ve skutečnosti jde o staré poutní místo, na kterém byla nakonec vystavěna kaple. Po skončení třicetileté války v roce 1648 nastalo i na Moravě období míru. Současně však také vrcholila protireformace a vítězná katolická církev upevňovala svoji moc. Byly zaváděny kulty nových svatých, byla zakládána náboženská bratrství, organizovaly se poutě a procesí. V krajině přibývalo drobných církevních staveb (křížových cest, kaplí, božích muk). Velkého rozšíření doznal též kult svatého Antonína. Svatý Antonín z Padovy byl velmi oblíben u Čechů i Němců. Na známém obraze, který namaloval malíř španělského baroka El Greco (1541-1614), je sv. Antonín zobrazen ve františkánském rouchu, na levé ruce má Ježíška a v pavé drží bílou lilii jako symbol nevinnosti. V českých zemích i jinde vznikají svatoantonínská bratrstva, která z darů zbožných věřících stavějí a udržují kaple. Např.…  číst dále

Podle materiálu pana Karla Janíka z Klentnice zpracovala Správa chráněné krajinné oblasti Pálava (Cedule u kapličky), 31.7. 2004

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Neuhaus
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Rozálie
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 mlýn
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 městské hradby
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Bulhary
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 kostel sv. Anny
 Dalibor
 Pouzdřany
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 Nejdek
 Hustopeče
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 židovský hřbitov
 Drnholec
 Zámecký mlýn
 dům U Synků
 boží muka
 U Křížku
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Hustopeče
 Hrádek u Drnholce
 Leopoldov
 boží muka
 Topolany
 Maurská vodárna
 minaret
 Velké Pavlovice
 Lednice
 Vlasatice
 Rybniční zámeček
 Velké Němčice
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Slunečná
 Kolonáda - Reistna
 městský dům
 Falkenstein
 Nový dvůr
 Janův hrad
 Pohořelice
 Lovecký zámeček
 boží muka
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Cvrčovice
 Kirchstetten
 Boleradice
 Diváky
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Nedánov
Základní informace místa
ID místa: 2479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama