Zřícenina kaple sv. Antonína byla postavena v r.1652, jako poděkování za velkou úrodu vína. V r.1786 byla zrušena a prodána v dražbě. Socha sv. Antonína byla v r.1923 převezena do Perné, kde je dosud. Zbývá půlkruhový kousek zdi s výklenkem pro sochu, 6m vysoký a 27,5m dlouhý obezděný kamenný val.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2019
Pokud půjdete z Dívčích hradů po zelené turistické cestě, můžete po cestě narazit na zříceninu kapličky zasvěcené sv. Antonínu z Padovy, která byla postavena v roce 1652 jako dík za bohatou úrodu vína.
31.7. 2004
historie

Zřícenina kaple svatého Antonína.

V lidovém, podání tu prý stávala tvrz nebo klášter. Ve skutečnosti jde o staré poutní místo, na kterém byla nakonec vystavěna kaple. Po skončení třicetileté války v roce 1648 nastalo i na Moravě období míru. Současně však také vrcholila protireformace a vítězná katolická církev upevňovala svoji moc. Byly zaváděny kulty nových svatých, byla zakládána náboženská bratrství, organizovaly se poutě a procesí. V krajině přibývalo drobných církevních staveb (křížových cest, kaplí, božích muk). Velkého rozšíření doznal též kult svatého Antonína. Svatý Antonín z Padovy byl velmi oblíben u Čechů i Němců. Na známém obraze, který namaloval malíř španělského baroka El Greco (1541-1614), je sv. Antonín zobrazen ve františkánském rouchu, na levé ruce má Ježíška a v pavé drží bílou lilii jako symbol nevinnosti. V českých zemích i jinde vznikají svatoantonínská bratrstva, která z darů zbožných věřících stavějí a udržují kaple. Např.…  číst dále

Podle materiálu pana Karla Janíka z Klentnice zpracovala Správa chráněné krajinné oblasti Pálava (Cedule u kapličky), 31.7. 2004

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Neuhaus
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Urbana
 kostel sv. Rozálie
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 mlýn
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 městské hradby
 Svatý kopeček
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 Bulhary
 kostel sv. Ondřeje
 Popice
 kostel sv. Anny
 Dalibor
 Pouzdřany
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 Nejdek
 Hustopeče
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 židovský hřbitov
 Drnholec
 městské hradby
 Zámecký mlýn
 dům U Synků
 radnice
 boží muka
 U Křížku
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Hustopeče
 Hrádek u Drnholce
 Leopoldov
 boží muka
 Topolany
 Maurská vodárna
 minaret
 Velké Pavlovice
 Lednice
 Vlasatice
 Rybniční zámeček
 Velké Němčice
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Slunečná
 Kolonáda - Reistna
 městský dům
 Falkenstein
 Nový dvůr
 Janův hrad
 Pohořelice
 Lovecký zámeček
 boží muka
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Apollonův chrám
 památník Křepice
 kaple sv. Huberta
 Randez-vous
 Cvrčovice
 Kirchstetten
 Boleradice
 Diváky
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Nedánov
Základní informace místa
ID místa: 2479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama