Zřícenina kaple sv. Antonína byla postavena v r.1652, jako poděkování za velkou úrodu vína. V r.1786 byla zrušena a prodána v dražbě. Socha sv. Antonína byla v r.1923 převezena do Perné, kde je dosud. Zbývá půlkruhový kousek zdi s výklenkem pro sochu, 6m vysoký a 27,5m dlouhý obezděný kamenný val.
Hlavní obrázek místa
presbyterium zříceniny kaple sv. Antonína
© Jan P. Štěpánek 07/2008
Pokud půjdete z Dívčích hradů po zelené turistické cestě, můžete po cestě narazit na zříceninu kapličky zasvěcené sv. Antonínu z Padovy, která byla postavena v roce 1652 jako dík za bohatou úrodu vína.
31.7. 2004
historie

Zřícenina kaple svatého Antonína.

V lidovém, podání tu prý stávala tvrz nebo klášter. Ve skutečnosti jde o staré poutní místo, na kterém byla nakonec vystavěna kaple. Po skončení třicetileté války v roce 1648 nastalo i na Moravě období míru. Současně však také vrcholila protireformace a vítězná katolická církev upevňovala svoji moc. Byly zaváděny kulty nových svatých, byla zakládána náboženská bratrství, organizovaly se poutě a procesí. V krajině přibývalo drobných církevních staveb (křížových cest, kaplí, božích muk). Velkého rozšíření doznal též kult svatého Antonína. Svatý Antonín z Padovy byl velmi oblíben u Čechů i Němců. Na známém obraze, který namaloval malíř španělského baroka El Greco (1541-1614), je sv. Antonín zobrazen ve františkánském rouchu, na levé ruce má Ježíška a v pavé drží bílou lilii jako symbol nevinnosti. V českých zemích i jinde vznikají svatoantonínská bratrstva, která z darů zbožných věřících stavějí a udržují kaple. Např.…  číst dále

Podle materiálu pana Karla Janíka z Klentnice zpracovala Správa chráněné krajinné oblasti Pálava (Cedule u kapličky), 31.7. 2004

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV),

Místa v okolí

 Neuhaus
 boží muka
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Děvičky
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 mlýn
 Archeopark Pavlov
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 jeskyně Na Turoldu
 Mušov
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Mikulov
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 Bulhary
 Popice
 kostel sv. Anny
 Dalibor
 Pouzdřany
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 větrný mlýn
 Nejdek
 Hustopeče
 Drnholec
 kostel sv. Oldřicha
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zámecký mlýn
 dům U Synků
 boží muka
 U Křížku
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hraniční zámek
 Obelisk
 Hustopeče
 Hrádek u Drnholce
 Leopoldov
 boží muka
 Topolany
 Maurská vodárna
 minaret
 Velké Pavlovice
 Lednice
 Vlasatice
 Rybniční zámeček
 Velké Němčice
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Slunečná
 Kolonáda - Reistna
 Nový dvůr
 Janův hrad
 městský dům
 Falkenstein
 Lovecký zámeček
 Pohořelice
 boží muka
 radnice
 Brána na náměstí
 Valtice
 Apollonův chrám
 Randez-vous
 kaple sv. Huberta
 Cvrčovice
 Kirchstetten
 Boleradice
 Diváky
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Nedánov
Základní informace místa
ID místa: 2479
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama