Výjimečně dobře zachovalý renesanční měšťanský dům z doby kolem r. 1600. Stáří trámového stropu v bočním křídle je dendrochronologicky datováno do r. 1609. Později bylo podloubí domu zazděno. Obnova objektu do původního stavu proběhla po r. 1989. Stavba obsahuje řadu původních prvků.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2023
Jihomoravská obec Pouzdřany (německy Pausram) ležící v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji u severního břehu Novomlýnských nádrží nedaleko řeky Svratky, asi 13 km od Hustopečí a 12 km od Pohořelic, má množství památek. Nejvýznamnější je bezesporu gotický římskokatolický farní kostel sv. Mikuláše a Václava. K dalším památkám patří fara, zámek, kaple sv. Rozálie, boží muka, dvě sochy sv. Jana Nepomuckého a několik renesančních domů. Nejzachovalejším z nich je měšťanský dům č.p. 115. Přes náves prochází cyklostezky 5043, Moravská vinná. Severovýchodně od obce leží národní přírodní rezervace Pouzdřanská step-Kolby.
Luděk Vláčil, 2.5. 2023
popis

Objekt je patrový dvoukřídlý renesanční měšťanský dům stojící v jižní části historického jádra bývalého městečka. Hlavní křídlo směřující do ulice vynáší patro na trojici toskánských sloupků, pod kterými se nachází podloubí. Směrem do dvora navazuje v pravém úhlu delší boční křídlo. V levé části průčelí je půlkruhově zaklenutý vjezd. Nároží, oblouky arkád a vjezdu jsou zdobeny nepravou bosáží. Korunní římsa je vynesena na konzolkách. Z hlavního křídla směřuje směrem do dvora nevýrazný arkýř na krakorcích. Boční křídlo je do dvora otevřeno v přízemí i patře arkádami se stlačenými oblouky. Sklepy mají valené klenby. V přízemí jsou valené klenby se styčnými trojbokými výsečemi s hranami vytaženými do hřebínků. V patře jsou trámové stropy, z nichž některé zdobí malované ornamenty.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 3.5. 2023

historie

První dochovaná písemná zmínka pochází z roku 1244, kdy Pouzdřany patřily herburskému klášteru v Brně. Roku 1581 císař Rudolf II. povýšil dědinu na městečko. Tato událost měla nepochybně stěžejní význam pro architektonickou podobu Pouzdřan. Pravděpodobně na přelomu 16.-17. století byla postavena celá řada měšťanských domů s patrem vyneseným nad podloubím. Ještě na počátku 19. století byla v Pouzdřanech podobně řešená celá řada domů, což dokládá mapa Stabilního katastru z roku 1825. Do dnešních dnů se v nejlepším stavu zachoval dům čp. 115. Objekt ukazuje, jak vypadala zástavba nově povýšeného městečka v době přelomu 16.-17. století. V domech měšťanů se odrazil nově nabytý statut a bohatství získané zejména z okolních vinic. Stáří trámového stropu v bočním křídle domu je dendrochronologicky datováno do r. 1609. Podloubí domu bylo v pozdějších dobách zazděno. Obnova objektu do původního stavu proběhla po roce 1989.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 30.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Pouzdřany

Místa v okolí

 Pouzdřany
 boží muka
 Popice
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 kaple sv. Ducha
 Vysoká zahrada
 boží muka
 mlýn
 Topolany
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Děvičky
 kostel sv. Anny
 Velké Němčice
 Archeopark Pavlov
 Leopoldov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 Hustopeče
 židovský hřbitov
 boží muka
 větrný mlýn
 kaple sv. Antonína
 Koválov
 dům U Synků
 městské hradby
 boží muka
 Nosislav
 Hustopeče
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 městský dům
 boží muka
 Žabčice
 sýpka
 Pohořelice
 boží muka
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 Cvrčovice
 památník Křepice
 Vlasatice
 Židlochovice
 zvonice
 Dalibor
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
 Akátová věž
 Bulhary
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Vavřince
 Drnholec
 Diváky
 boží muka
 židovský hřbitov
 radnice
 mariánský sloup
 Medlov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 Mikulov
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 U Křížku
 Svatý kopeček
 městské hradby
 Boleradice
 Branišovice
 kostel sv. Oldřicha
 Šitbořice
 kostel sv. Vavřince
 Loděnice
 Hrádek u Drnholce
 Velké Pavlovice
 Nedánov
 kostel sv. Jiljí
 Kupařovice
 rozhledna na vodojemu
 Těšany
 Nejdek
 kostel sv. Kunhuty
 Zámecký mlýn
 Obelisk
 Dolní Kounice
 minaret
 synagoga
 Maurská vodárna
 Lednice
 Janův hrad
 Lovecký zámeček
Základní informace místa
ID místa: 17211
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama