Terénní pozůstatky rozlehlého trojúhelného hradu (hradiska) obehnaného mohutnými valy mezi Novomlýnskými nádržemi a Dolními Věstonicemi. V 11. a 12. století byl správním, vojenským a duchovním střediskem kraje. Archeologicky doloženy základy kostela z 11. století.
Hlavní obrázek místa
zřetelný mohutný okružní val hradiště Vysoká zahrada z hradu Děvičky
© Jan P. Štěpánek 10/2011
Významné jihomoravské hradiště zvané Vysoká zahrada na ploše ohraničené slepým ramenem Dyje, Dolní a Střední novomlýnskou nádrží a asfaltovou silnicí mezi Dolními Věstonicemi a Strachotínem. Původně na tomto místě stával hrad Strachotíngrad, významné středisko zdejšího kraje v 11. a 12. století. Z hradiště, které leží v těsné blízkosti známé pálavské vesnice Dolní Věstonice se zachovalo neporušené trojúhelníkovité centrální plató, obehnané na některých místech až 6 m vysokými valy a příkopem. Při archeologickém výzkumu byly na ploše hradiště odkryty základy kostelíka z 11. století.
Jan P. Štěpánek, 1.10. 2011
historie

Písemné zmínky se o hradišti Vysoká zahrada zmiňují jako o hradě Strachotíngrad. Archeologický průzkum na ploše hradiště o velikosti 7750 m2 probíhal v letech 1948–1952 a poté v roce 1979. Hrad býval správním i vojenským centrem zdejšího kraje v 11. a 12. století. Nelze pominout ani jeho duchovní význam vzhledem k existenci doloženého kostelíka. Hrad býval obehnán hradbou ze dřeva a hlíny s kamennou čelní plentou, která jej chránila proti útokům nepřátel zvenčí. Pozůstatkem této hradby jsou dodnes ještě 6 m vysoké valy kolem hradiště. V některých místech jsou však narušeny jednak přirozeným meandrováním řeky Dyje, jednak pohybem těžkých strojů při budování přehrady. Kromě základů kostelíka byly výzkumem odhaleny i základy několika obytných a hospodářských stavení. Archeologové zde objevili i šperkařské a sklářské dílny. Z nálezů (ostruhy, podkovy) vyplývá častý pobyt větší vojenské družiny. Spolu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 1.10. 2011

Půdorys místa

zaměření půdorysu hradiště podle J. Poulíka
© infotabule na místě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Dolní Věstonice

Místa v okolí

 mlýn
 Děvičky
 kostel sv. Rozálie
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Antonína
 Mušov
 boží muka
 boží muka
 Popice
 Sirotčí hrádek
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dalibor
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Mikulov
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Topolany
 boží muka
 Leopoldov
 Velké Němčice
 Nejdek
 Drnholec
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Velké Pavlovice
 Zámecký mlýn
 Vlasatice
 U Křížku
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Koválov
 městský dům
 Pohořelice
 Obelisk
 boží muka
 Slunečná
 sýpka
 Žabčice
 Hrádek u Drnholce
 Cvrčovice
 kostel sv. Kunhuty
 Boleradice
 Hraniční zámek
 minaret
 Diváky
 Maurská vodárna
 boží muka
 Kraví hora
 Lednice
 kostel sv. Floriána
 Nedánov
 Rybniční zámeček
 Janův hrad
 Šitbořice
 Lovecký zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Aloch
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Loděnice
Základní informace místa
ID místa: 10380
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama