Terénní pozůstatky rozlehlého trojúhelného hradu (hradiska) obehnaného mohutnými valy mezi Novomlýnskými nádržemi a Dolními Věstonicemi. V 11. a 12. století byl správním, vojenským a duchovním střediskem kraje. Archeologicky doloženy základy kostela z 11. století.
Hlavní obrázek místa
zřetelný mohutný okružní val hradiště Vysoká zahrada z hradu Děvičky
© Jan P. Štěpánek 10/2011
Významné jihomoravské hradiště zvané Vysoká zahrada na ploše ohraničené slepým ramenem Dyje, Dolní a Střední novomlýnskou nádrží a asfaltovou silnicí mezi Dolními Věstonicemi a Strachotínem. Původně na tomto místě stával hrad Strachotíngrad, významné středisko zdejšího kraje v 11. a 12. století. Z hradiště, které leží v těsné blízkosti známé pálavské vesnice Dolní Věstonice se zachovalo neporušené trojúhelníkovité centrální plató, obehnané na některých místech až 6 m vysokými valy a příkopem. Při archeologickém výzkumu byly na ploše hradiště odkryty základy kostelíka z 11. století.
Jan P. Štěpánek, 1.10. 2011
historie

Písemné zmínky se o hradišti Vysoká zahrada zmiňují jako o hradě Strachotíngrad. Archeologický průzkum na ploše hradiště o velikosti 7750 m2 probíhal v letech 1948–1952 a poté v roce 1979. Hrad býval správním i vojenským centrem zdejšího kraje v 11. a 12. století. Nelze pominout ani jeho duchovní význam vzhledem k existenci doloženého kostelíka. Hrad býval obehnán hradbou ze dřeva a hlíny s kamennou čelní plentou, která jej chránila proti útokům nepřátel zvenčí. Pozůstatkem této hradby jsou dodnes ještě 6 m vysoké valy kolem hradiště. V některých místech jsou však narušeny jednak přirozeným meandrováním řeky Dyje, jednak pohybem těžkých strojů při budování přehrady. Kromě základů kostelíka byly výzkumem odhaleny i základy několika obytných a hospodářských stavení. Archeologové zde objevili i šperkařské a sklářské dílny. Z nálezů (ostruhy, podkovy) vyplývá častý pobyt větší vojenské družiny. Spolu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 1.10. 2011

Půdorys místa

zaměření půdorysu hradiště podle J. Poulíka
© infotabule na místě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Dolní Věstonice

Místa v okolí

 mlýn
 Děvičky
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Antonína
 Mušov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 Popice
 Sirotčí hrádek
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dalibor
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 radnice
 městské hradby
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Svatý kopeček
 Mikulov
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Topolany
 boží muka
 Leopoldov
 Velké Němčice
 Nejdek
 Drnholec
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Velké Pavlovice
 Zámecký mlýn
 Vlasatice
 památník Křepice
 U Křížku
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Koválov
 městský dům
 Pohořelice
 Obelisk
 boží muka
 Slunečná
 sýpka
 Žabčice
 Hrádek u Drnholce
 Cvrčovice
 kostel sv. Kunhuty
 Boleradice
 Hraniční zámek
 minaret
 Diváky
 Maurská vodárna
 boží muka
 Kraví hora
 Lednice
 kostel sv. Floriána
 Nedánov
 Rybniční zámeček
 Podivín
 Janův hrad
 Šitbořice
 Lovecký zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Aloch
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Loděnice
Základní informace místa
ID místa: 10380
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama