Terénní pozůstatky rozlehlého trojúhelného hradu (hradiska) obehnaného mohutnými valy mezi Novomlýnskými nádržemi a Dolními Věstonicemi. V 11. a 12. století byl správním, vojenským a duchovním střediskem kraje. Archeologicky doloženy základy kostela z 11. století.
Hlavní obrázek místa
zřetelný mohutný okružní val hradiště Vysoká zahrada z hradu Děvičky
© Jan P. Štěpánek 10/2011
Významné jihomoravské hradiště zvané Vysoká zahrada na ploše ohraničené slepým ramenem Dyje, Dolní a Střední novomlýnskou nádrží a asfaltovou silnicí mezi Dolními Věstonicemi a Strachotínem. Původně na tomto místě stával hrad Strachotíngrad, významné středisko zdejšího kraje v 11. a 12. století. Z hradiště, které leží v těsné blízkosti známé pálavské vesnice Dolní Věstonice se zachovalo neporušené trojúhelníkovité centrální plató, obehnané na některých místech až 6 m vysokými valy a příkopem. Při archeologickém výzkumu byly na ploše hradiště odkryty základy kostelíka z 11. století.
Jan P. Štěpánek, 1.10. 2011
historie

Písemné zmínky se o hradišti Vysoká zahrada zmiňují jako o hradě Strachotíngrad. Archeologický průzkum na ploše hradiště o velikosti 7750 m2 probíhal v letech 1948–1952 a poté v roce 1979. Hrad býval správním i vojenským centrem zdejšího kraje v 11. a 12. století. Nelze pominout ani jeho duchovní význam vzhledem k existenci doloženého kostelíka. Hrad býval obehnán hradbou ze dřeva a hlíny s kamennou čelní plentou, která jej chránila proti útokům nepřátel zvenčí. Pozůstatkem této hradby jsou dodnes ještě 6 m vysoké valy kolem hradiště. V některých místech jsou však narušeny jednak přirozeným meandrováním řeky Dyje, jednak pohybem těžkých strojů při budování přehrady. Kromě základů kostelíka byly výzkumem odhaleny i základy několika obytných a hospodářských stavení. Archeologové zde objevili i šperkařské a sklářské dílny. Z nálezů (ostruhy, podkovy) vyplývá častý pobyt větší vojenské družiny. Spolu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle info na místě, 1.10. 2011

Půdorys místa

zaměření půdorysu hradiště podle J. Poulíka
© infotabule na místě
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Dolní Věstonice

Místa v okolí

 mlýn
 Děvičky
 kostel sv. Rozálie
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Barbory
 Neuhaus
 kostel sv. Linharta
 kaple sv. Antonína
 Mušov
 boží muka
 boží muka
 Popice
 Sirotčí hrádek
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Pouzdřany
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dalibor
 jeskyně Na Turoldu
 Bulhary
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Mikulov
 Hustopeče
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 vyhlídka U obrázku
 Topolany
 boží muka
 Leopoldov
 Velké Němčice
 Nejdek
 Drnholec
 Sedlec
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Velké Pavlovice
 Zámecký mlýn
 Vlasatice
 U Křížku
 kostel sv. Jakuba
 Nosislav
 Koválov
 městský dům
 Pohořelice
 Obelisk
 boží muka
 Slunečná
 sýpka
 Žabčice
 Hrádek u Drnholce
 Cvrčovice
 kostel sv. Kunhuty
 Boleradice
 Hraniční zámek
 minaret
 Diváky
 Maurská vodárna
 boží muka
 Kraví hora
 Lednice
 kostel sv. Floriána
 Nedánov
 Rybniční zámeček
 Janův hrad
 Šitbořice
 Lovecký zámeček
 Chrám Tří Grácií
 Aloch
 Nový dvůr
 Apollonův chrám
 kaple sv. Huberta
 Loděnice
Základní informace místa
ID místa: 10380
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama