
Kostel je jednolodní stavbou se čtyřbokou věží v průčelí a půlkruhovým závěrem kněžiště. Na průčelí kostela je umístěn reliéf svaté Rozálie, po stranách pak dva výklenky, ve kterých jsou vyobrazeni sv. Roch a sv. Šebestián, kteří byli stejně jako sv. Rozálie uctíváni jako ochránci proti moru. Ve zvonicovém patře věže jsou dva zvony ze 17. století. Věž je završena dvakrát krouženou helmicí. Velká část vnitřního vybavení pochází z roku 1853. Z původní pozdně barokní výzdoby se dochovala menza hlavního oltáře a dvojice adorujících andělů od Ondřeje Schweigla. Po stranách oltáře stojí u paty sloupů sv. Šebestián a sv. Roch. Do středu oltáře je vsazena skleněná skříňka s ostatky sv. Rozálie. Součástí interiéru kostela je rovněž renesanční křtitelnice s českým nápisem: „Nenarodí-li se kdo z vody a Ducha svatého, nemůže jíti do království Božího“. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905), rodák… číst dále
První známá písemná zmínka o vsi a pozdější obci pochází z roku 1414. Kostel sv. Rozálie byl postaven v rokokovém, tedy lépe řečeno v pozdně barokním, slohu. K dokončení stavby došlo patrně v roce 1769. Autorem projektu stavby byl nejspíše stavitel, architekt a zeměměřič Jan Karel Hromádko (1735-1805), rodák z Prostějova, který byl ve službách Dietrichsteinů na jejich mikulovském panství a postavil zde několik kostelů. Rod Dietrichsteinů byl významným donátorem stavby. Současně s kostelem byla postavena ve stejném slohu fara. Roku 1853 byla provedena celková rekonstrukce, při níž bylo instalováno nové vybavení. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905). Poslední celková obnova kostela a fary byla dokončena v roce 2009. Kostel sv. Rozálie je kostelem farním v místní farnosti, která je však administrována excurrendo z Mikulova. Fara nyní slouží jako penzion.
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: