Pozdně barokní kostel sv. Rozálie s farou byl postaven ve třetí čtvrtině 18. stol. Autorem stavby byl nejspíše stavitel a architekt Jan Karel Hromádko. Kostel slouží římskokatolické církvi jako kostel farní. Fara je nyní využívána jako penzion.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská obec Horní Věstonice (německy zvaná Ober Wisternitz) leží v sousedství mnohem slavnějších Dolních Věstonic na jižním břehu prostřední Novomlýnské nádrže (Věstonické) a na severozápadním úpatí Pavlovských vrchů. Mezi vinařskými obcemi patří k těm menším, žije tu méně než 500 obyvatel. Prvně je písemně zmiňována r. 1414. Obcí prochází silnice II/420, po níž lze přijet z Hustopečí od dálnice D2 nebo opačně ze silnice I/52 za jižním okrajem hráze mezi horní (Mušovskou) a střední (Věstonickou) Novomlýnskou nádrží. Hlavní dominantou Horních Věstonic je pozdně barokní římskokatolický farní kostel sv. Rozálie stojící v centru obce. Ke kostelu se dostanete od sochy sv. Floriána stojící před pozdně barokní budovou fary, která je také součástí církevního areálu. Kostel je přístupný v době konání pravidelných bohoslužeb a fara slouží jako penzion. U vchodu do kostela je litinový kříž z druhé poloviny 19. století.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 26.5. 2019
popis

Kostel je jednolodní stavbou se čtyřbokou věží v průčelí a půlkruhovým závěrem kněžiště. Na průčelí kostela je umístěn reliéf svaté Rozálie, po stranách pak dva výklenky, ve kterých jsou vyobrazeni sv. Roch a sv. Šebestián, kteří byli stejně jako sv. Rozálie uctíváni jako ochránci proti moru. Ve zvonicovém patře věže jsou dva zvony ze 17. století. Věž je završena dvakrát krouženou helmicí. Velká část vnitřního vybavení pochází z roku 1853. Z původní pozdně barokní výzdoby se dochovala menza hlavního oltáře a dvojice adorujících andělů od Ondřeje Schweigla. Po stranách oltáře stojí u paty sloupů sv. Šebestián a sv. Roch. Do středu oltáře je vsazena skleněná skříňka s ostatky sv. Rozálie. Součástí interiéru kostela je rovněž renesanční křtitelnice s českým nápisem: „Nenarodí-li se kdo z vody a Ducha svatého, nemůže jíti do království Božího“. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905), rodák…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 28.5. 2019

historie

První známá písemná zmínka o vsi a pozdější obci pochází z roku 1414. Kostel sv. Rozálie byl postaven v rokokovém, tedy lépe řečeno v pozdně barokním, slohu. K dokončení stavby došlo patrně v roce 1769. Autorem projektu stavby byl nejspíše stavitel, architekt a zeměměřič Jan Karel Hromádko (1735-1805), rodák z Prostějova, který byl ve službách Dietrichsteinů na jejich mikulovském panství a postavil zde několik kostelů. Rod Dietrichsteinů byl významným donátorem stavby. Současně s kostelem byla postavena ve stejném slohu fara. Roku 1853 byla provedena celková rekonstrukce, při níž bylo instalováno nové vybavení. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905). Poslední celková obnova kostela a fary byla dokončena v roce 2009. Kostel sv. Rozálie je kostelem farním v místní farnosti, která je však administrována excurrendo z Mikulova. Fara nyní slouží jako penzion.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 26.5. 2019

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Horní Věstonice

Místa v okolí

 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 mlýn
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Děvičky
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Mušov
 kostel sv. Barbory
 Sirotčí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Anny
 Popice
 Pouzdřany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 městské hradby
 Bulhary
 Dalibor
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Drnholec
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Sedlec
 dům U Synků
 kostel sv. Markéty
 U Křížku
 Leopoldov
 Nejdek
 Topolany
 boží muka
 Hustopeče
 vyhlídka U obrázku
 kostel sv. Kunhuty
 Hrádek u Drnholce
 Vlasatice
 Zámecký mlýn
 boží muka
 boží muka
 Velké Němčice
 kostel sv. Floriána
 městský dům
 Pohořelice
 Obelisk
 boží muka
 Hraniční zámek
 Velké Pavlovice
 Koválov
 Nosislav
 Cvrčovice
 kostel sv. Jakuba
 minaret
 Maurská vodárna
 Lednice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Boleradice
 Branišovice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Kolonáda - Reistna
 Nový dvůr
 Diváky
 radnice
 Brána na náměstí
 Apollonův chrám
 Valtice
 kaple sv. Huberta
 Nedánov
 Randez-vous
Základní informace místa
ID místa: 14206
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama