Pozdně barokní kostel sv. Rozálie s farou byl postaven ve třetí čtvrtině 18. stol. Autorem stavby byl nejspíše stavitel a architekt Jan Karel Hromádko. Kostel slouží římskokatolické církvi jako kostel farní. Fara je nyní využívána jako penzion.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 05/2019
Jihomoravská obec Horní Věstonice (německy zvaná Ober Wisternitz) leží v sousedství mnohem slavnějších Dolních Věstonic na jižním břehu prostřední Novomlýnské nádrže (Věstonické) a na severozápadním úpatí Pavlovských vrchů. Mezi vinařskými obcemi patří k těm menším, žije tu méně než 500 obyvatel. Prvně je písemně zmiňována r. 1414. Obcí prochází silnice II/420, po níž lze přijet z Hustopečí od dálnice D2 nebo opačně ze silnice I/52 za jižním okrajem hráze mezi horní (Mušovskou) a střední (Věstonickou) Novomlýnskou nádrží. Hlavní dominantou Horních Věstonic je pozdně barokní římskokatolický farní kostel sv. Rozálie stojící v centru obce. Ke kostelu se dostanete od sochy sv. Floriána stojící před pozdně barokní budovou fary, která je také součástí církevního areálu. Kostel je přístupný v době konání pravidelných bohoslužeb a fara slouží jako penzion. U vchodu do kostela je litinový kříž z druhé poloviny 19. století.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 26.5. 2019
popis

Kostel je jednolodní stavbou se čtyřbokou věží v průčelí a půlkruhovým závěrem kněžiště. Na průčelí kostela je umístěn reliéf svaté Rozálie, po stranách pak dva výklenky, ve kterých jsou vyobrazeni sv. Roch a sv. Šebestián, kteří byli stejně jako sv. Rozálie uctíváni jako ochránci proti moru. Ve zvonicovém patře věže jsou dva zvony ze 17. století. Věž je završena dvakrát krouženou helmicí. Velká část vnitřního vybavení pochází z roku 1853. Z původní pozdně barokní výzdoby se dochovala menza hlavního oltáře a dvojice adorujících andělů od Ondřeje Schweigla. Po stranách oltáře stojí u paty sloupů sv. Šebestián a sv. Roch. Do středu oltáře je vsazena skleněná skříňka s ostatky sv. Rozálie. Součástí interiéru kostela je rovněž renesanční křtitelnice s českým nápisem: „Nenarodí-li se kdo z vody a Ducha svatého, nemůže jíti do království Božího“. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905), rodák…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 28.5. 2019

historie

První známá písemná zmínka o vsi a pozdější obci pochází z roku 1414. Kostel sv. Rozálie byl postaven v rokokovém, tedy lépe řečeno v pozdně barokním, slohu. K dokončení stavby došlo patrně v roce 1769. Autorem projektu stavby byl nejspíše stavitel, architekt a zeměměřič Jan Karel Hromádko (1735-1805), rodák z Prostějova, který byl ve službách Dietrichsteinů na jejich mikulovském panství a postavil zde několik kostelů. Rod Dietrichsteinů byl významným donátorem stavby. Současně s kostelem byla postavena ve stejném slohu fara. Roku 1853 byla provedena celková rekonstrukce, při níž bylo instalováno nové vybavení. Autorem vnitřní výmalby je malíř a ilustrátor Felix Jenewein (1857-1905). Poslední celková obnova kostela a fary byla dokončena v roce 2009. Kostel sv. Rozálie je kostelem farním v místní farnosti, která je však administrována excurrendo z Mikulova. Fara nyní slouží jako penzion.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil (s využitím různých internetových zdrojů), 26.5. 2019

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Horní Věstonice

Místa v okolí

 kaple sv. Urbana
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 mlýn
 Vysoká zahrada
 boží muka
 Děvičky
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Mušov
 kostel sv. Barbory
 Sirotčí hrádek
 Archeopark Pavlov
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Anny
 Popice
 Pouzdřany
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 kostel sv. Václava
 Horní synagoga
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 Mikulov
 městské hradby
 Svatý kopeček
 Bulhary
 Dalibor
 větrný mlýn
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 Drnholec
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Sedlec
 dům U Synků
 městské hradby
 kostel sv. Markéty
 U Křížku
 Leopoldov
 Nejdek
 boží muka
 Topolany
 Hustopeče
 vyhlídka U obrázku
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 Vlasatice
 Zámecký mlýn
 boží muka
 boží muka
 Velké Němčice
 kostel sv. Floriána
 městský dům
 Obelisk
 Pohořelice
 boží muka
 Hraniční zámek
 Velké Pavlovice
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 minaret
 Cvrčovice
 Maurská vodárna
 Lednice
 památník Křepice
 Rybniční zámeček
 Aloch
 Chrám Tří Grácií
 Belveder
 Boleradice
 Branišovice
 Lovecký zámeček
 Janův hrad
 Kolonáda - Reistna
 kostel sv. Vavřince
 Nový dvůr
 Diváky
 radnice
 Brána na náměstí
 Apollonův chrám
 Valtice
 kaple sv. Huberta
 Nedánov
 Randez-vous
Základní informace místa
ID místa: 14206
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama