Původně barokní farní kostel sv. Michaela Archanděla byl postaven údajně r. 1690. R. 1885 byl rozšířen a novogoticky přestavěn do dnešní podoby (prodloužena loď, přistavěna věž, sakristie, prolomena nová okna). Na konci 20. stol. celkově restaurován.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Michaela, pohled od jihozápadu
© Zdeňka Míchalová, 03/2012
Jednolodní obdélná stavba s půlkruhově ukončeným presbytářem, dvěma bočními kaplemi a sakristií u jihozápadní zdi je orientovaná podle osy S - J. Fasády jsou hladké, rytmizované jednou odstupňovanými opěráky a prolomené okny s hrotitými záklenky. Čelní průčelí je tvořeno předstupující hranolovou zvonicí a dvěma přístavky se zkosenými nárožími po jejích stranách. Kostel je zastřešen sedlovou střechou, střecha zvonice je jehlancová (zvon z r. 1734 s reliéfy Ježíše Krista na kříži, sv. Františka z Assisi ulil Johann Baptist Dival ve Vídni). Sakristie je zaklenuta pruskou klenbou, kněžiště a loď valenou klenbou s výsečemi. V bočních kaplích příčně valená klenba.
Zdeňka Míchalová, E. Horáková, 14.9. 2012
historie

Kostel sv. Michaela Archanděla v Novém Přerově byl vystavěn původně v barokním stylu roku 1690. Roku 1885 byl kostel rozšířen – byla prodloužena loď, přistavěna věž, sakristie - a byl novogoticky upraven do současné podoby (mj. prolomena nová okna). Původní část kostela je v jádře zachovaná (kněžiště, část lodi). Farní kostel římskokatolické farnosti Nový Přerov. Na konci 20. století proběhlo celkové restaurování kostela.

Zdeňka Míchalová, E. Horáková, 22.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Nový Přerov

Místa v okolí

 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 U Křížku
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Hrádek u Drnholce
 boží muka
 Kirchstetten
 kostel sv. Jiljí
 Emin zámek
 Horní synagoga
 židovský hřbitov
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Kozí hrádek
 dům U Rytířů
 městské hradby
 Kanovnické domy
 jeskyně Na Turoldu
 kostel sv. Anny
 Falkenstein
 kaple sv. Šebestiána
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Antonína
 Laa an der Thaya
 boží muka
 boží muka
 Neuhaus
 kostel sv. Rozálie
 Mušov
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 kostel sv. Linharta
 stará radnice
 kamenný kruh
 Sedlec
 Břežany
 mlýn
 Vlasatice
 Děvičky
 Vysoká zahrada
 Jiřice u Miroslavi
 Staatz
 Dyjákovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Archeopark Pavlov
 Božice
 Pouzdřany
 Popice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nový Přerov
nám. Svobody 2
691 83 Drnholec
Tel: (+420) 519 519 234
Základní informace místa
ID místa: 10759
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama