Novogotický římskokatolický farní kostel sv. Jana Křtitele byl vybudován v letech 1893-1894. Dne 21.10.1894 byl slavnostně vysvěcen. Kostel je cennou umělecko-historickou památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2023
Jihomoravská obec Uherčice (německy Ungarschitz) se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Nejvýznamnější stavbou a dominantou obce je římskokatolický farní kostel sv. Jana Křtitele. K dalším památkám patří renesanční radnice, boží muka a socha sv. Jana Nepomuckého. Do roku 1965 k nim patřila ještě barokní věž starého kostela, kterou dnes připomíná půdorys ze žulových kostek. Před novým kostelem je kříž a památník obětem světových válek. Nedaleko stojí fara z poloviny 19. století. Kolem kostela prochází Moravskoslezská poutní trasa svatojakubské cesty a cyklotrasa Krajem kvetoucí révy a Velkopavlovická.
Luděk Vláčil, 21.12. 2022
historie

Uherčice se v písemných pramenech objevují od počátku 13. století. V roce 1220 se uvádí jako „ad Vhricic“ a „villam Vrsciz“. Již v té době zde měl stát farní kostel náležející vilémovskému klášteru benediktinů. Za husitských válek přesídlili mniši do Uherčic, zřídili zde proboštství, sídlo opata a vystavěli nový kostel. V 16. století farnost zanikla a chrám sloužil evangelikům. Původní chrám byl později přestavěn v raně barokním slohu a po roce 1750 byla přistavěna věž. V roce 1785 byla zřízena lokálie a roku 1868 došlo k obnově farnosti. Roku 1891 byl zbořen presbytář a sakristie starého kostela, který stál v místech základní školy. Od 18.1.1891 až do Květné neděle roku 1894 se bohoslužby konaly na faře. V letech 1893-1894 byl západně od místa původního chrámu vybudován nový novogotický římskokatolický farní kostel sv. Jana Křtitele. Dne 21.10.1894 byl nový kostel vysvěcen. Chrám je dvoulodní cihlovou stavbu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.soupispamatek.com a další, 27.4. 2023

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Uherčice

Místa v okolí

 radnice
 Velké Němčice
 Pouzdřany
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Nosislav
 Topolany
 kostel sv. Jakuba
 památník Křepice
 sýpka
 Žabčice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Hustopeče
 Hustopeče
 Koválov
 dům U Synků
 městské hradby
 větrný mlýn
 boží muka
 zvonice
 Židlochovice
 Akátová věž
 Vysoká zahrada
 kostel sv. Linharta
 mlýn
 Leopoldov
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Mušov
 městský dům
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Pohořelice
 Diváky
 boží muka
 Archeopark Pavlov
 Děvičky
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Rozálie
 kaple sv. Urbana
 Šitbořice
 Cvrčovice
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 vyhlídka U obrázku
 Neuhaus
 Boleradice
 Těšany
 kaple sv. Antonína
 Nedánov
 Medlov
 boží muka
 Dalibor
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 rozhledna na vodojemu
 Vlasatice
 Sirotčí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kamenný kruh
 stará pila
 Velké Pavlovice
 Kupařovice
 Loděnice
 Kraví hora
 Slunečná
 kostel sv. Vavřince
 Bulhary
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Klobouky u Brna
 větrný mlýn
 Rebešovice
 fara
 dům č. p. 329
 boží muka
 Bošovice
 Drnholec
 Dolní Kounice
 synagoga
 U Křížku
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek u Drnholce
Základní informace místa
ID místa: 14696
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.4.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama