Kostel vznikl před r. 1502 v době, kdy ves patřila benediktinskému klášteru v Třebíči. Na počátku třicetileté války kostel postihl požár a poté znovu v r. 1792, po němž byla střecha věže snesena níže o zničené dřevěné patro. Poslední požár jej postihl v r. 1828.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Obec Vojkovice se nachází na soutoku Svratky a Vojkovického náhonu v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Její nejvýznamnější památkou je pozdně gotický kostel sv. Vavřince stojící v jihovýchodní části obce u hlavní silnice. Kostel je filiální a patří k židlochovické farnosti. Ve zdi kostela jsou zvenčí zazděny dva náhrobky, jeden s datací 1585 a druhý 1750. Vpravo od vchodu do kostela stojí památník obětem první světové války odhalený 14. září 1924. Obcí prochází cyklistická stezka Brno-Vídeň.
Luděk Vláčil, 29.3. 2016
historie

První písemná zmínka o Vojkovicích pochází z roku 1104. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný kostel, původně i s farou, byl vybudován v pozdně gotickém stylu benediktinským klášterem v Třebíči, kterému ves patřila do roku 1502. Na počátku třicetileté války kostel vyhořel a poté byl znovu obnoven. Při této obnově byl zřejmě přemístěn vchodu z východní strany na západní a místo něj pak bylo vystavěno presbyterium s římským kulatým obloukem. V roce 1792 kostel znovu vyhořel. Právě tento požár zničil horní dřevěné patro věže, o které byla poté střecha snesena na nynější úroveň a věž se tak snížila na výšku 37 metrů. Okolo kostela byl, zřejmě již od jeho počátku, i hřbitov, který byl v letech 1792–1818 rozšířen a upraven do dnešní podoby. V tomto období došlo ke zrušení dětského hřbitova před kostelem, rozšíření zadní části hřbitova a vybudování kaple neboli márnice…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz, http://farnostzidlochovice.cz/, http://www.vojkovice.info a další, 29.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vojkovice

Místa v okolí

 boží muka
 Židlochovice
 zvonice
 Akátová věž
 radnice
 mariánský sloup
 Žabčice
 sýpka
 stará pila
 rozhledna na vodojemu
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Rebešovice
 Topolany
 boží muka
 Velké Němčice
 hrobka Deymů
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 Modřice
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Kupařovice
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Jiljí
 Cvrčovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 městský dům
 zvonice
 Chrlice
 Pohořelice
 boží muka
 Dolní Kounice
 boží muka
 Přízřenice
 Sokolnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 sýpka
 Leopoldov
 Sokolnice
 Loděnice
 cukrovar
 Tuřany
 panský pivovar
 boží muka
 cihelna
 Nenovice
 Těšany
 kaple Panny Marie
 Balbínův pramen
 Pouzdřany
 Prštice
 boží muka
 Prštice
 Šitbořice
 krematorium
 Mohyla míru
 Popice
 boží muka
 Hustopeče
 Diváky
 boží muka
 železniční viadukt
 Ivančický viadukt
 Střelice
 boží muka
 Vaňkovka
 Brno - Pisárky
 Kamenný vrch
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 boží muka
 Troubsko
 Hustopeče
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 větrný mlýn
 Vlasatice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Tetčice
 Žuráň
 Omice
 Boleradice
 Blažovice
 Krchůvek
 Bučín
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 12762
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama