Kostel vznikl před r. 1502 v době, kdy ves patřila benediktinskému klášteru v Třebíči. Na počátku třicetileté války kostel postihl požár a poté znovu v r. 1792, po němž byla střecha věže snesena níže o zničené dřevěné patro. Poslední požár jej postihl v r. 1828.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Obec Vojkovice se nachází na soutoku Svratky a Vojkovického náhonu v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Její nejvýznamnější památkou je pozdně gotický kostel sv. Vavřince stojící v jihovýchodní části obce u hlavní silnice. Kostel je filiální a patří k židlochovické farnosti. Ve zdi kostela jsou zvenčí zazděny dva náhrobky, jeden s datací 1585 a druhý 1750. Vpravo od vchodu do kostela stojí památník obětem první světové války odhalený 14. září 1924. Obcí prochází cyklistická stezka Brno-Vídeň.
Luděk Vláčil, 29.3. 2016
historie

První písemná zmínka o Vojkovicích pochází z roku 1104. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný kostel, původně i s farou, byl vybudován v pozdně gotickém stylu benediktinským klášterem v Třebíči, kterému ves patřila do roku 1502. Na počátku třicetileté války kostel vyhořel a poté byl znovu obnoven. Při této obnově byl zřejmě přemístěn vchodu z východní strany na západní a místo něj pak bylo vystavěno presbyterium s římským kulatým obloukem. V roce 1792 kostel znovu vyhořel. Právě tento požár zničil horní dřevěné patro věže, o které byla poté střecha snesena na nynější úroveň a věž se tak snížila na výšku 37 metrů. Okolo kostela byl, zřejmě již od jeho počátku, i hřbitov, který byl v letech 1792–1818 rozšířen a upraven do dnešní podoby. V tomto období došlo ke zrušení dětského hřbitova před kostelem, rozšíření zadní části hřbitova a vybudování kaple neboli márnice…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz, http://farnostzidlochovice.cz/, http://www.vojkovice.info a další, 29.3. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vojkovice

Místa v okolí

 boží muka
 Židlochovice
 zvonice
 Akátová věž
 radnice
 mariánský sloup
 Žabčice
 sýpka
 stará pila
 rozhledna na vodojemu
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Rebešovice
 Medlov
 Topolany
 Velké Němčice
 boží muka
 hrobka Deymů
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 Modřice
 kaple sv. Václava
 Kupařovice
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Jiljí
 Cvrčovice
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 městský dům
 zvonice
 Chrlice
 Pohořelice
 boží muka
 Dolní Kounice
 boží muka
 Přízřenice
 Sokolnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 sýpka
 Leopoldov
 Sokolnice
 Loděnice
 cukrovar
 Tuřany
 panský pivovar
 boží muka
 cihelna
 Nenovice
 Těšany
 kaple Panny Marie
 Balbínův pramen
 Pouzdřany
 Prštice
 Prštice
 boží muka
 Šitbořice
 krematorium
 Mohyla míru
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Hustopeče
 Diváky
 boží muka
 železniční viadukt
 Ivančický viadukt
 Střelice
 boží muka
 Vaňkovka
 Brno - Pisárky
 Kamenný vrch
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Troubsko
 městské hradby
 boží muka
 Hustopeče
 Šlapanice
 Šlapanice
 Scholasterie
 větrný mlýn
 Vlasatice
 Tetčice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Žuráň
 Omice
 Boleradice
 Blažovice
 Krchůvek
 Bučín
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 12762
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama