Kostel vznikl před r. 1502 v době, kdy ves patřila benediktinskému klášteru v Třebíči. Na počátku třicetileté války kostel postihl požár a poté znovu v r. 1792, po němž byla střecha věže snesena níže o zničené dřevěné patro. Poslední požár jej postihl v r. 1828.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Obec Vojkovice se nachází na soutoku Svratky a Vojkovického náhonu v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Její nejvýznamnější památkou je pozdně gotický kostel sv. Vavřince stojící v jihovýchodní části obce u hlavní silnice. Kostel je filiální a patří k židlochovické farnosti. Ve zdi kostela jsou zvenčí zazděny dva náhrobky, jeden s datací 1585 a druhý 1750. Vpravo od vchodu do kostela stojí památník obětem první světové války odhalený 14. září 1924. Obcí prochází cyklistická stezka Brno-Vídeň.
Luděk Vláčil, 29.3. 2016
historie

První písemná zmínka o Vojkovicích pochází z roku 1104. Kdy zde vznikla první sakrální stavba, není známo. Současný kostel, původně i s farou, byl vybudován v pozdně gotickém stylu benediktinským klášterem v Třebíči, kterému ves patřila do roku 1502. Na počátku třicetileté války kostel vyhořel a poté byl znovu obnoven. Při této obnově byl zřejmě přemístěn vchodu z východní strany na západní a místo něj pak bylo vystavěno presbyterium s římským kulatým obloukem. V roce 1792 kostel znovu vyhořel. Právě tento požár zničil horní dřevěné patro věže, o které byla poté střecha snesena na nynější úroveň a věž se tak snížila na výšku 37 metrů. Okolo kostela byl, zřejmě již od jeho počátku, i hřbitov, který byl v letech 1792–1818 rozšířen a upraven do dnešní podoby. V tomto období došlo ke zrušení dětského hřbitova před kostelem, rozšíření zadní části hřbitova a vybudování kaple neboli márnice…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz, http://farnostzidlochovice.cz/, http://www.vojkovice.info a další, 29.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Vojkovice

Místa v okolí

 boží muka
 Židlochovice
 zvonice
 Akátová věž
 radnice
 mariánský sloup
 Žabčice
 sýpka
 stará pila
 rozhledna na vodojemu
 Koválov
 Nosislav
 kostel sv. Jakuba
 Rebešovice
 Medlov
 Topolany
 boží muka
 Velké Němčice
 hrobka Deymů
 Hajany
 dvůr Wladimírov
 kaple sv. Václava
 Modřice
 boží muka
 Kupařovice
 boží muka
 kaple sv. Peregrina
 Cvrčovice
 kostel sv. Jiljí
 fara
 boží muka
 dům č. p. 329
 městský dům
 zvonice
 Pohořelice
 Chrlice
 boží muka
 Dolní Kounice
 boží muka
 Přízřenice
 Sokolnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 Šafránkův mlýn
 sýpka
 Sokolnice
 Loděnice
 cukrovar
 Leopoldov
 Tuřany
 panský pivovar
 boží muka
 cihelna
 Nenovice
 kaple Panny Marie
 Těšany
 Balbínův pramen
 Pouzdřany
 Prštice
 boží muka
 Prštice
 Šitbořice
 krematorium
 Mohyla míru
 Popice
 boží muka
 kostel sv. Ondřeje
 Hustopeče
 Diváky
 boží muka
 železniční viadukt
 Ivančický viadukt
 Střelice
 boží muka
 Vaňkovka
 Kamenný vrch
 dům U Synků
 židovský hřbitov
 Brno - Pisárky
 boží muka
 Troubsko
 Šlapanice
 Hustopeče
 Šlapanice
 Scholasterie
 větrný mlýn
 Vlasatice
 kostel sv. Vavřince
 Tetčice
 Branišovice
 Žuráň
 Omice
 Boleradice
 Blažovice
 Krchůvek
 Bučín
 boží muka
 vyhlídka U obrázku
Základní informace místa
ID místa: 12762
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama